Jump to content

BMWhat / Carly - diagnoza, testare, verificare, stergere erori, soft-codding


Recommended Posts

Uite ce zice aici citeste pe prima pagina

 

iar pe partea de diagnoza este mult peste Torque, poate citi si parametri live si erori de pe fiecare modul separat, gen Inpa, dar nu atat de detaliat.

Link to comment
Share on other sites

Da, eu am si Torque Pro. E bun si asta, dar pt BMW e mai bun BMWhat.

Si in Torque se pot afisa cativa parametrii live, dar din nou, in BMWhat ai mai multe optiuni, iar pe partea de diagnoza e mai detaliat.

 

 

Credeam ca pot sa folosec usb ul de la laptop, iar telefonul sa il conectez prin laptop. Nu am vazut ce fel de cablu trebuie si am dat cu presupusul:).Am sa comand si eu acel adaptor .

Daca ai cablu K+Dcan cu Inpa si NCS instalat,nu vad de ce ti-ar mai trebui BMWhat tot pe pc. Aplicatia asta e utila doar pe telefon/tableta daca nu ai pe langa tine o interfata + programele mentionate pe laptop.

 

Inpa + NCS (eventual cu Dis + SSS) > BMWhat > Torque

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

f tare aplicatia . E must have la drum pt o diagnoza ,reset si monitorizare , mai ales ca intra si pe alte module nu doar motor , ABS , DTC vede module de inchidere . Nu stiu pe partea de codare ce stie sa faca , daca poate incarca un fisier .apk eu sunt multumit Edited by Myx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

la mine cand conectez interfata elm la masina se aprinde becul rosu mai putuin de o secunda si nu reusesc sa ma conectez la masina am mai incercat si pe alta masina si nu merge sa fie oare defecta interfata,am incercat si cu scanmaster dar nimic.

Din windows prima data trebuie sa dai pair cu interfata, introduci PIN-ul: 1234, pe urma te uiti pe ce port s-a conectat COM1,2,3.. apoi in program trebuie sa setezi la conexiuni modul de conectare prin bluetooth [la care ai optiunea asta] sau portul pe care se conecteaza si BAUD-ul care de obicei e 9600.

 

are ceva de genul valoare normala si valoare actuala?

Nu.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Legat de interfata aceasta, imi puteti da un feedback? Si-a luat cineva? Functioneaza pe e46 2003? BMWhat e compatibil cu e46? http://www.okazii.ro/diagnoza-auto/interfata-diagnoza/interfata-diagnoza-elm-327-elm327-bluetooth-tester-auto-obd2-obd-ii-can-bus-v1-5-a142559054 Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Ti-am mai spus: becul rosu trebuie sa stea aprins de cum conectezi interfata la masina, iar becul verde palpaie cand programul citeste codurile.

 

Daca la tine nu se aprinde nici un beculet, ai ori interfata ori mufa defecta.

 

Daca zici ca ai avut probleme si cu BMW Scanner, e clar ca ceva la mufa ta de la masina nu e ok.

 

 

@Dj Allexinno Si interfata aia e ok. Noi am luat mini ca sa o poti lasa conectata cand conduci, sa nu te incurce.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Ti-am mai spus: becul rosu trebuie sa stea aprins de cum conectezi interfata la masina, iar becul verde palpaie cand programul citeste codurile.

 

Daca la tine nu se aprinde nici un beculet, ai ori interfata ori mufa defecta.

 

Daca zici ca ai avut probleme si cu BMW Scanner, e clar ca ceva la mufa ta de la masina nu e ok.

 

 

@Dj Allexinno Si interfata aia e ok. Noi am luat mini ca sa o poti lasa conectata cand conduci, sa nu te incurce.

cand conectez interfata becul se aprinde si se stinge,am mai incercat pe inca 2 masini si tot la fel face,trebuie sa stea aprins cand ii conectata la masina

Link to comment
Share on other sites

Intrebare: isi tine cineva conectata permanent interfata asta in portul OBD? Am vazut ca ramane un led rosu aprins dupa ce opresc motorul, mi-e sa nu-mi pape bateria daca o mai consuma ceva pe langa.

Eu nu ti-as recomanda sa o lasi permanent conectata, ci doar cand vrei sa monitorizezi ceva.

 

Poti face o proba, dar parca te vad cum a doua zi ii dau curent :)

Link to comment
Share on other sites

Pai tu ce zici ? De unde crezi ca ia curent ledul ala?

LED-ul ala sa fie problema. Eu ma refeream daca nu cumva o consuma si interfata in sine, aiurea, ca ledul poate sa ramana aprins, nu o sa consume ala o baterie de masina veci pururi.

 

FYI, aplicatia BMWhat mie nu-mi functioneaza cum trebuie, nu pot sa vad niciun parametru cu ea. Cu Torque merge.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

LED-ul ala sa fie problema. Eu ma refeream daca nu cumva o consuma si interfata in sine, aiurea, ca ledul poate sa ramana aprins, nu o sa consume ala o baterie de masina veci pururi.

 

Pai e simplu sa iti dai seama, inchide masina si vezi daca se mai conecteaza telefonul prin bluetooth la ea.

 

LE: Defapt daca o mai detecteaza bluetooth, ca de conectat banuiesc ca nu se conecteaza daca nu ai contactul pus.

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Am primit si eu in seara asta interfata, multumesc Ovidiu. Merge perfect, valori live se conecteaza usor cu masina, sunt super incantat. Ce ma deranjeaza , apliatia nu merge pe ios iphone 5s, adica nu reusesc sa fac sa comunice bluetooth nu gaseste interfata dry.gif . Asa ca am instalat bmwhat pe tel sotiei un samsung s3 pe care ruleaza perfect. Intrebare se poate face ceva sa pot coneta interfata cu iphon?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.