Jump to content

BMWhat / Carly - diagnoza, testare, verificare, stergere erori, soft-codding


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Salutare, de mai multi ani foloseam INPA, DIS, NcsExpert, NcsDUMMY,etc, cand am descoperit BMWhat eram putin suspicios nu prea imi venea sa cred ca o aplicatie pe telefon poate sa inlocuiasca aplicatii pe laptop de cateva zeci de Gb. In cele din urma am cedat tentatiei si am ramas placut surprins, mi-am codat deja cu NcsExpert viteza in bord, AE sa ramana stabile , welcome lights, am anulat ledurile galbene de faruri ,si multe altele, toate astea mi-au luat un timp nebun de lectura, invatare si coding...Toate astea se pot face acum pe anumite modele cu BMWhat in cateva minute cu un telefon bun si putin timp fara prea multe cunostinte. Sper sa le fi fost de folos celor care mai au dubii, apropo, nu fac reclama si nici nu am nimic de castigat din asta .Ramane la latitudinea fiecaruia.
Link to comment
Share on other sites

Pe e90 merg mai multe codari , in schimb pe e60 destul de subtire. Poate mai imbunatatesc ca la ultimele versiuni scoase nu au schimbat nimic pt E60.

 

Iar in ce priveste app pt iOS, e praf. Nu merge nicio codare, nimic. Si incarca fff greu. Cel putin cu adaptorul bluetooth elm327. S-ar putea sa fie nevoie de un adaptor mai bun sau cel vandut de cei de la iVini.

Cea pe Android merge rapid si are mult mai multe optiuni.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Da, se conecteaza ambele. Testate de mine si pe e91 2011 si e60 2009. Dar nu mai poti vedea parametri in timp real cu app bmwhat. Ai nevoie de adaptorul lor acum. Codarile insa merg cat de cat si diagnoza. Am testat chiar azi 14.03 si chiar a mers tot in afara de parametri si codare pe un modul la E60.

La E91 am reusit sa codez centura, oglinzi pliabile din telecomanda, consum instant in BC, viteza efectiva. La E60 spre surprinderea mea n-a mers sa codez centura desi are rubrica. Si nici alti parametri precum consumul instant nu sunt disponibili la E60. Destul de slabute codarile pt E60 fata de E91.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ma poate ajuta un coleg cu elm 327 wifi in Bucuresti sa testez pentru e46 fl 2004 daca se conecteaza la platforma ios respectiv iphone 5 ( contracost deranjul)

P.S. Pentru cei cu platforma ios versiune soft 7 va pot ajuta cu operatiune de jailbreak respectiv app cake si sourse pentru download for free in limita disponibilitatii.Va salut :)

Link to comment
Share on other sites

pentru un 320d 2004 am selectat "M 47 D 20" (sunt 3 variante si nu stiu exact pe care trebuie sa o selectez)

pe BT la diagnoza afiseaza la final:

 

Number of ECUs answered: 1/30

Number of faults: 0

 

este in regula sau gresesc eu ceva?

Link to comment
Share on other sites

pentru un 320d 2004 am selectat "M 47 D 20" (sunt 3 variante si nu stiu exact pe care trebuie sa o selectez)

pe BT la diagnoza afiseaza la final:

 

Number of ECUs answered: 1/30

Number of faults: 0

 

este in regula sau gresesc eu ceva?

 

Cred ca m47D20D4 trebuie sa selectezi.Eu ma conectez cu un cablu si imi gaseste tot,arata erorile,le sterg.De codat gaseste numai LSZ si GM,eu m-am jucat si functioneaza

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Cred ca se refera la altceva, daca poate face codare prin cablu. Se poate prin cablu pe android dar la modelele pre LCI http://www.ivini-tech.de/en/adapter/android/bmwhat-kabel-usb/a-1001/.

La cele dupa 2007 se foloseste cealalta varianta bluetooth http://www.ivini-tech.de/en/adapter/android/original-bluetooth-ivinitech-diagnose-adapter/a-1002/

Link to comment
Share on other sites

Cred ca se refera la altceva, daca poate face codare prin cablu. Se poate prin cablu pe android dar la modelele pre LCI http://www.ivini-tec...bel-usb/a-1001/.

La cele dupa 2007 se foloseste cealalta varianta bluetooth http://www.ivini-tec...adapter/a-1002/

 

trebuie neaparat acest cablu/ adaptor wifi sau merge orice adaptor wifi ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.