Jump to content

BMWhat / Carly - diagnoza, testare, verificare, stergere erori, soft-codding


Recommended Posts

  • 5 weeks later...

Eu am ELM 327 si merge perfect atat cu BMWhat cat si cu iVINI app Mercedes, torque , car obd doctor etc...

 

Spune-mi te rog tu vezi și ecu motor ĂŽn aplicația torque cu adaptorul elm 327?

Eu aș vrea sĂŁ vĂŁd live parametri motor ĂŽn aplicația torque dar adaptorul meu nu se leagĂŁ la ecu motor, și nu știu ce sĂŁ ĂŽi mai fac.

Poți pune o pozĂŁ cu adaptorul?

Se conecteazĂŁ prin bluetooth?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut colegi. Am un e61 2009 si as vrea sa ma joc si eu putin cu diagnoza. Din cate am inteles aici cea mai buna varianta pt android ar fi soft-ul BMWhat combinat cu interfata carly ivini. Am si eu rugamintea sa imi confirmati daca este corecta concluzia care am tras-o in urma citirii topicului si de asemenea sa imi spuneti intr-un pm daca vinde cineva in Bucuresti aceasta interfata. Va multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Spune-mi te rog tu vezi și ecu motor ĂŽn aplicația torque cu adaptorul elm 327?

Eu aș vrea sĂŁ vĂŁd live parametri motor ĂŽn aplicația torque dar adaptorul meu nu se leagĂŁ la ecu motor, și nu știu ce sĂŁ ĂŽi mai fac.

Poți pune o pozĂŁ cu adaptorul?

Se conecteazĂŁ prin bluetooth?

 

Eu am ELM 327, si am rezolvat problema dupa ce am citit tot aici pe forum ca trebuie legati pinii 7-8 intre ei.

Prin urmare am luat o sarmulita subtire, am infasurat-o in jurul pinilor si ... ba dum tss ... s-a conectat si la ECU.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am si eu problema, am incercat sa codez cu Bmwhat geamurile sa continue ĂŽnchiderea atunci cand deschid usa, dar mi-a dat eroare si acum si pe masina am eroarea Lighting system, si nu imi mai functioneaza luminile, semnalizarea, geamurile. Problema e ca am ramas cu geamurile deschise si nu am cum sa le inchid ca sa o las in parcare pana ajung Maine la service. Cand scanez cu Bmwhat modulele pt codat nu imi mai apare FRM imi spune ca nu este instalat. Aveti o idee ce sa fac.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salutare, a incercat cineva spre exemplu daca interfata asta Interfata Diagnoza INPA K-DCAN http://www.okazii.ro/diagnoza-auto/interfata-diagnoza/interfata-diagnoza-inpa-k-dcan-dis-v57-sss-v32-nou-2014-chip-ftdi--a143255287 se poate conecta printr-un cablu OTG la aplicatii android gen Torque sau iViNi (BMWhat) ? Edited by cristian1979
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat aplicatia Carly for Bmw(bmwwhat) + adaptorul bluetooth original,chiar astazi mi-a ajuns comanda si pot spune ca-si merita toti banii.Inainte am avut adaptorul acela aftermarket si puteai face doar diagnoza+stergere erori..Cu noul adaptor se poate coda foarte usor..

Stie cineva cum se numeste setarea, prin care se anuleaza bip-ul atunci cand masina e oprita iar cand deschizi portiera incepe sa sune?Cred ca optiunea asta de atentionare audio e doar daca ai optinea keyless go.Am intrat la functiile de codare din aplicatie,sunt foarte multe acolo,dar nu o gasesc.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma nu mai ne ajuta nimeni pe topicul asta? O intrebare punctuala, pot conecta prin cablu INPA K-DCAN navigatia asta? Ei in clip arata ca se conecteaza torque (care din cate stiu eu merge doar prin bluetooth/wifi), dar la aproape toate navigatiile aftermarket bluetooth-ul e blocat pe car kit, si nu poti sa faci alt tip de conexiune (de exemplu sa trimiti fisiere):

 

https://www.youtube.com/watch?v=dZDiFQXgITo

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eu am luat cu ceva vreme in urma adaptorul original http://www.ivini-tech.de/en/adapter/android-bmw/ si vreau sa zic ca si-a scos toti banii. Pe langa faptul ca aplicatia Carly(asa-i redenumita mai nou) vad ca se actualizeaza aproape saptamanal, lucreaza de zor la codari si functionalitati, vad exact cand face masina regenerare si o pot lasa sa duca pana la capat procesul, iar chestia asta pentru mine face toti banii.

 

Daca e cineva interesat sa-si achizitioneze, mie mi-au dat un voucher de 5euro, cine il vrea il dau pe pm gratuit. Repet, mai costa aplicatia 200ron parca fusese pe playstore.

Link to comment
Share on other sites

Eu am versiunea un pic mai veche. Merge doar diagnoza pe F10 al meu. Codari au inceput sa faca si pt F-uri? La functia aia de regenerare parca nu m-as baga, ma gandesc ca e un pic riscant.

 

Ptr F-uri,abia la sfarsitul anului va aparea optiunea de codare.

 

http://support.mycarly.com/knowledge-base/when-will-f-coding-be-possible/

Edited by cristy7610
Link to comment
Share on other sites

Da, trebuie sa apara Generatia II de adaptoare pentru android, alea vor merge cu F-uri. Nici la mine nu merge regenerarea la cerere, chiar mi-au restituit banii pe modulul de dpf, 45ron, insa chiar si-asa, pe parametri, vad cand face regenerare masina, existand acolo regeneration status si cand e 6 masina asteapta sa indeplineasca conditiile regenerarii si stiu sa o scot la drum. Ajunge evacuarea pe la 300 grade si apoi o initiaza, modifica din 6 in 4 si stiu ca atunci face regen. E ok pentru mine chiar si-asa.

 

Am primit asigurari totusi ca odata cu generatia a doua de adaptor, va merge si regen la cerere la mine. Cica cu actuala versiune nu comunica nu stiu ce cu ecu si nu se poate face. Oricum e cea mai complexa aplicatie pentru BMW existenta pt. android.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.