Jump to content

BMWhat / Carly - diagnoza, testare, verificare, stergere erori, soft-codding


Recommended Posts

salut baieti,

ati reusit careva sa faceti o diagnoza macar prin bluetooth la E46 ?

mie, cu ultima versiune de aplicatie pusa aici + dongle bluetooth ELM327 + E46 2005 FL => eroare, modelul selectat de masina nu suporta bluetooth.

 

in schimb, cu torque de exemplu si OBD Car Doctor, am reusit sa ma conectez si sa vad niste parametri live, ca RPM. dar diagnoza tot nu merge

 

mersi

Link to comment
Share on other sites

 

E interesanta jucaria asta. As incerca si eu sa vad ce am pe la masina.

Sa imi spuneti va rog daca am priceput bine: trebuie instalata aplicatia asta pe un tel cu android (conteaza versiunea de Android?) si pt conectare trebuie un adaptor Carly in genul astuia:

http://www.ivini-tech.de/en/adapter/android-bmw/android-bluetooth-gen-2-adapter-fuer-bmw/a-1017/ + ceva calburi daca masina e mai veche ( http://www.ivini-tech.de/en/adapter/android-bmw/android-obd-20-pin-paket-for-bmw/a-1008/ ) ?

 

Pe iOS am vazut ca se conecteaza pe Wifi, fata de BT pe Android, nu? Diferenta ar fi ca trebuie sa instalezi app originala din App Store care, pe langa cei 50 Euro cat costa initial, te mai taxeaza si de fiecare data cand mai faci un oil service reset sau mai stiu eu ce?

Varianta de app pe Android te lasa sa faci toate codarile/reset-urile si fara sa platesti suplimentar, de fiecare data, ca in cazul iOS ?

Link to comment
Share on other sites

Doar la modele f10 Ii eroarea cred ,ca la e90

La mine merge.

Salut,la versiunea dinainte(cea care nu se mai poate activa) mergea codarile pe e90 lci 2009 ,cu aceasta versiune nu merg codarile nici pe F10

nici pe e90 si nici pe e60 2006.

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat aplicatia pana la urma , ca m-am saturat de cereri de activare . Am cumparat si adaptorul Gen 2 anterior . Adaptorul nu merita banii (48 euro cu transport) - nu e cu nimic mai bun decat un adaptor de 5-10 euro . Doar ca mai eviti din mesajele agasante din aplicatie si probabil o sa ofere cateva functii in plus , rezervate doar pt interfata originala 9Nu ca celelalte adaptoare nu le-at putea indeplini .

Cred ca intr-un final , aplicatia va functiona doar cu adaptorul original .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.