Jump to content

BMWhat / Carly - diagnoza, testare, verificare, stergere erori, soft-codding


Recommended Posts

Salut,detin Carly 2 si varianta pro cumparata pentru android,am resetat Service Oil(5€),am vrut sa mai fac cateva codari (head-up,start-stop,video IM..),alti bani ceruti(15 €),si inainte de a face plata,cere sa activez cockpit(alti 10€),am citit aici in jur de 20 pagini,doresc sa intreb daca am inteles bine,trebuie sa am telefonul cu root,instalat Titanium,si atunci vor fi gratuite?gresesc?

(BMW F34,2013,km 120.000)

Link to comment
Share on other sites

Salut,detin Carly 2 si varianta pro cumparata pentru android,am resetat Service Oil(5€),am vrut sa mai fac cateva codari (head-up,start-stop,video IM..),alti bani ceruti(15 €),si inainte de a face plata,cere sa activez cockpit(alti 10€),am citit aici in jur de 20 pagini,doresc sa intreb daca am inteles bine,trebuie sa am telefonul cu root,instalat Titanium,si atunci vor fi gratuite?gresesc?

(BMW F34,2013,km 120.000)

Salut!

Faptul ca ai cumparat aplicatia, nu inseamna ca ai toate modulele incluse!

Exista cateva functii pentru care trebuie sa platesti suplimentar (in app purchase), cum ar fi modulul resetare service, inregistrare baterie, etc. Costa fiecare ceva euro in plus, dar odata activate, iti raman active mereu.

Faptul ca iti rootezi telefonul, este un trick (hack) pentru a nu mai plati acele in app purchase, care intr-un telefon rootat vor fi deja active;

Sa ma corecteze cei mai "initiati" daca gresesc;

Parerea mea, ca pentru cativa euro in plus, nu merita rootat telefonul, operatiune care vine si ea cu un risc, mai ales daca detii un telefon ceva mai scump..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Faptul ca ai cumparat aplicatia, nu inseamna ca ai toate modulele incluse!

Exista cateva functii pentru care trebuie sa platesti suplimentar (in app purchase), cum ar fi modulul resetare service, inregistrare baterie, etc. Costa fiecare ceva euro in plus, dar odata activate, iti raman active mereu.

Faptul ca iti rootezi telefonul, este un trick (hack) pentru a nu mai plati acele in app purchase, care intr-un telefon rootat vor fi deja active;

Sa ma corecteze cei mai "initiati" daca gresesc;

Parerea mea, ca pentru cativa euro in plus, nu merita rootat telefonul, operatiune care vine si ea cu un risc, mai ales daca detii un telefon ceva mai scump..

 

Faptul ca ai telefonul root-at nu iti activeaza automat optiunile alea . Doar iti da posibilitatea de a aplica niste crack-uri pt a activa aplicatia si optiunile respective .

Link to comment
Share on other sites

Are cineva idee daca apliactia merge si cu ICar Vgate OBD 2? DureazĂŁ cam mult pana vine OBD-ul dedicat Carly.

 

Daca esti din Bucuresti (folosesc smartphone-ul si nu pot vedea) ti-l pot imprumuta pe al meu sa iti faci treaba, dar de Vineri incolo pt ca momentan sunt plecat.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Cu Vgate n-am reușit sa ma leg la Carly, ĂŽnsĂŁ am reușit sa-l conectez cu un ELM327. Problema este ca "The communication quality with the currently connected car is insufficient for coding F-models". In afara de asta, idrive coding trebuie cumpĂŁrat, deci sa ĂŽnțeleg ca deși aplicația e sparta, tot trebuiesc cumpĂŁrate acele adiționale pentru codare?
Link to comment
Share on other sites

Salut colegi!

 

Ma poate ajuta si pe mine cineva sa fac cateva codari la BMW-ul meu E90 (contra cost) in Bucuresti cu un Carly?

As vrea urmatoarele:

- Permanent speedometer lighting on

- Cruise Control speed display 3s

- Digital speedometer on

 

Multumesc mult !

Nu merge la toate modele de ceasuri, la mine nu merge. Am incercat cu Carly si ista

In rest e posibil, te pot ajuta eu in zona de nord

 

Cu Vgate n-am reușit sa ma leg la Carly, însă am reușit sa-l conectez cu un ELM327. Problema este ca "The communication quality with the currently connected car is insufficient for coding F-models". In afara de asta, idrive coding trebuie cumpărat, deci sa înțeleg ca deși aplicația e sparta, tot trebuiesc cumpărate acele adiționale pentru codare?

In cazul licentei originale, modulele se cumpara separat. La varianta pe crack ar trebui sa se activeze la fel ca si aplicatia

Ai incercat sa modifici viteza de transfer? Stiu ca la adaptorul original e posibil

Edited by Madutzu25
Link to comment
Share on other sites

Pentru diagnoza , vizualizare date in timp real F10/F30 , folosire doar in caz de probleme , merita sa investesc intr-un adaptor carly sau sa ma uit dupa ceva mai ieftin gen Elm 327 ? Prefer sa las codarile pe mana profesionistilor , sau sa le fac de pe laptop in cel mai rau caz . Vreau doar sa am un adaptor la mine in caz de probleme care sa comunice cu telefonul prin bluetooth.
Link to comment
Share on other sites

Cu ce OBD-uri folosiți voi Carly? Am încercat cu Vgate și nu-l vede, iar cu ELM327 nu se leagă la mașina (ori n-am așteptat eu destul). Nu doresc OBD-ul oferit de ei ca n-am răbdare pana îmi vine. Prefer sa cumpăr unul de aici, dar sa știu sigur ca merge cu Carly. Si încă ceva: bluetooth sau wifi? Edited by RoberTINO
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.