Jump to content

BMWhat / Carly - diagnoza, testare, verificare, stergere erori, soft-codding


Recommended Posts

Pai ca sa codezi mirror tilt, trebuie sa ai mirror tilt, daca oglinda ta nu stie optiunea respectiva nu o sa-ti mearga.

Pai daca am deja mirror tilt de ce sa mai codez ?!! Spui prostii doar ca sa te afli in treaba

Functia se codeaza in FRM, nu in oglinda

Oglinda nu trebuie sa stie nimic, trebuie doar sa aiba reteaua de comunicare (LIN-Bus), ce vine deobicei instalata pe acelasi cablaj cu incalzirea oglinzilor.

Problema de care m-am lovit e ca nu merge codat (cel putin cu Carly) pe masini care au oglinzi incalzite. Mai lipseste ceva si nu imi dau seama ce

Link to comment
Share on other sites

Deci un exemplu ! Daca nu ai oglinzi electrice cu pliere degeaba activez eu plierea lor din cheie ca nu merge niciodata !

In principiu, trebuie sa aiba mecanismul (motorasul) de pliere + LIN-Bus. Daca merge plierea din butonul de pe usa sofer, e foarte posibil sa mearga functia de pliere din cheie (si din maner unde exista comfort access)

Din ce am observat pana acum, merge doar la masinile care au optiunea 313 - exterior mirror package

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu sa existe fara.

Ma refeream la faptul ca au doar incalzire, fara pliere din buton. La un moment dat se vehicula ideea ca, in cazul in care masina are scaune electrice cu memorie, are si mirror tilt sau folder. Optiune ce nu are nici o legatura cu mirror tilt

Cei de la Carly spun ca functia ar trebui sa mearga codata daca masina are oglinzi incalzite. In realitate nu se poate

Link to comment
Share on other sites

Ma refeream la faptul ca au doar incalzire, fara pliere din buton.

Cei de la Carly spun ca functia ar trebui sa mearga codata daca masina are oglinzi incalzite. In realitate nu se poate

 

Am citit de cateva ori posturile tale, dar tot nu imi dau seama exact ce ai vrut sa spui. Ori nu inteleg eu, ori ai o exprimare nefericita.

 

Cum a spus si WIN60, ca sa poti coda mirror tilt din cheie, masina trebuie sa aiba deja functia de mirror tilt din buton (adica sa aiba buton de rabatare). Daca masina nu are aceasta functie,deci oglinda nu are motoras , cum crezi ca s-ar putea misca singura?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ai dreptate si am facut o ciorba pentru ca toti am inteles lucruri diferite thumbsup.png

 

In reply-ul de mai sus ma gandeam la rabatare electrica din cheie si din butonul de pe usi.

 

Pentru mirror tilt (coborarea oglinzii in R) e nevoie ca oglinda sa aiba conexiune pe LIN-Bus. Poti sa dai oglinda jos si sa verifici cate fire vin dinspre masina.

Link to comment
Share on other sites

Mirror tilt nu se refera la oglinda dreapta ce isi modifica pozitia la cuplarea marche arriere, ca sa poti vedea bordura?

Exact!

 

Cred ca ai dreptate si am facut o ciorba pentru ca toti am inteles lucruri diferite thumbsup.png

 

In reply-ul de mai sus ma gandeam la rabatare electrica din cheie si din butonul de pe usi.

 

Pentru mirror tilt (coborarea oglinzii in R) e nevoie ca oglinda sa aiba conexiune pe LIN-Bus. Poti sa dai oglinda jos si sa verifici cate fire vin dinspre masina.

Plierea din buton e mirror folding

M-am exprimat corect, confuzia vine de la prezenta sau nu a butonului de folding

LIN-Bus e de obicei prezent mașinile cu oglinzi incalzite, mai sigur pe cele care au rabatare din buton

Ultima mașina pe care am ĂŽncercat sa codez Mirror tilt nu avea buton de folding, codarea nu a mers.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca am deja mirror tilt de ce sa mai codez ?!! Spui prostii doar ca sa te afli in treaba

Functia se codeaza in FRM, nu in oglinda

Oglinda nu trebuie sa stie nimic, trebuie doar sa aiba reteaua de comunicare (LIN-Bus), ce vine deobicei instalata pe acelasi cablaj cu incalzirea oglinzilor.

Problema de care m-am lovit e ca nu merge codat (cel putin cu Carly) pe masini care au oglinzi incalzite. Mai lipseste ceva si nu imi dau seama ce

 

Eu ti-am explicat frumos ca daca ea nu stie "mirror tilt" degeaba i codezi tu mirror tilt.

Folding mirrors e altceva, eu nu am optiunea 313 exterior mirror package, insa am oglinzi incalzite/electrocromate/lumini in ele si nu am folding mirrors (pliere din buton sau din orice), am scaune si volan comfort insa nu are treaba cu mirror tilt (eu am mirror tilt in marsarier).

 

Daca aia de la Carly ti-au spus ca ai mirror tilt (dar tu habar nu ai) si ca merge, dai acolo, rupe codarile ca pana la urma iti iese.

 

Degeaba fac eu codare cu folding mirrors la masina mea cu carly si mi-o accepta daca ea nu are oglinzi cu folding mirrors.

Edited by X X L
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Este cineva din Bucuresti care are adaptor Carly pt E46 (pt android de preferabil) și este dispus sa ma ajute și pe mine cu un test (ma deplasez unde este nevoie)?

Intenționez sa achiziționez unul și vreau sa ma asigur ĂŽnainte ca funcționeazĂŁ deoarece am testat mai multe adaptoare (chinezĂŁrii) și niciunul nu citește niciun modul, ci doar turația motorului, temperatura lichidului de rĂŁcire, voltajul bateriei, etc.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va povestesc despre comanda mea la Carly. In data de 08.02 am comandat OBD-ul lor dedicat Carly. Dupa aproape o luna fara cateva zile, le dau un email. Bai, produsul vostru nu a ajuns la mine (desi pe site scrie 2-4 saptamani), ma f**t in obd-ul vostru, vreau banii inapoi. M-au ignorat de parca as fi vorbit in chineza veche, iar dupa vreo 2 zile primesc de la ei email prin care ma notifica ca alt produs a fost trimis catre mine fara alte costuri. Problema este ca nu mai am ce sa fac cu el. mi-am facut treaba cu BimmerCode, prin urmare n-am ce face cu Carly. Le zic ca nu mai vreau produsul si sa-mi inapoieze banii, imi raspund ca nu se poate. Trebuie sa astept sa ajunga produsul la mine, sa refuz sa ma duc sa-l ridic, sa se intoarca produsul la ei, si dupa aia or sa-mi vireze banii. Deci, daca le ia 4 saptamani sa trimita in Romania (in cazul in care si ajunge), cu inca o saptamana sau cat sta la posta, cu inca vreo 4 saptamani in care ajunge inapoi, cu inca o saptamana (in cel mai fericit caz) oana sa-mi faca plata, deci vor trece mai bine de 3 luni si eu sunt cu bani luati si fara produs. Asadar, ganditi-va de 2 ori cand va comandati de la jegurile alea sa nu patiti ca mine.
Link to comment
Share on other sites

Hai sa va povestesc despre comanda mea la Carly. In data de 08.02 am comandat OBD-ul lor dedicat Carly. Dupa aproape o luna fara cateva zile, le dau un email. Bai, produsul vostru nu a ajuns la mine (desi pe site scrie 2-4 saptamani), ma f**t in obd-ul vostru, vreau banii inapoi. M-au ignorat de parca as fi vorbit in chineza veche, iar dupa vreo 2 zile primesc de la ei email prin care ma notifica ca alt produs a fost trimis catre mine fara alte costuri. Problema este ca nu mai am ce sa fac cu el. mi-am facut treaba cu BimmerCode, prin urmare n-am ce face cu Carly. Le zic ca nu mai vreau produsul si sa-mi inapoieze banii, imi raspund ca nu se poate. Trebuie sa astept sa ajunga produsul la mine, sa refuz sa ma duc sa-l ridic, sa se intoarca produsul la ei, si dupa aia or sa-mi vireze banii. Deci, daca le ia 4 saptamani sa trimita in Romania (in cazul in care si ajunge), cu inca o saptamana sau cat sta la posta, cu inca vreo 4 saptamani in care ajunge inapoi, cu inca o saptamana (in cel mai fericit caz) oana sa-mi faca plata, deci vor trece mai bine de 3 luni si eu sunt cu bani luati si fara produs. Asadar, ganditi-va de 2 ori cand va comandati de la jegurile alea sa nu patiti ca mine.

 

de pe carly,com ai comandat ?

 

7 zile a fost la usa !

 

nu stiu ce ai patit tu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.