Jump to content

BMWhat / Carly - diagnoza, testare, verificare, stergere erori, soft-codding


Recommended Posts

Este cineva din Bucuresti care are adaptor Carly pt E46 (pt android de preferabil) și este dispus sa ma ajute și pe mine cu un test (ma deplasez unde este nevoie)?

Intenționez sa achiziționez unul și vreau sa ma asigur înainte ca funcționează deoarece am testat mai multe adaptoare (chinezării) și niciunul nu citește niciun modul, ci doar turația motorului, temperatura lichidului de răcire, voltajul bateriei, etc.

Cam greu de gasit pr E46

Edited by Madutzu25
Link to comment
Share on other sites

Se pot sterge erori de senzor MAF (Mass Air Flow) -debitmetru?

 

Eu am o versiune antica de BMWhat, am curatat senzorul catam putut de bine dar pare sa nu reuseasca sa stearga eroarea.

Posibil sa meargĂŁ, nu m-am lovit de eroarea asta pana acum. Ăn caz contrar, Ista

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cablu normal obd 2. Pinii 7 și 8 lipiți ĂŽntre ei. Cablu otg, micro usb - USB normal. Telefon android 8.0. Bmw e46. Vede diagnoza și poți face și codari.

Confirm, Carly functioneaza cu cablu D+kan fara probleme, atat codare cat diagnoza. Testat pe E90, android 6.0.1, licenta originala

Am observat astazi ca cei de la Carly au retras de la vanzare cablurile usb d+can, raman doar adaptoarele bluetooth sau wi-fi. Au scos insa o extensie ce permite folosirea adaptorului gen2 si pe masinile fabricate inainte de 2004

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie sincer nu-mi place carly pe partea de diagnoza, da niste coduri si informatii ciudate fata de un ISTA sanatos.

Carly l-am folosit doar pe niste codari rudimentare ca sa nu stau sa pierd timp cu ncs-ul, nici codarea in masa nu e recomandata.

Edited by WIN60
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Mie sincer nu-mi place carly pe partea de diagnoza, da niste coduri si informatii ciudate fata de un ISTA sanatos.

Carly chiar functioneaza ok pe partea de diagnoza, vede aceleasi erori ca si ISTA. Ma refer la adaptorul Gen2 si aplicatia cu licenta originala. Nu stiu cum e la varianta cu crack, nu folosesc asa ceva

Partea de codare e ok, scrie exact ce trebuie si nimic mai mult. Posibil ca in trecut sa fi avut probleme pe segmentul asta insa s-au remediat. Am codat cu Carly si apoi am verificat cu NCS

Plus ca partea de codare e foarte simpla

Nu mai da informatii eronate fara sa stii despre ce e vorba

 

PS: ce e ISTA "sanatos" ca nu am auzit de el ??

 

Carly nu e concurentul ISTA sau NCS. Poti sa-l compari eventual cu BimmerCode.

 

Pentru ISTA sau NCS ai nevoie de un laptop. Pentru Carly e suficient un telefon.

Exact. Carly este o solutie simpla, la undemana oricui ce necesita un minim de cunostinte pt operare

Edited by Madutzu25
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Carly e pentru "noobies" daca pot sa spun asa fara sa jignesc, ISta(Rheingold sau nici de asta nu ai auzit?)

 

Daca ai fi citit tot acest topic ai fi vazut ce scrie domnul Neo Anderson despre acest Carly.

Nu am zis ca este greu de codat, am zis ca nu este recomandat ca scrie niste linii de coduri total aiurea in module, chiar daca codeaza bine ce vrei tu sa codeze, iti poate strica module.

 

ISTA-D este programul de diagnoza folosit si de BMW (cel original).

 

Unele coduri sunt trecute aiurea, sunt cele bune(arata ce trebuie), insa sunt scrise haotic sau daca pot sa spun exact cum este programul, sunt trecute "ieftin".

 

Nu mai vorbi tu fara sa stii despre ce e vorba.

 

Carly e solutia rapida de diagnosticare a unei probleme + solutia de codare rapida, asta pentru cine stie sa foloseasca ISTA+NCS, iar pentru cine nu stie sa foloseasca NCS sau ISTA e singura solutie de diagnosticare si codare simpla si rapida.

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Nu incerca sa imi explici ce e ISTA atat timp cat nici tu nu stii ce e si cum functioneaza. Carly si ISTA sunt 2 programe total diferite, atat din punct de vedere functional cat si necesar hardware

Nu m-ai lamurit cu "sanatos" ala

Ceea ce spunea Neo era valabil acum ceva ani (probabil); acum lucrurile s-au schimbat

Din aberatiile pe care le spui sunt convins ca nu ai tinut un carly in mana,habar nu ai cum codeaza carly si mai mult, vorbești din auzite

 

Nu vreau sa starnesc o polemica pe tema asta, chiar o consider o pierdere de timp. Indicat ar fi ca acea informatie pe care o dai cuiva sa fie corecta, documentata. Ce ai auzit sau ce ti se pare e absolut inutil.

Edited by Madutzu25
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.