Jump to content

Sezonul 2014 - F1


djtaotao

Recommended Posts

Desi nu-l suport, Parerea mea e ca hamilton va fi campion anul acesta pe merit( fata de rosberg). Pe de alta parte, daca in alti ani ma trezeam la 5 dimineata sa vad cursa, acum nu mai fac asta. Cand un ferrari ( o echipa de top) e depasita cu un tur, asa cum s-a intamplat azi, e game over
Link to comment
Share on other sites

Mercedes si plutonul, Vettel a fost bun azi sa ajungi pe 4 de pe 15 in grila nu e usor si nici nu poate fi intamplare, oricum cei de la Redbull au o echipa fantastica desi sunt tineri in F1 reusesc sa sa adapteze usor situatiilor si se vede o amelioare a performantei de la o cursa la alta.
Link to comment
Share on other sites

Mercedes si plutonul, Vettel a fost bun azi sa ajungi pe 4 de pe 15 in grila nu e usor si nici nu poate fi intamplare, oricum cei de la Redbull au o echipa fantastica desi sunt tineri in F1 reusesc sa sa adapteze usor situatiilor si se vede o amelioare a performantei de la o cursa la alta.

am vazut si eu inceputul cursei pana la turu 13 dupa care m-am reorientat spore campinoatul modial de superbike...muult ai interesant si si acolo e motocicleta r100rr....

 

anyhow....nici nu inteleg de ce mai participa restu... asteapta un accident de la mercedes ca sa poata prinde si ei un loc????

Link to comment
Share on other sites

Nu se pune problema sa se retraga cineva dar predictibilitatea rezultatelor cursei si a campionatului duce la scaderea interesului fata de F1.

 

Esti fan Mercedes.

 

E de admirat faptul ca ambii piloti Mercedes sunt de top, RedBull in sezoanele de glorie a mers cu Webber, care nu era consecvent si parerea mea ca nu a avut decat de pierdut.

Link to comment
Share on other sites

Nu se pune problema sa se retraga cineva dar predictibilitatea rezultatelor cursei si a campionatului duce la scaderea interesului fata de F1.

 

Esti fan Mercedes.

 

E de admirat faptul ca ambii piloti Mercedes sunt de top, RedBull in sezoanele de glorie a mers cu Webber, care nu era consecvent si parerea mea ca nu a avut decat de pierdut.

Webber de glorie??? mi se parea praf....oricum bataie se va da intre mercedes si mercedes...

 

is curios celelalte echipe mercedes nu dispun de aceleasi resurse?

Link to comment
Share on other sites

Webber de glorie??? mi se parea praf....oricum bataie se va da intre mercedes si mercedes...

 

is curios celelalte echipe mercedes nu dispun de aceleasi resurse?

 

La Webber m-am referit ca si "piesa" stricata din echipa Redbull in perioada ei de glorie, Acum Mercedes merge cu 2 piloti buni care au pus stapanire pe primele 2 locuri, au o abordare tactica diferita si nu inteleg de ce in trecut Redbull nu a facut acelasi lucru in echipa avand un sigur pilot de top.

 

Webber a fost mediocru.

Link to comment
Share on other sites

Webber de glorie??? mi se parea praf....oricum bataie se va da intre mercedes si mercedes...

 

is curios celelalte echipe mercedes nu dispun de aceleasi resurse?

 

Celelalte echipe:

Williams - serios, cat de sus sa urce dupa ce anul trecut au fost zero? Deci la ei se vede un progres fantastic, si se simte motorul

Force india - ma asteptam la mai mult

McLaren - varza, trebuiau sa fie MULT mai sus

 

Zice-se ca nu au proiectat sasiurile pentru un motor asa eficient termic (deci au proiectate radioatoare mai mari), de aici un mic avantaj pentru echipa Mercedes fata de cei 3

Link to comment
Share on other sites

Mi-ar placea sa vad macar intr-o etapa sau doua de campionat o cursa intre Alonso, Vettel, Hamilton, Kimi, cu masini identice din punct de vedere tehnic.

 

Cursa campionilor e o metoda interesanta de a "testa" pilotii in aceleasi conditii dar frumos ar fi un sezon sau macar un cadru in care sa se poata intrece pilotii cu acelasi material de concurs.

Link to comment
Share on other sites

nici eu nu stiu. A franat 10m mai tarziu, n-a luat virajul. Greu de zis daca a franat intentionat mai tarziu, sau doar incercand un timp mai bun

 

De obicei Rosberg nu face greseli din astea, parca as zice ca fortat intentionat. Dar daca asa este, a facut-o fara sa se vada.

 

Oricum, Hamilton a fost iarasi penibil dupa incident si dupa cursa, parca era un copil care-si ia jucariile si pleaca. Asta este, trebuia sa fie mai rapid si in prima parte din Q3 si nu avea problema. Sau sa astepte urmatoarele curse unde se poate depasi.

Plus ca iasari le-a comentat echipei in timpul cursei cu aluzii cum ca echipa il sprijina mai mult pe Rosberg

 

Lauda zicea ca nu e ok ca nu i-a strans mana lui Rosberg dupa cursa. A castigat corect din pdv al FIA, si ei au vazut telemetria, noi nu.

Link to comment
Share on other sites

 

100% nu, cel putin nu anul viitor

 

pentru anul viitor singura echipa noua e o echipa americana denumita haas formula

 

LE : acuma vad se pare ca americanii si-au amanat debutul

 

cine stie :)

Link to comment
Share on other sites

A vazut careva cursa?

 

Pe RTL m-am uitat nu am inteles mare lucru de la nemti. Mai au si spoturi publicitare extrem de lungi, dar cel mai mult ma bucur am vazut "miezul", trenuletul de la finalul cursei cu depasirea lui Ricciardo in dauna lui Perez, recuperarea spectaculoasa urmata de depasirea lui Rosberg, epic mai ales pentru ca s-a rupt monotonia impregnata de la inceputul sezonului.

 

Initial nu il vedeam mai sus de locul 2 pe Ricciardo dar nu il inteleg de ce a stat atat in spatele lui Perez.

 

 

Vettel a fost norocos, daca trecea Massa prin el pe langa abandonul fortat erau sanse si de ceva curse vazute la televizor. Massa nu cu toate acasa, e o bomba cu explozie intarziata dar de data asta nu a explodat singur l-a bagat si pe Perez in zidul de protectie, pacat pentru ca Force India chiar merita locul ala.

Link to comment
Share on other sites

fantastica cursa.

 

se pare ca trebuie sa fie sabotati nitel Mercedes ca sa ajunga in rand cu lumea. Chiar si asa, fara aportul motorului electric, Perez tot nu a reusit niciodata sa il atace pe Rosberg. Va dati seama ce diferenta de putere este intre motoarele Mercedes si restul...

 

In legatura cu accidentul Massa-Perez, se pare ca cel din urma a fost vinovat, deoarece a franat si a tras stanga, unde era Massa, pregatindu-se de o depasire. Poate ai voie pe drumurile publice sa faci asta, dar se pare ca la F1 trebuie sa nu tragi de volan spre masina care vine pe langa tine, incercand sa te depaseasca

 

Massa putea sa castige cursa, a fost cam cel mai rapid (exceptand Mercedes), a avut doar ghinion (ca de obicei). Poate ca norocul ti-l mai faci si singur...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Fiind fan Ferrari, in special Raikkonen, pot spune ca sunt total dezamagit anul acesta. Dar privind obiectiv, chiar nu am de sa ma plang! In sfarsit e mult spectacol! Singurul minus al F1 e reprezentat de motoarele astea mici! Ok, inteleg downsizing la masinile de strada, dar in F1??? Come on!

 

Jos palaria pentru Mercedes, se pare ca nemtii se descurca cel mai bine cu aceste noi motoare si ma intreb unde ar fi fost BMW anul acesta daca ramaneau in F1... :)

Edited by bmwMsport
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.