Jump to content

E32 V12


cristi_e38

Recommended Posts

o inmatriculezi cu cateva sute pe bulgaria si ti-ai facut nebunia.

 

 

Stefann, nu vreau sa te superi pe mine ca te intreb . Dar, in ce tara dupa aceasta planeta crezi tu ca poti inmatricula un autoturism care are actele expirate ???!!!

 

Dupa cum am spus si in primul post, masina este foarte misto, dar din pacate pentru ea ... Viitorul este sinonim cu DEZMEMBRARE .

Edited by Alexandrov
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

o inmatriculezi cu cateva sute pe bulgaria si ti-ai facut nebunia.

 

 

Stefann, nu vreau sa te superi pe mine ca te intreb . Dar, in ce tara dupa aceasta planeta crezi tu ca poti inmatricula un autoturism care are actele expirate ???!!!

 

Dupa cum am spus si in primul post, masina este foarte misto, dar din pacate pentru ea ... Viitorul este sinonim cu DEZMEMBRARE .

 

ACTE expirate inseamna asigurare de austria(parca acolo era inscris auto in cauza), respectiv ITP, expirate...BRIEF-urile nu expira,pentru inmatriculare in alt stat nu ai nevoie de itp si asigurare vechi, valabile!iti faci altele valabile pentru statul in care vrei sa inscrii masina...

Edited by hellker
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ACTE expirate inseamna asigurare de austria(parca acolo era inscris auto in cauza), respectiv ITP, expirate...BRIEF-urile nu expira,pentru inmatriculare in alt stat nu ai nevoie de itp si asigurare vechi, valabile!iti faci altele valabile pentru statul in care vrei sa inscrii masina...

 

 

Foarte corect punctul tau de vedere, dar ce te faci in cazul absolut real in care vanzatorul din contract nu este acelasi cu ultimul proprietar din BRIEF ???

 

Ce zici ? Poti sa o inmatriculezi in acest caz ? Eu sunt sigur ca nu !

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Foarte corect punctul tau de vedere, dar ce te faci in cazul absolut real in care vanzatorul din contract nu este acelasi cu ultimul proprietar din BRIEF ???

 

Ce zici ? Poti sa o inmatriculezi in acest caz ? Eu sunt sigur ca nu !

 

Se fac contracte tip standard..am inscris destule masini in bulgaria si la nici una ultimul proprietar de pe brief-uri nu coincidea cu cel trecut ca user sau owner pe actele de bulgaria..bulgarul isi facea singur contractele aferente!

Edited by hellker
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cine vorbeste de acte expirate si se gandeste la Brief-uri , ori e copil sub 14 ani , ori habar n-are ce vorbeste , e simplu !

 

Singurele acte care pot expire sunt asigurarea si eventual RAR-ul (dupa denumirile lor in fiecare tara).

 

Ai actele in mana , te duci frumos la Ruse si inmatriculezi masina fara probleme cu cateva sute…….

 

Si ca fapt divers , in bulgaria nu iti trebe nici macar proprietarul din acte , nu iti trebe procura , nu iti trebe financiar de la ultimu care a avut-o.

 

Iti trebe TALON + CARTE si atat ! Nici in Romania si in nici o alta tara membra UE nu iti trebe actele vechi expirate (adica asigurare si itp).

 

Alea le face (eventual) inainte de noua inmatriculare in bulgaria ! Atat !

Edited by Stefann
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau nimic colegu', si nici sa intru in polemici cu tine nu vreau, dar nu te supara...la banii astia imi iau un e39 sau e46 sau chiar su un e38 de toata frumusetea, iar daca mai pun vreo 2000€ ajung chiar si la un e65 care n-are grad de comparatie cu modelul tau. Pai nu te gandesti pe ce ceri tu banii aia? fii atent, iti dau eu fix 4000€ pe ea, nu negociem niciun cent, dar o vreau inscrisa pe Ro cu taxa de mediu platita si cu impozitul la zi, ok?

Uite, te intreb eu un lucru: tu ai fi dispus sa dai 4000€ pe o masina veche de peste 25 de ani (probabil sfarsitul anilor '80 sau inceputul anilor '90,ca nici anul fabricatiei nu l-ai pus), fara niciun fel de acte (degeaba are actele pe DE daca sunt expirate de cine stie cand), care un impozit la ea sare de 8000 ron (aproape 2000€), care timbrul de mediu se invarte in jurul sumei de 4000€, care o asigurare pe un an costa cateva sute de € (daca nu indeplinesti niste criterii, poa' sa ajunga chiar si la 500€), care este umblat in motor (prin marirea cilindreei), si cine stie ce modificari neconforme mai are, ca sa nu-ti mai spun ca tre' sa-ti faci peco mobil sau sa umbli cu cisterna dupa tine sa circuli cu masina asta, in conditiile in care la banii pe care-i ceri tu, behaie piata de BMW-uri mult mai echilibrate dpdv performanta/confort/taxe/consum/intretinere??? Te rog sa-mi raspunzi la intrebarea asta.

Te invit sa iti cumperi e46, e39 etc....iti spun sincer fara nici o chestie am acasa e46 coupe si e60 in nici una din ele nu ma simt ca in e32 v12...este cu totul alteceva cine a condus stie ce spun, cine va lua masina asta nu se va gandii la consum, impozit ,intretinere....etc nu o va lua cineva care atunci cand merge se uita la consum sa vada ce medie a faut in oras.O alternativa daca tot o vrei pe Ro este sa o inmatriculezi pe persoana cu handicap, am gasit niste acte la 300 de euro cu tot cu caroserie pe persoana cu handicam dar nu stiu ce sa fac daca sa le iau sau sa caut o persoana pentru a o inmatricula.

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...
Nu vad ce importanta are motivul vanzarii sau de ce invadati asa mult viata omului. El considera ca trebuie sa o vanda si o persoana interesata va merge sa o vada, sa o scoata la o plimbare (va fi cam greu datorita asigurarii expirate, dar se poate descurca), si daca ii place o cumpara, mai departe va fi treaba fiecaruia cum alege sa o inmatriculeze. Edited by mada_linn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

multi vad/ putini cunosc :)

cel mai probabil unii care critica pe aici sunt veniti de pe dacia nova supernova cel mult logan..nu dau nume asa ca cei ce se simt sunt invitati sa comenteze in continuare aiurea pe topicul omului...sa zicem ca 4000e este mult...dar undeva spre acea suma bate pretul corect pe masina...

Edited by db 85 amd
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.