Jump to content

alarma si senzori parcare


florinree

Recommended Posts

Vreau sa imi montez pe un e90 2005 alarma si senzori parcare dar nu stiu ce tip de alarma se poate monta fara a avea probleme cu sitemele electrice cu cum am intalnit..., referitor la senzorii de parcare am vazut ceva dar... Deci cine a montat asa ceva si imi poate da cateva indicatii, nu tin neaparat ca sistemele sa fie OEM
Link to comment
Share on other sites

Referitor la alarma eu am montat Viper cu pager (aprox. 1100 RON)prin interfata D-BALL(500 RON) care asigura comunicarea cu sistemele masinii. La montaj au fost dezizolate doar doua fire de care s-a legat. Pana acum alarma si-a facut bine treaba in sensul ca mi-a fost atins spoilerul fata de o alta masina in parcare si pagerul a sunat. Am coborat, poze, politie iar cel care m-a atins foarte surprins ca a fost descoperit si a ramas fara permis + a primit amenda. Credea ca m-a facut. De senzorii de parcare nu stiu ce sa-ti spun eu am din fabrica.

 

L.E. La alarma mai poti adauga microfon pt. geam spart, senzor inclinare, senzor perimetru etc.

Edited by bimmerdriver
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chiar m-am uitat la o alarma viper can digital oem la un pret de 600 ron, dar nu era nimic specificat de vreun alt modul,poti da un search sa vezi ce spun, am observat ca se pot monta si alte optionale exact cum ai si scris , cred asa ceva as monta si eu dar am vazut ca unele persoane au tot avut probleme si au renuntat.
Link to comment
Share on other sites

Eu vorbeam de alt model cu pager si nu ala CAN pe cheie. Nu stiu cei care au avut probleme daca au pus si interfata D-Ball care e destul de scumpa (adica alarma CAN costa 600 iar interfata costa 500), dar eu de 1 an de zile nu am avut nici o problema cu alarma. In alta ordine de idei, consider ca o alarma fara pager este o investitie fara rost. De ce? Pt. ca am vazut si stiu cazuri in care au avut masinile sparte cu tot cu alarma. In schimb cu pager este altceva ca te anunta si sari la geam. Daca nu esti acasa aia e, dar oricum calculand probabilitatea si riscul, acestea sunt mult mai mici in cazul celei cu pager.

Nici o alarma nu e infailibila dar cauti una care sa eliminie cat mai mult din risc.

Mai citeste, mai informeaza-te si apoi ia o decizie! Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Eu vorbeam de alt model cu pager si nu ala CAN pe cheie. Nu stiu cei care au avut probleme daca au pus si interfata D-Ball care e destul de scumpa (adica alarma CAN costa 600 iar interfata costa 500), dar eu de 1 an de zile nu am avut nici o problema cu alarma. In alta ordine de idei, consider ca o alarma fara pager este o investitie fara rost. De ce? Pt. ca am vazut si stiu cazuri in care au avut masinile sparte cu tot cu alarma. In schimb cu pager este altceva ca te anunta si sari la geam. Daca nu esti acasa aia e, dar oricum calculand probabilitatea si riscul, acestea sunt mult mai mici in cazul celei cu pager.

Nici o alarma nu e infailibila dar cauti una care sa eliminie cat mai mult din risc.

Mai citeste, mai informeaza-te si apoi ia o decizie! Bafta!

 

 

Multumesc ptr informatii si sunt de acord cu tine in legatura cu modelul de alarma cu pager.

Cum ramane cu senzorii de parcare? am vazut ceva pe ebay wireless, in caz ca a montat cineva

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.