Jump to content

Atentie la "consultantii" de despagubiri !


kosfunny

Recommended Posts

Interesant! Probabil acestor "rechini" le-a venit ideea asta in urma dezvaluirii sumelor primite de familiile victimelor lui Huidu.

La noi in tara, oamenii nu stiu ce sa faca in anumite situatii, la cine sa apeleze, unde sa se duca mai intai si ajung victime sigure a acestor "binevoitori".

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

poate e nevoie de un post de genul asta si pt asiguratorii lui peste care la daune se fac efectiv ca ploua , fac oferte in bataie de joc , despagubesc vopsitorie pe jumatati de element , te trimit la reparatii pt piese evident distruse samd ....Cand te duci la ei esti "vinovat " ca ai permis sa te accidenteze cineva <_<
Link to comment
Share on other sites

Dar asta e regula generala in viata,

 

Cand ii dai se bucura , cand ii ceri se supara !

 

Si spunea cineva de Centrul European de Despagubiri. Da , sunt si ei printre rechini, numai ca astia sunt de talie mai europeana care folosesc un nume pompos ca sa dea bine la creduli !

 

Si pe langa vanatorii de despagubiri grase pe vatamari si decese mai sunt si niste "mici intreprinzatori" , baietii destepti din cercul diferitelor service-uri care se ofera sa te scutesca de griji si sa iti ia ei masina, sa faca constatarea in locul tau, sa o repare si sa ti-o aduca frumoasa in fata blocului.

Care e realitatea:

Clientul ii imputerniceste sa ii rezolve cu o dauna de vreo doua trei piese, sa zicem avariate in parcare de catre autori necunoscuti iar acestia deschid dosare pentru daune mult mai mari, "plantate" de imputerniciti pe perioada incredintarii masinii. Cele mai frecvente sunt cazurile in care pentru masina se deschide dosar pt vandalism sau vopsitorie totala. Ca sa nu mai zic ca sunt si cazuri in care inaintea deschiderii dosarului masina, fiind asigurata Casco , provoaca si cate un accident aranjat.

Uite asa , te poti trezi ca la reinnoirea contractului sa ti se ofere preturi mari datorita unei daunalitati ridicate de care clientul nici nu are habar. Se mai poate trezi si ca la reiinoirea RCA-ului ii paste un malus .

Edited by kosfunny
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
salut,am avut de curand un accident a intrat o tipa in mine(fara victime) ,masina dauna totala in urma evaluari(inca astept de la asigurator SMS-ul max 5 zile ) suma o stiu de la agentul de daune intre 2700 si 3700 euro ,la service-ul unde am masina mi-a fost recomandat un "mediator" care sa ma scape de asteptat si ca in 10 -15 zile (de azi) o sa am masina ca noua + bani de pe slep (transportul masini) DACA semnez un contract de cesiune in urma incidentului.intrebarea me este ce alte solutii as avea sa primesc bani mai repede de la asigurator fara a ma incurca cu mediatorul, ma-m gandit ca daca vorbesc cu asiguratorul despre mediator nu mai vad bani nici in 2 ani....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.