Jump to content

alex230ro

Recommended Posts

Ceva poze cu ceea ce am gasit,pana acum am schimbat sau urmeaza sa schimb sau au fost reparate:

-aripi

-usi

-capota fata

-capota spate

-panou spate

-contraaripi spate

-praguri

-contraaripa fata

-trapa

-pasaje spate

-podea

-firewall

-aripi spate

Mecanica mai trebuie:

-tampoane motor

-garnituri distributie (au fost schimbate odata dar tot pierde o sa iau pe original acum piesele)

-bucse punte spate

-verificat sistem racire

-verificat cam tot ce e pe fata-pivoti bucse bascule etc din ce stiu pivotii sunt dusi sigur

-suspensie+flanse pe masina e o suspensie "home made" -adica arcuri taiate cu flexul cu ceva amortizoare.

Diverse:

-parbriz

-instalatia electrica are nspe mii de fie de la alarma si de la boxe tras in paralel sau de la instalatia originala,am luat deja inca o instalatie electrica

-stergatoare parbriz -tot ansamblul- deja e luat

-aeroterma merge doar pe viteza 4 trebuie sa iau niste rezistente

-bordul era crapat am luat altul ok

-diverse alte nimicuri -bandouri bara fata(probabil ca iau alta bara) vas stergatoare-asta il am chedere usi si portbagaj cleme shadowline si lista e deschisa.

Sper sa il termin anul asta :)

Pe viitor sunt ceva planuri pt alt motor.Deocamdata nu stiu daca sa il fac tot alb sau alta culoare,astept pareri .

post-29-0-80266800-1391494554_thumb.jpg

post-29-0-70663000-1391494555_thumb.jpg

post-29-0-75180800-1391494556_thumb.jpg

post-29-0-87145300-1391494557_thumb.jpg

Edited by alex230ro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi,resurse sunt dar mai limitate ca mai am si celalant pacient pe cap si nu pot sa il neglijez .Mai pun inca 2 poze cu el la inceput,sper zilele astea sa pun si poze cum arata dupa ce s-a facut tinichigeria.O sa mai trebuiasca sa caut un garaj unde sa il la 1-2 luni,ca parca nu l-as vopsi pe vremea asta.Oricum incercarea mea este de a reface "ca la carte" masinuta aceasta,spar ca la final sa iasa ceva frumos.

post-29-0-37545200-1391495554_thumb.jpg

post-29-0-86088700-1391495555_thumb.jpg

Edited by alex230ro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

frumos ursulache...un model cu potential daca e reconditionat cum trebuie

imi aduce aminte de fostul meu E30 dupa care regret si acum ca l-am dat

legat de culoare imi place foarte mult prima poza... :thumbsup:..e mai diferita

si eu regret primul E30,am incercat sa il cumpar inapoi dar nu mai e de gasit.mai nou am incercat sa dau E46-ele la schimb pe un E30 dar nu a mers operatiunea si nici nu am chef sa stau la vanzare cu E46-ele(la cum e piata la noi cei 3500 eur care i-as fi vrut probabil nu ai luam asa repede)

Legat de culoare o sa incerc,mai e un E21 facut cu o culoare asemanatoare ,masina e vopsita chiar de unul din vopsitorii care ai am eu pe lista daca nu ma insel.

post-29-0-46609400-1391510951_thumb.jpg

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

frumos proiectul, iti doresc bafta in ducerea lui la bun sfarsit, banuiesc ca vrei sa mergi pe linia OEM nu cu tiuning :rolleyes: , ca si culori as inclina intre nuanta de maro si cea de albastru, cred ca as merge pe albastru desi imi place si culoarea lui originala... :popcorn: Edited by mik15
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

de unde faci rost de piese,se gasesc aici sau trebuiesc aduse din Germania? ( originale )

 

 

 

De ex o pompa de de apa,un alternator, un radiator; un rulment...

se gasesc pe producator piese la motor mai grav e la caroserie unde unele repere se gasesc doar pe original sau nu se mai fabrica deloc.la interior la fel.Ce am luat sh :aripi fata usu capota fata,fusta fata nou :pasaje spate praguri panou spate contraaripi spate, 2 trape de asemenea am luat inca un bot de urs de pe care se ia tragarul si posibil lonjeron+contra aripa sau doar contra aripa.Piesele de pe M42 inca se mai gasesc,am mai gasit si un blocant 4,10 mai imi trebuie doar un capac de grup mare.Bucse si alte mininunatii se gasesc pe producator,cel mai dureros si costisotor va fi cand o sa trebuiasca sa iau chedere usi,trapa si portbagaj- cred ca alea ma duc in jur de 1000 ron lejer si se gasesc pe original.Legat de culoare as merge pe alb tocmai pentru ca arata bine si pe alb si sunt sanse mici sa iasa prost,nuanta maro e mai frumoasa dar si sansele ca vopsitorului sa nu ai iasa din prima sunt mai mari.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

si eu regret primul E30,am incercat sa il cumpar inapoi dar nu mai e de gasit.mai nou am incercat sa dau E46-ele la schimb pe un E30 dar nu a mers operatiunea si nici nu am chef sa stau la vanzare cu E46-ele(la cum e piata la noi cei 3500 eur care i-as fi vrut probabil nu ai luam asa repede)

Legat de culoare o sa incerc,mai e un E21 facut cu o culoare asemanatoare ,masina e vopsita chiar de unul din vopsitorii care ai am eu pe lista daca nu ma insel.

 

ce-i drept si eu as renunta la un e46 pt un e36 pe masura,oricand.,sau pt un e30

Edited by bmw3er
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

in mod normal o sa stea in curte masina,sper ca la anul sa am si un garaj.

Legat de ursul maro din poza aici e linkul cu reparatia lui:

 

http://www.r3vlimited.com/board/showthread.php?t=225093

 

sunt multe pagini acolo dar merita citit macar o parte,mi se pare extradordinar ce a putut face omul ala.

Link to comment
Share on other sites

Lista de optiuni:

 

Close Vehicle information

Type

Value

VIN WBAAF91040AD09745

Type code AF91

Type 318IS (EUR)

E series E30 ()

Series 3

Type LIM

Steering LL

Doors 2

Engine M42

Displacement 1.80

Power 103

Drive HECK

Transmission MECH

Colour ALPINWEISS 2 (218)

Upholstery (0379)

Prod.date 1990-01-03

Close Options

Code

Description (interface)

Description (EPC)

S215A SERVOLENKUNG, DREHZAHLABHAENGIG Power steering, engine-speed-dependent

S281A LM-RAD 6 1/2 X 14 BMW LA wheel, chr.-plated/roundspokes

S400A SCHIEBE-HEBEDACH, MECHANISCH Slide/tilt sunroof, manually operated

S510A LEUCHTWEITENREGELUNG ABBLENDLICHT Headlight vertical aim control

S680A RADIOANTENNE MANUELL Radio antenna, manual

S687A RADIOVORBEREITUNG Radio preparation

L804A SCHWEIZ-AUSFUEHRUNG NATIONAL VERSION SWITZERLAND

 

chel :Devil:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.