Jump to content

becul de la airbag ramane aprins


Recommended Posts

buna, astazi am schimbat scaunele de pe fata de la bmw-ul meu e39, 2001 deoarece erau uzate....dupa schimbarea lor mi s-a aprins martorul de la airbag in bord!

am fost la un mecanic, a pus-o pe tester si a dat eroare cu senzorul de la centura de pretensionare si senzorul de greutate! a incercat sa o stearga si nu a mers! stie careva cum as putea remedia aceasta problema? sau care este cauza aparitiei martorului? scaunele sunt la fel din piele, cu reglare manuala dar sunt model sport, recaro.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ai plasa rupta in sezut sau nu ai mufele bine bagate. Exista topicuri pe tema asta unde vei vedea si rezolvarile. Daca cumva le-ai spalat inainte de a le monta s-ar putea sa ai umezeala in ele si asta sa fie cauza, eu asa am patit dar s-a rezolvat lasandu-le la soare vreo doua zile. Asta cand inca era cald, acum e mai greu. Multa bafta.

 

LE: De exemplu http://www.bmwclub.ro/forums/topic/110560-probleme-cu-martorul-airbag/page__p__1629410__hl__martor+centura__fromsearch__1#entry1629410

Edited by mokanupepe
Link to comment
Share on other sites

Probabil ai plasa rupta in sezut sau nu ai mufele bine bagate. Exista topicuri pe tema asta unde vei vedea si rezolvarile. Daca cumva le-ai spalat inainte de a le monta s-ar putea sa ai umezeala in ele si asta sa fie cauza, eu asa am patit dar s-a rezolvat lasandu-le la soare vreo doua zile. Asta cand inca era cald, acum e mai greu. Multa bafta.

 

LE: De exemplu http://www.bmwclub.ro/forums/topic/110560-probleme-cu-martorul-airbag/page__p__1629410__hl__martor+centura__fromsearch__1#entry1629410

 

este un fel de sarma care iese din podea cu un capat metalic ca un fel de cleste... sarma aia are un fel de arc...daca trag de ea vine afara si daca o las, merge inapoi... sti ce este aia??

scaunele le-am spalat intradevar, chiar azi inainte de a le monta... iar cablurile cred ca sunt bine montate deoarece merge si incalzirea in scaune...singurul cablu demontat de pe scaunele vechi si montat pe scaunele noi este cel de la incalzire

Link to comment
Share on other sites

Sarma aia e de la reglajul pe inaltime a centurii si vine fixata de scaun.

am aflat pana la urma de la ce e...

 

dar spune-ti-mi o solutie pentru becul aprins de la airbag... ca atunci cand le-am demontat pe cele vechi, la fel le-am montat si pe cele vechi... mufa aia pentru instalatia de sub scaun si surubele de prindere ... atat am demontat si atat am montat... si s-a aprins becul :|

 

de mentionat ca inainte de a le monta, le-am spalat

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

schimba senzorul de prezenta sau codeaza fara senzor

 

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

 

Salut.

Am spalat scaunele si le-am montat inapoi dar s-a aprins becul de la air-bag. Interesant e ca am umblat doar cu scaunul soferului montat si atunci s-a aprins.

S-a defectat ceva de la apa, se stinge becul singur dupa uscarea scaunelor sau trebuie mers la tester?

Multumes.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.