Jump to content

MMD 2


lucianWRC

Recommended Posts

  • 9 months later...

De ce nu!? Masina trebuie sa fie practica, nu doar de parada, mie unul imi sunt f.folositoare.

Clar cĂŁ tu știi cel mai bine dacĂŁ ĂŽți sunt utile, doar cĂŁ m-am mirat,fiind ĂŽn contradicție cu toatĂŁ atenția/grijĂŁ/modificĂŁrile cu gust și de efect fĂŁcute de tine pânĂŁ la paravânturi..

Link to comment
Share on other sites

Clar cĂŁ tu știi cel mai bine dacĂŁ ĂŽți sunt utile, doar cĂŁ m-am mirat,fiind ĂŽn contradicție cu toatĂŁ atenția/grijĂŁ/modificĂŁrile cu gust și de efect fĂŁcute de tine pânĂŁ la paravânturi..

Multumesc de aprecieri!

 

P.S. Cand ploua vad adevarata utilitate, deschizi un pic si nu se mai abureste.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ne pregatim sa trecem pragul de 300.000km ...

Dupa multe studii am decis sa-mi iau tot sistemul de franare de la EBC: discuri EBC USR, placute green stuff si furtune cu invelis metalic si fitinguri inox. Mentionezi ca si la e30 am tot EBC dar varianta TURBO GROOVED cu placute red stuff si nu au fost niciun fel de probleme.

post-8826-0-59384600-1583507912_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Lucian, ce ai avut ĂŽnainte? Sa mi spui te rog de diferenta, cum ti se pare. Care e treaba cu furtunasele de metal? AdicĂŁ ĂŽmbunĂŁtĂŁțește in vreun fel frânarea in afara ca sunt mai rezistente in timp.

 

Si un pret pentru tot?

 

 

M am uitat vad ca turbo grooved sunt si perforate pe lângã.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Lucian, ce ai avut ĂŽnainte? Sa mi spui te rog de diferenta, cum ti se pare. Care e treaba cu furtunasele de metal? AdicĂŁ ĂŽmbunĂŁtĂŁțește in vreun fel frânarea in afara ca sunt mai rezistente in timp.

 

Si un pret pentru tot?

 

 

M am uitat vad ca turbo grooved sunt si perforate pe lângã.

Inca nu le-am schimbat, acum pe masina sunt OE. Furtunele sunt mai rezistente in timp si nu se dilata la apasarea pedalei de frana. Cei de au spun ca se simte diferenta, ramane sa vad dupa montaj, atunci voi reveni cu detalii.

Pretul a fost de 2700 lei cu discount de vechi client.

Turbo grooved sunt perforate dar nu in totalitate.

 

Jantele sunt style 277? Mersi!

Da, sunt style 277, cu ele a iesit din fabrica, doar ca le-am refacut eu gunmetal grey.

Link to comment
Share on other sites

 

Da, sunt style 277, cu ele a iesit din fabrica, doar ca le-am refacut eu gunmetal grey.

 

 

Mersi! Caut ceva jante pe 17 pt al meu E60 si astea impreuna cu style 245 mi-au atras atentia. Daca style 245 sunt rare, 277 sunt si mai rare :))

Am ajuns la un set de 245 pana la urma, astept sa treca toata nebunia asta si sa comand anvelope, sa le pun sus.

Link to comment
Share on other sites

Mersi! Caut ceva jante pe 17 pt al meu E60 si astea impreuna cu style 245 mi-au atras atentia. Daca style 245 sunt rare, 277 sunt si mai rare :))

Am ajuns la un set de 245 pana la urma, astept sa treca toata nebunia asta si sa comand anvelope, sa le pun sus.

Intradevar sunt mai rare, plus ca poti monta atat pe 277 cat si 245 doar anvelope de 245/45/17 ... eu le-am facut de iarna, vara am style 135. Atat 245, 277 cat si 135 sunt printre cele mai usoare jante OE de pe e60. Mi-ar fi placut de vara style 184, dar erau scumpe, acum am vazut ca au mai scazut la 450-600€ setul, vedem ce o mai fi dupa nebunia asta.

Edited by lucianWRC
Link to comment
Share on other sites

Buna alegere ai fĂŁcut pentru frâne. Eu am pe seria 1 discuri USR și plĂŁcute yellow stuff.Is foarte mulțumit de cum frâneazĂŁ. Sa ai grija când schimbi furtunele sa nu se rupĂŁ conductele vechi. Is curios dacĂŁ o sa ĂŽți scârțâie in primi 1000km.
Link to comment
Share on other sites

Intradevar sunt mai rare, plus ca poti monta atat pe 277 cat si 245 doar anvelope de 245/45/17 ... eu le-am facut de iarna, vara am style 135. Atat 245, 277 cat si 135 sunt printre cele mai usoare jante OE de pe e60. Mi-ar fi placut de vara style 184, dar erau scumpe, acum am vazut ca au mai scazut la 450-600€ setul, vedem ce o mai fi dupa nebunia asta.

 

 

zici ca doar anvelopele alea ar merge? de ce? eu ma gandeam la 225/50-17, 225 merge bine pe 8J, e chiar cel mai indicat. Am vazut ca sunt printre cele mai usoare, de asta ma si gandeam la ele. Mi-a trecut si mie prin cap style 135, insa vreau si comfort cat mai mare. Chiar ma gandeam sa raman la 16, vara, iarna :))) :frantics:

Link to comment
Share on other sites

zici ca doar anvelopele alea ar merge? de ce? eu ma gandeam la 225/50-17, 225 merge bine pe 8J, e chiar cel mai indicat. Am vazut ca sunt printre cele mai usoare, de asta ma si gandeam la ele. Mi-a trecut si mie prin cap style 135, insa vreau si comfort cat mai mare. Chiar ma gandeam sa raman la 16, vara, iarna :))) :frantics:

http://www.bmwalufelgenkatalog.de/katalog/?p=11

 

Buna alegere ai fĂŁcut pentru frâne. Eu am pe seria 1 discuri USR și plĂŁcute yellow stuff.Is foarte mulțumit de cum frâneazĂŁ. Sa ai grija când schimbi furtunele sa nu se rupĂŁ conductele vechi. Is curios dacĂŁ o sa ĂŽți scârțâie in primi 1000km.

Montajul il fac tot la EBC, ca sa am garantie completa. Legat de conducte vom vedea ce facem, la o adica cumpar altele noi, am vb cu un baiat care a patit, nu e un capat de tara.

Eu am combinat USR cu green, deoarece asa mi s-a recomandat la stilul meu de condus. Cei de la EBC iti explica exact ce iti trebuie, nu doar sa iti vanda mai scump. Diferenta era de ceva sute de lei intre green si yellow, asa ca am apreciat mult explicatiile lor.

Link to comment
Share on other sites

Lucian le-am dat si eu mesaj celor de la care ai luat piesele pentru frana, adresa de mail nu le functioneaza si le-am trimis mesaj prin optiunea aia de pe site " pune o intrebare", nu s-au obosit sa-mi raspunda, presupun ca nu se poate ce am intrebat eu si au zis ca nu are rost sa mai imi scrie inapoi :)).
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic ...ti-am trimis mesaj in particular.

Intre timp am refacut si volanul, multumesc Myx pt recomandare. Pe langa retapitare am schimbat si trimul de la volan cu unul nou OE. Am schimbat si un cheder de la usa dr. spate, borna de plus si brat stergator dreapta, asa ca deocamdata ne oprim. Urmatorul pas va fi sistemul de franare.

post-8826-0-90239700-1584645263_thumb.jpg

Edited by lucianWRC
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic ...ti-am trimis mesaj in particular.

Intre timp am refacut si volanul, multumesc Myx pt recomandare. Pe langa retapitare am schimbat si trimul de la volan cu unul nou OE. Am schimbat si un cheder de la usa dr. spate, borna de plus si brat stergator dreapta, asa ca deocamdata ne oprim. Urmatorul pas va fi sistemul de franare.

altceva , chiar era nevoie :)), la cat costa e si pacat sa nu ai volan nou in mana

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.