Jump to content

Consum foarte mare de ulei 320d E90


Recommended Posts

oau tu esti serios cand intrebi asta???

am zis de mai multe ori ca primele doua au fost noi (luate de la groza dan )iar ultima e reconditionata

in schimb fac in jur de 90.000-110.000km/an

 

 

N-am de unde sa stiu ori n-am vazut sa mentionezi cel putin aici, cate turbine noi ai luat si cate ai reconditionat si sincer vorbind chiar nu ma intereseaza!

 

Si da, sunt serios, intrucat la modul in care te exprimi, cam asa se intelege! Ar fi bine sa-ti citesti textul inainte sa-i dai send! Adevarul este ca o simpla virgula, intr-o propozitie, poate avea chiar si doua intelesuri, darmite daca textul devine si mai complex, gen fraza si nu doar cu o virgula ori cu doua, ci cu mult mai multe alte elemente de ortografie!

Link to comment
Share on other sites

Acum ca sa ajung la o concluzie pe acest topic o sa-i fac urmatoarele

 

O sa-i pun epurator vechi de pasla. Daca imi ajunge la 1litru la 10.000 km sunt multumit.

Daca o tine tot asa o sa schimb garnitura de la capacul de tacheti si cu ocazia asta daca tot dau jos injectoarele o sa-i fac si un test de compresie

Daca tot ii scot injectoarele sa le duc undeva la curatat ?

Am corectii maxim 1.1-1.2 Are rost ? Mi-e sa nu mi le paradeasca.

Link to comment
Share on other sites

Compresia se masoara la bujii, nu la injectoare. Se da jos galeria de admisie, se scot bujiile si se masoara pe fiecare cilindru...

 

La benzina da, la diesel se scot injectoarele.

Daca ai masura compresia pe la bujii nu ti-ar da bine pentru ca se mai adauga si volumul din capul bujiei pana la filet unde se pune manometrul.

Link to comment
Share on other sites

pana la urma ce ulei folosesti?

Momentan am bmw 5w-30 LL04, o sa pun castrol la urmatorul schimb, de la augsburg, am vorbit cu cei de la coastrol romania si mi-au confirmat ca augsbrug cumpara de la ei nu din turcia.

 

La diesel vorbesc... Eu n-am auzit sa se masoare compresia pe la injectoare.

O sa ma documentez exact in tis sa vad si iti spun

 

Eu cand am schimbat epuratorul am vazut ca dupa ce am ridicat capacul, era ceva ulei acolo. E normal sa fie acolo? Cand se schimba filtrul trebuie scos acel ulei sau nu? Eu l-am lasat acolo.

Da e normal sa fie ulei pe acolo. Ar fi trebuit sa dai cu o carpa, da nu are nimik daca nu ai facut-o.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.