Jump to content

Kit reparatii macara geam fata


Recommended Posts

Salut ma intereseaza daca pot sa am incredere in kiturile de reparatie geam fata pt E46. La geamul de pe dreapta fata este rupt cablul iar pe stanga nu functioneaza corect ( coboara dar nu tot timpul pana jos si se aude un zgomot la fiecare rotatie pe care o executa motorasul). Ma gandesc sa cumpar seturile astea de care zice lumea pe internet si vroiam sa intreb daca imi rezolv problemele cu ele.
Link to comment
Share on other sites

salut, poti sa-mi spui si mie despre ce este vorba......si la mine la e36, nu se urca pana sus, si se aude un huruit la motoras,,, si trebuie sa ridic de geam cu mana mereu sa ajut macarua...altfel se blocheaza, si huruie

 

La geamul din stanga se blocheaza uneori nu uca pana sus, iar la cel din dreapta se auzea la un interval de timp cate o zgarietura. Am deschis panoul usii si erau rupte cateva fire de la cablul respectiv. in timp acestea s-au rupt unul cate unul iar acum e rupt de tot.

Link to comment
Share on other sites

Nu doresc sa vorbesc in numele tuturor, ci doar povestesc despre o experienta personala. Si la mine a inceput in decembrie 2012 sa se auda un zgomot la macaraua de la sofer si dupa un timp a inceput sa mearga si mai greoi. Dupa un timp nu a mai functionat deloc. Am cumparat un kit de reparatie de pe okazii si la aprox 2 luni a cedat. Drept urmare am cumparat o macara de la dezmembrari si am rezolvat problema. Poate ca sunt alte kit-uri mai bune, chiar nu stiu. Tot ce stiu este ca data viitoare nu mai risc. :)
Link to comment
Share on other sites

Nu doresc sa vorbesc in numele tuturor, ci doar povestesc despre o experienta personala. Si la mine a inceput in decembrie 2012 sa se auda un zgomot la macaraua de la sofer si dupa un timp a inceput sa mearga si mai greoi. Dupa un timp nu a mai functionat deloc. Am cumparat un kit de reparatie de pe okazii si la aprox 2 luni a cedat. Drept urmare am cumparat o macara de la dezmembrari si am rezolvat problema. Poate ca sunt alte kit-uri mai bune, chiar nu stiu. Tot ce stiu este ca data viitoare nu mai risc. :)

 

Este frectie la picior de lemn,acele cleme care le vindea cineva pe forum ,in majoritatea cazurilor se uzeaza rotita dintata,din interiorul macaralei unde intra motorasul.Are un arc care o tine in sus,daca se duce ala a sa scape cand ridici-cobori geamul,acea rotita nu vad cum sa o schimbi pt macaraua este nituita (capsulata) singura solutie fiind o macara noua,sau una SH originalafrantics.gif

Link to comment
Share on other sites

Este frectie la picior de lemn,acele cleme care le vindea cineva pe forum ,in majoritatea cazurilor se uzeaza rotita dintata,din interiorul macaralei unde intra motorasul.Are un arc care o tine in sus,daca se duce ala a sa scape cand ridici-cobori geamul,acea rotita nu vad cum sa o schimbi pt macaraua este nituita (capsulata) singura solutie fiind o macara noua,sau una SH originalafrantics.gif

 

Iti garantez eu ca se poate schimba cu cateva mici "ajustari" :D. Doar suntem ingineri. Problema este ca nu rezista prea mult.

Link to comment
Share on other sites

Salut ma intereseaza daca pot sa am incredere in kiturile de reparatie geam fata pt E46. La geamul de pe dreapta fata este rupt cablul iar pe stanga nu functioneaza corect ( coboara dar nu tot timpul pana jos si se aude un zgomot la fiecare rotatie pe care o executa motorasul). Ma gandesc sa cumpar seturile astea de care zice lumea pe internet si vroiam sa intreb daca imi rezolv problemele cu ele.

Daca este rupt cablu nu te ajuta cu nimic kitul de reparatie,daca optezi pt macara noua cumpara una originala cele aftermarket sint proaste.

Link to comment
Share on other sites

salut! am comandat si eu kit-uri de reparatie la macara geam fata stanga/dreapta la e 46 . astept sa vina... vreau sa va intreb daca dupa ce le montez este necesar sa fac ceva programare/setare la geamuri? sau vor fc ca si pana acum fara sa mai fac altceva? de asemenea mai vreau sa va intreb la trapa electrica de la plafon cum se poate programa/seta punctul de 0 ( punctul unde este inchisa trapa) deoarece am incercat sa o deschid cand era frig si cred ca a sarit cativa dinti si acum in pozitia inchis teoretic trapa imi ramane deschisa...trebuie sa o las in pozitie intermediara din buton pt ca ea sa fie inchisa (in rest functioneaza trapa doar ca atunci cad ii dau comanda de inchidere complet ea ramane undeva intredeschisa...) multumesc pt interes si ajutor!!!!
Link to comment
Share on other sites

Pai in kitul de reparatie intra si cablul din cate stiu eu

Vine si cablul dar e de foarte proasta calitate.

Candeste-te ca o macara completa after-market o poti indoi cu mana, iar suportii de prindere nici macar nu vin pe gaurile portierei, trebuie sa ii faci tu adaptari.

Link to comment
Share on other sites

Pai in kitul de reparatie intra si cablul din cate stiu eu

Chiar daca vine cu cablu desi nu cred este greu de montat,unde vine cablu pe roata de plastic macaraua vine nituita,fa scoala pe macaraua ta pune un bat in geam si scoate macaraua si vezi cum vine cablu decit sa dai bani pe kitul de reparatie sa nu te folosesti de el,kitul este bun cind se rup clemele de plastic nu cind este dusa de tot,cind se rupe cablu de cele mai multe ori strica si roata de plastic pe care sta infasurat cablu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.