Jump to content

Noul BMW Seria 2 Active Tourer


X X L

Recommended Posts

Na, acum sa mai zica cineva, ca nu exista BMW cu tractiune fata :)

 

S-a dus dracu toata distractia cu tractiunea pe fata.

 

Nu stiu ce segmet vor ei sa atraga cu faza asta, probabil or fi si pe la ei cum sunt si pe la noi, ca dom'le tractiunea spate iarna e periculoasa :))))))))))

Edited by Butzy
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In modul ECO PRO, pentru un plus de eficienta, noul BMW Seria 2 Active Tourer vine cu functia coasting la modelele echipate cu o cutie automata. Aceasta presupune decuplarea automata a motorului de la transmisie imediat ce piciorul este ridicat de pe acceleratie (la viteze intre 50 km/h si 160 km/h) asigurand o alunecare libera a automobilului, libera de orice franare a motorului pentru o valorificare maxima a energiei cinetice.

 

Hmm..ciudata abordare.

 

PS: Numai mie nu mi se pare ok? Pai intri in depasire si cand revi, lasi acceleratia si functia aia scoate din viteza? :o

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Un concurrent pentru B - class, o masina de oras dotata pentru cei care au seria 5,6,7 dar nu vor sa chinuie masina prin traficul infernal al oraselor sau nu vor sa isi mai schimbe marca cand cauta o "bubulina" pentru activitati zilnice.

 

Oricum daca ne stresam ca nu se potriveste profilului de piata romanesc, Solutia e simpla pe noi nu ne-a intrebat nimeni.

 

Mi se pare ciudat stalpul A, cel de la parbriz foarte voluminos ramane de vazut cum e perceput de cel care conduce, eu am senzatia ca "fura" din campul visual binisor.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

Model nou scos aiurea.

 

- tractiunea fata. BMW are bune si rele. Sa zicem ca tractiunea spate mai compenseaza din rele. Acum cu tractiunea fata :bye:

- "head-up display-ul" ala e ridicol. Este varianta ieftina de afisaj in fata. Au ajuns si astia sa puna plastice ca Renault

- display-ul ala sta aiurea acolo. Parca e tablou agatat in perete.

 

Imi place insa cum arata pe dinafara. Dar cam atat. Daca este si la fel de fiabila ca celelalte modele noi, va fi trist.

Link to comment
Share on other sites

in schimb masina arata f bine . Mie imi place .

si mie... e destul de mistoaca !

 

urata masina

chestie de gusturi...

 

Clima ce cauta jos? :)

acolo au montat-o... dar ce legatura are unde se afla atata timp cat o utilizezi odata la nu stiu cat timp si mai are si modul AUTO...

 

 

- "head-up display-ul" ala e ridicol. Este varianta ieftina de afisaj in fata. Au ajuns si astia sa puna plastice ca Renault

- display-ul ala sta aiurea acolo. Parca e tablou agatat in perete.

 

Imi place insa cum arata pe dinafara. Dar cam atat. Daca este si la fel de fiabila ca celelalte modele noi, va fi trist.

cred ca HUD-ul e la nivel de grafica, nu prea inteleg nici eu cum se proiecteaza info pe HUD

Link to comment
Share on other sites

Comparata cu celelalte modele BMW, e uratica foc :)

 

Oricum se pare ca Mercedes vrea sa isi recapete pozitia de lider in segmentul premium, cam toate modelele scoase in 2013 au fost senzatie.

 

Iar despre noul S-Klasse coupe...no comment!

 

Legat de tractiunea fata, din partea mea e ok. Pana la urma tu ca si cumparator si iubitor de marca ai de unde alege: fata, spate, x-drive...pentru toate gusturile.

Link to comment
Share on other sites

Eu astept aparitia dubei, camionului/cap de TIR si autocarului/autobuz, (adica divizia Cargo) si gata! Putem spune ca e la nivel cu mercedes. Daca piata cere, de ce sa nu oferim, corect? Da, vorba unui coleg mai sus, pe de-o parte e bine, ai de unde alege si cu siguranta va fi un public tinta si acela cred ca vor fi familistii care cauta o marca sportiva, consacrata dar in acelasi timp o masina spatioasa la interior si mica la exterior menita sa le satisfaca nevoile zilnice (servici, cumparaturi, dus copiii la scoala/gradinita, plimbari, etc), insa pe dealta parte, unde plm mai e spiritul ala sportiv care a consacrat marca, unde mai e placerea de a conduce, pozitia aia la volan care e aparte fata de restul marcilor, etc? Plm, cand zic BMW pai ma duce imediat gandul la ursulet, la e46, la seria 5 e34, e39, la z3, la M5, la seria 8, la M6 la csl/csi, etc...de unde si pana unde "Activ Tourer"?blink.gif

Aaaa, si am uitat de bomboana de pe...coliva: motor in 3 cil wacko.gif. Unde s-a ajuns si cu marca asta...de la motoare L6, V8, V10 si chiar V12, la L3.sick.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nu poti sa ii condamni. pana la urma suntem prea mici sa intelegem toate deciziile lor. sunt convins ca in spate stau ani de studii, cercetari si statistici.

deasemenea miza financiara e cea care primeaza.

 

parerea mea e ca isi pierd identitatea cu astfel de decizii.

Link to comment
Share on other sites

Corect Butzy, sunt perfect de acord cu afirmatia ta.

 

Cataline, nu te opreste nimeni sa iti iei un M3, M4, M5, M6...sau chiar si un 335i, 535i sau 550i pentru a simti "spiritul sportiv" al marcii nu? :p

 

Concurenta este foarte mare la nivelul ala, daca Mercedes scoate un model nou, automat si ceilalti trebuie sa scoata ceva similar.

 

Iar motoarele astea mici si supra-dopate probabil sunt calea lina catre electric. La un moment dat, cand vor fi motoarele electrice mai raspandite, mai performante si mai accesibile (deasemenea si reteaua de incarcare), omul o sa zica: pai ce sa mai stau cu rasnita asta de motor in 3 cilindri (nu feeling, nu sunet, nu nimic...plus taxe de ma indoaie), mai bine imi iau electric si gata.

 

La nivel macro toate sunt gandite extrem de bine, iar actionarilor acestor giganti (pe romaneste) "li se cam rupe" de identitatea marcii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.