Jump to content

geam sofer


Recommended Posts

si la mine se intampla asa la pasager, posibil sa fie clemele alea de la macara care tin geamul?

 

nu este de acolo

 

este ceva de la sina pe care culiseaza geamul.nu am gasit nimic pe net si am zis sa pun aici o intrebare poate aflam cum o rezolvam :thumbsup:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ai desfacut fata de usa si ai studiat problema? daca sta geamu fix, daca exista joc pe undeva? ceva rupt..

 

nu cred ca are ce sa fie rupt.geamul cand coboara sta pe margini prins in sina.eu cred ca la sina aia este ceva o problema

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

da e 46 am,nu conteaza cat este lasat ,poate sa fie lasat si jumate ca tot la fel zdrangane.

 

desfa si uitate acolo, lasi geamu jos sau pe la jumate si misti de el pe interior, vezi de unde se misca si ce ar putea sa zdrangane,

el trebuie sa stea fix si sa coboare uniform fara sa se incline

Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema si la mine,l.am coborat si nu a mai urcat mai mult de un sfert.la coborare sta drept,coboara normal dar la urcare,urca doar in fata spre oglinda,se inclina inspre cheder coltul si se blocheaza.ca sa il pot ridica trebuie sa trag geamul si sa il indrept cu mana si abia apoi urca.

cand este coborat are joc foarte mare sus-jos,banui ca este vre.un suport rupt.cred ca cel dinspre incuietoare,in acea parte geamul nu se mai ridica,se lasa in jos si se blocheaza in cheder

Edited by bmwdreamer
Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema si la mine,l.am coborat si nu a mai urcat mai mult de un sfert.la coborare sta drept,coboara normal dar la urcare,urca doar in fata spre oglinda,se inclina inspre cheder coltul si se blocheaza.ca sa il pot ridica trebuie sa trag geamul si sa il indrept cu mana si abia apoi urca.

cand este coborat are joc foarte mare sus-jos,banui ca este vre.un suport rupt.cred ca cel dinspre incuietoare,in acea parte geamul nu se mai ridica,se lasa in jos si se blocheaza in cheder

 

la tine cred ca este problema macaraua .trebuie s o inlocuiesti

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Sunt din fier/metal piesele care culiseaza pe sine. Eu am schimbat amandoua macaralele ptr rahaturile alea mici si tot nu e ok. Geamul de la sofer face la fel zgomotul acela de parca sta sa se sparga si la pasager dreapta urca mai greu decat cel de la sofer.
Link to comment
Share on other sites

Sunt din fier/metal piesele care culiseaza pe sine. Eu am schimbat amandoua macaralele ptr rahaturile alea mici si tot nu e ok. Geamul de la sofer face la fel zgomotul acela de parca sta sa se sparga si la pasager dreapta urca mai greu decat cel de la sofer.

 

ai schimbat piesele si nu ai rezolvat nimic ?

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat amandoua macaralele cu tot cu motorase si nimic,in sensul ca geamul din dreapta urca mai greu decat cel stanga si zgomotul geamul cand inchid usa cu el deschis este enervant.

 

unge cu vaselina macaralele unde culiseaza, este posibil sa-ti mearga greu si in chedere geamu, stiu ca exista un spray pentru asa ceva

Link to comment
Share on other sites

unge cu vaselina macaralele unde culiseaza, este posibil sa-ti mearga greu si in chedere geamu, stiu ca exista un spray pentru asa ceva

 

Salut. Ai putea sa ne spui unde se poate gasi un astfel de spray? Si o denumire cred ca ar fi utila. Multumesc anticipat. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut. Ai putea sa ne spui unde se poate gasi un astfel de spray? Si o denumire cred ca ar fi utila. Multumesc anticipat. :)

 

am vazut mai demult un tutorial pe youtube de schimbare a unei macarale si la sfarsit, geamul urcand destul de greu, a dat cu un spray si urca normal, nu stiu detalii

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

La fel face si la geamul meu de la pasager fata.E o boala la E46-uri se pare...unui amic i-a cazut geamul sofer in timp ce il dadea jos din buton...pur si simplu s-au rupt macaralele si a cazut in usa cu un TROSC mare excl.png .Poti sa folosesti Spray WD-40 pentru astfel de operatiuni, asa arata:

 

http://www.wigglestatic.com/product-media/5360078565/WD40-SMS-Can-400ml-No-Shad_2013.jpg?w=900&h=900&a=7

 

si asa il si ceri la orice magazin auto gasesti.Cere Spray degripant WD-40, ii vreo 25 RON aprox...ar trebui sa functioneze cu ala.

Din cate stiu,parca sunt 2 genuri de spary WD-40 (unul ptr curatare bla bla,si altu ptr deblocari etc) in fine,poate ma insel,dar am spray WD-40 ptr deblocari/ptr rugina etc...o sa incerc sa dau pe motorase cum a zis nutu18.

 

Dar ce facem cu "zdranganitul" geamului cand e deschis jumate sau un sfert?

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Din cate stiu eu WD-40 e universal, nu exista de mai multe tipuri.

In ceeea ce priveste zgomotul facut de geam la inchiderea usii, eu am constatat ca e din cauza unui cheder lipsa(in cazul meu) pe sina pe care culiseaza geamul. L-am dat jos pentru ca am strambat sina(cu mecanismul care tine usa deschisa) si imi ramanea blocat geamul pe la jumatea cursei. Sina e in usa, in partea din fata, spre balamalele usii.

Rezolvare: Dai fata de usa jos(impreuna cu airbag, izolatie), scoti geamul din macara si verifici chederul. Inainte de a da geamul jos il poti verifica vizual, daca exista, daca e rupt, etc. Indicat ar fi sa folositi o lanterna pentru a va uita la cheder. Spor

Edited by andishors
Link to comment
Share on other sites

Sau cheder-ul cum zicea colegul, sau macaraua agata ceva de la jumatatea geamului in sus...sau sfert cum spui tu...cred ca cel mai usor ar fi sa iti desfaca un cunoscator usa, sa vada exact ce si cum .

Da,ar fi multe variante...dracu sa-l ia de geam...cred ca am si pietrucele mic pe la cheder...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.