Jump to content

Sunet ciudat BMW 320D E90


Lorenzo86

Recommended Posts

Buna tuturor. Din nefericire sunt genul de persoana sensibila la fiecare zgomot in masina (mai sensibil decat ar trebui, mai ales daca e vorba de masina mea). Din nefericire am doua sunete in masina (inca de cand le-am luat) si nu le reusesc nicicum sa le identific. Asa de mult ma enerveaza de imi vine sa plang cateodata (cu toate ca cei care se urca langa mine nu observa nici un sunet). Pot sa dau muzica tare, dar tot aud cele doua sunete. As incerca sa va descriu, poate cineva imi da niste sfaturi ce, cand, cum si unde sa demontez. Sunt dispus sa demontez tot bordul daca e nevoie.

Primul sunet vine aprox. din bord, din spatele turometrului aproximativ (asa a constatat o cunostinta - electrician auto) : cand acelerez pe la 1000-1200 rpm se aude un sunet de trepidatie, dupa care dispare, iar pe la 2000 de ture revine un pic. Seamana cu sunetul lantului de distributie, cu toate ca am schimbat TOT ce inseamna distributie (m-a costat destul de mult). Am incercat sa dau jos capacul protector motor dar nu de acolo vine sunetul.

Celalalt sunet vine din partea dreapta, DIN BORD. Electricianul auto zice ca ar veni de afara. Cand e drumul mai denivelat, cateodata face "paccc", cateodata mai estompat, cateodata mai tare. Asa ma enerveaza personal de nu mai pot! Am dat jos torpedoul cu totul, am fixat totul cu coliere (sa stiu ca totul e fix), insa nu am reusit sa gasesc sursa zgomotului. Electricianul zicea ca poate fi si parbrizul. Am demontat si plasticul dintre bord si airbag, dar nu am constatat nici o neregula, dupa care am pus totul la loc.

A mai avut cineva asemenea probleme? In afara de a ma obisnui sau a da muzica mai tare, ce solutii ar mai exista? Fiind masina mea, nu pot sa suport aceste mici nereguli...

Orice sugestie/parere este binevenita.

Link to comment
Share on other sites

Buna tuturor. Din nefericire sunt genul de persoana sensibila la fiecare zgomot in masina (mai sensibil decat ar trebui, mai ales daca e vorba de masina mea). Din nefericire am doua sunete in masina (inca de cand le-am luat) si nu le reusesc nicicum sa le identific. Asa de mult ma enerveaza de imi vine sa plang cateodata (cu toate ca cei care se urca langa mine nu observa nici un sunet). Pot sa dau muzica tare, dar tot aud cele doua sunete. As incerca sa va descriu, poate cineva imi da niste sfaturi ce, cand, cum si unde sa demontez. Sunt dispus sa demontez tot bordul daca e nevoie.

Primul sunet vine aprox. din bord, din spatele turometrului aproximativ (asa a constatat o cunostinta - electrician auto) : cand acelerez pe la 1000-1200 rpm se aude un sunet de trepidatie, dupa care dispare, iar pe la 2000 de ture revine un pic. Seamana cu sunetul lantului de distributie, cu toate ca am schimbat TOT ce inseamna distributie (m-a costat destul de mult). Am incercat sa dau jos capacul protector motor dar nu de acolo vine sunetul.

Celalalt sunet vine din partea dreapta, DIN BORD. Electricianul auto zice ca ar veni de afara. Cand e drumul mai denivelat, cateodata face "paccc", cateodata mai estompat, cateodata mai tare. Asa ma enerveaza personal de nu mai pot! Am dat jos torpedoul cu totul, am fixat totul cu coliere (sa stiu ca totul e fix), insa nu am reusit sa gasesc sursa zgomotului. Electricianul zicea ca poate fi si parbrizul. Am demontat si plasticul dintre bord si airbag, dar nu am constatat nici o neregula, dupa care am pus totul la loc.

A mai avut cineva asemenea probleme? In afara de a ma obisnui sau a da muzica mai tare, ce solutii ar mai exista? Fiind masina mea, nu pot sa suport aceste mici nereguli...

Orice sugestie/parere este binevenita.

 

 

De la parbriz, asta daca nu e lipit corect si "rasufla", se resimte doar dupa 100Km/H un fasait! Altfel nu se aude! Cel putin la mine asa a fost si intr-adevar era o gaura in mastic! Fa o inregistrare si urc-o pe youtube si dupa pune aici link-ul ca sa ne putem da seama! Si eu cam am problema cu sunetele, dar mi-am dat seama ca totusi nu e bine sa tot stai stresat de la o masina! Suntem inconjurati de stres si asta mai lipseste! Evident ca mai degraba sa previ problemele decat sa le repari dupa, acestea avand impact mult mai mare dupa, si tot in buzunarul tau!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Buna tuturor. Din nefericire sunt genul de persoana sensibila la fiecare zgomot in masina (mai sensibil decat ar trebui, mai ales daca e vorba de masina mea). Din nefericire am doua sunete in masina (inca de cand le-am luat) si nu le reusesc nicicum sa le identific. Asa de mult ma enerveaza de imi vine sa plang cateodata (cu toate ca cei care se urca langa mine nu observa nici un sunet). Pot sa dau muzica tare, dar tot aud cele doua sunete. As incerca sa va descriu, poate cineva imi da niste sfaturi ce, cand, cum si unde sa demontez. Sunt dispus sa demontez tot bordul daca e nevoie.

Primul sunet vine aprox. din bord, din spatele turometrului aproximativ (asa a constatat o cunostinta - electrician auto) : cand acelerez pe la 1000-1200 rpm se aude un sunet de trepidatie, dupa care dispare, iar pe la 2000 de ture revine un pic. Seamana cu sunetul lantului de distributie, cu toate ca am schimbat TOT ce inseamna distributie (m-a costat destul de mult). Am incercat sa dau jos capacul protector motor dar nu de acolo vine sunetul.

Celalalt sunet vine din partea dreapta, DIN BORD. Electricianul auto zice ca ar veni de afara. Cand e drumul mai denivelat, cateodata face "paccc", cateodata mai estompat, cateodata mai tare. Asa ma enerveaza personal de nu mai pot! Am dat jos torpedoul cu totul, am fixat totul cu coliere (sa stiu ca totul e fix), insa nu am reusit sa gasesc sursa zgomotului. Electricianul zicea ca poate fi si parbrizul. Am demontat si plasticul dintre bord si airbag, dar nu am constatat nici o neregula, dupa care am pus totul la loc.

A mai avut cineva asemenea probleme? In afara de a ma obisnui sau a da muzica mai tare, ce solutii ar mai exista? Fiind masina mea, nu pot sa suport aceste mici nereguli...

Orice sugestie/parere este binevenita.

salut! am si eu un e90,2.0d,177 cp si sunt curios cat te-a dus distributia si ce ai schimbat?! multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Eu am cumparat masina din DE, dar din nefericire am avut ocazia sa constat faptul ca kilometrajul nu este real (cumparat in 124.000 km - de fapt in jur de 180-200.000 km reali). Dupa ce am ajuns acasa, au inceput problemele (cu cazutul turbinei), dupa care am schimbat si distributia si piesele care mai trebuiau schimbate. Nu ma prea pricep la mecanica auto, dar cei de la service mi-au facut o lista de 17-18 de piese (cu codul pieselor), eu le-am comandat dintr-un loc unde ieseam la jumatate de pret fata de service.

Asadar ca si raspuns : aveam in jur de 130.000 km (nereali) si aprox. 200.000 km (reali) cand am schimbat toata distributia. Ziceau mecanicii ca lantul era deja in stare nefavorabila, era largit.

Edited by Lorenzo86
Link to comment
Share on other sites

Salut. Eu am cumparat masina din DE, dar din nefericire am avut ocazia sa constat faptul ca kilometrajul nu este real (cumparat in 124.000 km - de fapt in jur de 180-200.000 km reali). Dupa ce am ajuns acasa, au inceput problemele (cu cazutul turbinei), dupa care am schimbat si distributia si piesele care mai trebuiau schimbate. Nu ma prea pricep la mecanica auto, dar cei de la service mi-au facut o lista de 17-18 de piese (cu codul pieselor), eu le-am comandat dintr-un loc unde ieseam la jumatate de pret fata de service.

Asadar ca si raspuns : aveam in jur de 130.000 km (nereali) si aprox. 200.000 km (reali) cand am schimbat toata distributia. Ziceau mecanicii ca lantul era deja in stare nefavorabila, era largit.

multumesc! eram curios cam cat costa sa schimbi distributia ?!

Link to comment
Share on other sites

Am fost bosh sa veeific pompa de inalte si sunetul acela"ciudat".

Raspunsul lor a fost unu pozitiv: "Nu are absolut nimica pompa" este in parametri.

Concluzie: asa se aud ele.

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Incerc sa va raspund pe rand :)

@cristilpx : Cei de le service mi-au prezentat o oferta de 3400 RON + manopera 600 RON + TVA. Am facut rost de la un magazin de piese auto la pretul de 1736 RON de toate piesele (factura + garantie), respectiv am rezolvat cu 600 de RON manopera (nu am cerut factura). Totodata tin sa mentionez ca si cureaua de alternator s-a schimbat pe langa componentele de distributie. Pe lista figurau mai multe role, lanturi, intinzator etc (nu ma pricep). In schimb, stresul nu se poate masura in bani (cat am alergat, cat am negociat, cate neplaceri mi-a cauzat etc). Daca revenim la capitolul vanzare masina in Ro de exemplu, NIMENI nu ca aprecia cele spuse mai sus si nu-i intereseaza...doar sa dai cat mai ieftin.

@smiley32 : Am schimbat si pompa despre care vorbeam (a treia pompa se potrivea - avea iesirile de la furtuni in directii opuse - 200 RON).

@enders : Sper sa nu fie considerat reclama. Am mai studiat problema, am incercat sa iau legatura cu chinezul care a avut acest sunet neidentificat : http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=887353

Astept un raspuns din partea lui (cu toate ca nu sunt prea optimist din acest punct de vedere).

Link to comment
Share on other sites

@valy89 : In primul rand, iti multumesc foarte mult pentru raspuns. Banuiesc ca te-ai uitat la videoclipul youtube, respectiv ai tot Bmw E90. Daca te rog mult, ai putea sa-mi detaliez care este piese (eventual un foto ar fi binevenit) ? Daca reusesc (in sfarsit) sa rezolv sa nu-mi mai sune, iti dau o lada de bere :victory: Edited by Lorenzo86
Link to comment
Share on other sites

Stimati colegi, am facut niste filmulete cu telefonul unde se aude sunetul de dupa turometru. Am facut un upload (arhivat), ii rog pe cei care au chef si posibilitate, sa se uite la cele trei videoclipuri. In ultima (care are 22 de secunde), la secunda 11 se aude si sunetul enervant cu care s-au mai confruntat si alti colegi.

Orice sugestie, parere este binevenita si va multumesc mult!

Videoclipurile : http://hotfil.es/1076151

Edited by Lorenzo86
Link to comment
Share on other sites

In privinta sunetului "de dupa turometru" as dori sa precizez faptul ca am scos ceasul cu totul (dupa ce am desurubat cele doua suruburi), dupa care am provocat sunetul. La prima vedere mi se pare ca nu din spatele turometrului venea sunetul. Am senzatia (deja nu mai stiu ce sa cred) ca sunetul ar veni de sub volan.

La capitolul sunet din partea pasagerului (despre ce vorbea colegul nostru @valy89) : am desurubat partial cele 4 suruburi, am dat cu WD-40, dupa care si cu ulei mecanic, le-am resurubat. Surubul cel mare (cel care are o forma mai ciudata si strange acea bara neagra de caroserie) nu am reusit sa desfac (nu aveam sculele necesare), dar am dat tot cu WD-40 si cu ulei mecanic peste surub.

Rezultatul : tot asa suna.

Edited by Lorenzo86
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu am tot asa un zgomot si tot in spate la ceasurile de bord se aude (ca si cum ar fi un surub desprins si joaca), dar se aude mai puternic si doar cind e rece afara pina se incalzeste in masina. E mai puternic la curbe si hopuri.

Cei de la reprezentanta mi-au zis ca e de la motorul de la ventilatorul de la clima (are axul uzat)...

Link to comment
Share on other sites

Eu am tot asa un zgomot si tot in spate la ceasurile de bord se aude (ca si cum ar fi un surub desprins si joaca), dar se aude mai puternic si doar cind e rece afara pina se incalzeste in masina. E mai puternic la curbe si hopuri.

Cei de la reprezentanta mi-au zis ca e de la motorul de la ventilatorul de la clima (are axul uzat)...

 

Cu motorul de la ventilatorul de la clima asa am avut si eu probleme. Un sunet destul de deranjant. Am fost cu masina la reprezentanta si mi-au facut constatare, mi-au spus ca intradevar e motorasul acela de vina dar ei nu imi recomanda sa il schimb decat atunci cand se agraveaza sunetul, deoarece trebuie dat tot bordul jos si nu considera ca merita operatia asta inca.

Link to comment
Share on other sites

Eu deja ma gandeam ca sunetul ar veni de la volanta. Ideea este ca, chiar si daca scot din viteza si virez stanga sau dreapta, se aude acest sunet ciudat. Avand in vedere "profesionistii" care se cred mecanici si nu se pricep la aproape nimic (cel putin la noi in Targu Mures), nu am aflat provenienta zgomotului. O sa trebuiasca sa ma apuc sa-mi desfac bordul de unul singur intr-o buna zi.
Link to comment
Share on other sites

Capacul de protectie al morotului are in capatul de intra sub parbriz doua cleme din plastic ce intra in alte doua orificii ce au pe interior un cauciuc. La mine face ca toti dracii daca nu sunt alea bagate una intralta... Poti incerca.. Zgomotele din bord se pot auzi si din toata partea de sub filtu de habitaclu daca ceva nu este la locul lui...un surub, o clema o prindere... Uita-te macar
Link to comment
Share on other sites

Am dat jos capacul de motor si l-am lasat in garaj (just in case). Zgomotul nu avea si nici nu are tangenta cu capacul motor. Sunt de acord : daca nu il pui la loc cum trebuie, o sa sune de innebunesti.

Oricum, va multumesc mult pentru sfaturi. M-am uitat la videoclipuri youtube si avand in vedere ce sunete am auzit la alte bmw-uri e90, pot sa spun ca sunt norocos...

Link to comment
Share on other sites

Stii, eu am o vibratie pe relanti cateodata, cand vrea ea, foarte rar. Am dus-o peste tot, injectoare, reprezentanta bmw unde cica tre scimbat un injector, apoi volanta, apoi nush ce senzori, astea era cand am cumparat-o si n-am schimbat nimik... Si-au trecut aproape..70000km..si tot merge, si tot mai vibreaza ea cateodata... Asa si la tine...
Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi la service sa-mi stranga suruburile, poate-poate dispare unul din sunete (post #12 din acest topic : http://www.bmwclub.ro/forums/topic/145902-sunet-ciudat-bmw-320d-e90/page__view__findpost__p__2128416)

Din nefericire, sunetul nu a disparut, cu toate ca s-au strans (erau stranse la maxim oricum) suruburile. Sincer, nu mai stiu cum sa scap de cele doua sunete.

O alta informatie esentiala pentru cei care aveti BMW E90 : ghederele dupa o perioada incepe sa sune de iti vine sa innebunesti. Pastrati-va calmul, cumparati WD-40, dati pe o carpa cu solutia si stergeti ghederele. Vedeti ce liniste va fi in masina dupa aceasta manevra!

Mai astept pareri, sugestii ca sa eliminam sunetele. Am intrebat la service si de clapa ventilator clima (ca doar am o trepidatie la 1200-1300 rpm, respectiv una scurta la 2000 rpm). Au zis ca totul este posibil dar chiar daca sunetul ar veni de acolo, nu merita sa ne ocupam...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi la service sa-mi stranga suruburile, poate-poate dispare unul din sunete (post #12 din acest topic : http://www.bmwclub.ro/forums/topic/145902-sunet-ciudat-bmw-320d-e90/page__view__findpost__p__2128416)

Din nefericire, sunetul nu a disparut, cu toate ca s-au strans (erau stranse la maxim oricum) suruburile. Sincer, nu mai stiu cum sa scap de cele doua sunete.

O alta informatie esentiala pentru cei care aveti BMW E90 : ghederele dupa o perioada incepe sa sune de iti vine sa innebunesti. Pastrati-va calmul, cumparati WD-40, dati pe o carpa cu solutia si stergeti ghederele. Vedeti ce liniste va fi in masina dupa aceasta manevra!

Mai astept pareri, sugestii ca sa eliminam sunetele. Am intrebat la service si de clapa ventilator clima (ca doar am o trepidatie la 1200-1300 rpm, respectiv una scurta la 2000 rpm). Au zis ca totul este posibil dar chiar daca sunetul ar veni de acolo, nu merita sa ne ocupam...

 

Se poate da cu WD-40 ? nu ataca cauciucul ? a dat cineva ?

Link to comment
Share on other sites

Eu dau in fiecare a doua saptamana cu WD-40 toate ghederele, de mai mult timp (de un an aproximativ). Am dat si cu ulei mechanic (mai nou doar wd-40 nu isi are efectul dorit - cel putin nu in cazul meu).

@smiley : Problema ar fi ca nu in spate imi suna, ci in fata :

Asta mi-ar fi problema :( (una din probleme)
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.