Jump to content

Volan M sport stramb - E60


Recommended Posts

Mergeam cu masina si din diverse motive am facut o scriza de nervi :rolleyes:

 

Am lovit cu pumnul in volan si l-am strambat putin cat sa stea rau trimul de la comenzi. E un mic spatiu acum intre trim si volan de aprox 2 mm. E stramb in partea de la ora 2.

 

Asta se mai poate repara? Trag de el invers? Sau trebuie altul :bye:

Link to comment
Share on other sites

Hai ca e tare asta. Sper sa nu te superi dar imi aminteste de cum iti zicea cineva mai demult, Super Bala :super:

 

ON: Pune poze cu "victima". Cred ca din poza se poate vedea cel mai bine daca se poate face sau nu. Daca e vorba de doar 2 mm cum zici, ar trebuie sa se poata indrepta.

Link to comment
Share on other sites

@Bala, trage usor de volan in sensul opus deformarii si se indreapta...

 

mai nou, de dragul calificativelor EuNCAP la protectia interiorului, mai toti fabricantii au renuntat la volanele clasice cu armatura de otel si folosesc acum ceva gen aliaj din otel aluminat sau otel-aluminiu, adica ceva mai usor deformabil (similar cu cel utilizat la jante)... cred ca nu s-au gandit cat poti fi de nervos tu... a-propos, telefonul mai functioneaza ?

Link to comment
Share on other sites

daca agata pe acolo ceva poate fi doar spira volan are un dinte. care se pupa cu coloana ala si seteaza unghiul pt dsc

Cand sunt probleme cu senzorul de unghi de pe coloana de directie automat apar si erori in bord legate de DSC. Daca nu are nici o eroare, nu a fost afectat.

Link to comment
Share on other sites

REZOLVAT !

 

Am fost la masina, in parcare, sa ma mai uit la ce-i stramb si eventual sa fac o poza.

 

Se strambase spita din dreapta cu totul. Se vedea din lateral ca nu mai e in plan cu restul.

 

Asa ca l-am reglat la capat, am tras scaunul la maxim si cu doua maini am tras de partea aceea. Si-a revenit.

 

E chiar foarte moale. Nu ma asteptam sa fie atat de moale. Dupa cateva incercari, (cred) ca l-am reindreptat. Oricum, trimul sta OK acum si e la fel de fix ca si pe partea stanga.

 

Am mai tras intr-o parte si alta. Nu are joc. Am incercat sa vad daca face zgomote insa nu se mai se aude absolut nimic. Nu sunt erori in bord. Comenzile merg toate.

 

Cred ca e OK acum. Pfff dar moale e :blink:

Link to comment
Share on other sites

Na, probabil mananca bio, prea natural, prea ca la tara.

 

M-am comportat ca un cretin. Asta e clar. Nevasta era in dreapta si era destul de socata de iesirea mea.

 

Steroizi nu. Sala nu. 1.86 si 97 kg (in scadere). Volanul ala e chiar prea moale :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.