Jump to content

senzor de turatii


alinfgu

Recommended Posts

Salut!eu sunt unu dintre cei care credeam ca am probleme cu debitmetru.Ei bine,dupa ce am fost la un tester mi s-a gasit senzor arbore cotit defect(sau mai pe intelesul lumii necunoscatoare:senzor de turatii).Dupa ce am rezolvat problema cu localizarea acestui senzor(undeva pe volanta),am facut comanda(la un anume Auto max care mi l-a adus de la mama lui,din Germania).M-a costat 7.800.000lei-cam mult!Toate bune si frumoase pana m am dus la un service sa mi-l puna;dupa ce s-au chinuit sa mi l dea pe cel vechi jos l au pus pe cel nou si dupa ce mi l au pus imediat dupa ce i am dat o cheie masina s-a turat brusc si la interval de 1-2 secunde se 'autotura' singura la relanti.Dupa ce l-au scos,ce credeti?ERA RUPT!!! :blink: .Cred ca nu mi l au pus bine(sigur).Stie cineva de ce?are cumva vreo pozitie mai ciudata?a mai patit cineva asa?

Astepe orice sugestie!multumesc!

Link to comment
Share on other sites

secunde se 'autotura' singura la relanti.Dupa ce l-au scos,ce credeti?ERA RUPT!!! :blink: .Cred ca nu mi l au pus bine(sigur).Stie cineva de ce?are cumva vreo pozitie mai ciudata?a mai patit cineva asa?

Astepe orice sugestie!multumesc!

203515[/snapback]

 

Trebuie pus la o anumita distanta.

Link to comment
Share on other sites

pai cum sa ti dai seama daca distanta este ideala,daca senzorul se fixeaza intr un singur surub?trebuie sucit de el,sau cum?un alt mecanic ,la care o sa ma duc cu alt senzor nou,mi a spus ca s-a rupt pentru ca l-a atins volanta;si a mai zis ceva de o tablita,dar n am inteles nimic(in legatura cu pozitia lui). :blink:
Link to comment
Share on other sites

pai cum sa ti dai seama daca distanta este ideala,daca senzorul se fixeaza intr un singur surub?trebuie sucit de el,sau cum?un alt mecanic ,la care o sa ma duc cu alt senzor nou,mi a spus ca s-a rupt pentru ca l-a atins volanta;si a mai zis ceva de o tablita,dar n am inteles nimic(in legatura cu pozitia lui). :)

203705[/snapback]

 

Si eu am avut aceeasi problema cu senzorul asta anul trecut, si eu credeam la fel ca e debitmetrul si am fost la autofilaret unde mi l-am schimbat. Problema e ca masina nu si-a revenit, are un tremur la relanti care nu mi l pot explica. Am fost la bavaria unde surpriza mi au zis sa schimb din nou senzorul, deci e foarte ciudata treaba cu senzorul asta sau sevice-urile noastre bmw sunt d ..........., acum nush ce sa mai fac ca alte service uri d bmw nu mai stiu (le iau p toate la rand pana imi repara bine problema :), mai nasol e ca devine costisitoare joaca asta de la un service la altul :blink:

Link to comment
Share on other sites

pai cum sa ti dai seama daca distanta este ideala,daca senzorul se fixeaza intr un singur surub?trebuie sucit de el,sau cum?un alt mecanic ,la care o sa ma duc cu alt senzor nou,mi a spus ca s-a rupt pentru ca l-a atins volanta;si a mai zis ceva de o tablita,dar n am inteles nimic(in legatura cu pozitia lui). :blink:

203705[/snapback]

 

Senzorul sta intr-un suport,pozitia acestui suport de poate modifica.Pentru pozitionarea lui se foloseste un senzor sablon(ca sa zic asa).Banuiesc ca nu gasesti sa ceva in afara reprezentantelor BMW,deci il vor pune tot la ureche.

Link to comment
Share on other sites

am sa vad ce o sa fac eu cu cel de al doilea senzor si o sa va spun ce am facut(daca au nimerit pozitia,sau nu).multumesc pentru raspunsuri!oricum nu mi place sa stiu ca a mai avut cineva probleme de genul asta si i sa intamplat tot la fel!credeam ca i-a dat cineva de cap pentru totdeauna! :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut!am pus si cel de-al doilea senzor si tot la fel imi merge masina(adica alterneaza mersul prost cu cel bun-mai mult imi merge prost.d-abia de la 3000 de turatii imi trage bine masina;).nu stiu ce sa i mai fac. :blink: .spune ti mi si mie va rog unde se afla acel'AB'.eu sunt din buzau si nu prea stiu bine Bucurestiul.Multumesc anticipat!
Link to comment
Share on other sites

Salut!am pus si cel de-al doilea senzor si tot la fel imi merge masina(adica alterneaza mersul prost cu cel bun-mai mult imi merge prost.d-abia de la 3000 de turatii imi trage bine masina;).nu stiu ce sa i mai fac. :blink: .spune ti mi si mie va rog unde se afla acel'AB'.eu sunt din buzau si nu prea stiu bine Bucurestiul.Multumesc anticipat!

210221[/snapback]

 

Eu am schimbat senzoru` ala .. daca vorbim despre acelshi.Dar sincer l-am pus eu cu mana mea .Shi nu shtiu sa fii fost vreo problema dupa ce l-am pus.Am fost cu mashina sa resetz computeru` de bord shi cam aia fost tot.A reinstrat in normal.Eu vb despre cel aflat in captu` chiuloasei spre frontu` mashinii.Daca imi amintesc eu bine e prin in 2 shuruburi? sau 1 ...

Link to comment
Share on other sites

daca l ai schimbat singur inseamna ca te pricepi foarte bine,pentru ca asta de care vorbesc eu(senzorul de turatii sau senzor arbore cotit)are o pozitie mai ascunsa;se afla pe volanta.se ajunge cam greu la el si este prins intr un singur surub.oricum,acum ca am schimbat senzorul iarasi si nu s-a mai rupt si este din Germania (e de buna calitate),incep sa ma gandesc ca nu este de la acest senzor,si vreau sa mi mai pun o data masina pe un tester ,dar de data astya vreau sa fie unul performant.cred ca o a ma duc la bmw,dar mi e cam frica de cost.a facut cineva test la BMW,m ar interesa si pe mine pretul-sa stiu la ce ma astept daca vreau sa o repar acolo.
Link to comment
Share on other sites

daca l ai schimbat singur inseamna ca te pricepi foarte bine,pentru ca asta de care vorbesc eu(senzorul de turatii sau senzor arbore cotit)are o pozitie mai ascunsa;se afla pe volanta.se ajunge cam greu la el si este prins intr un singur surub.oricum,acum ca am schimbat senzorul iarasi si nu s-a mai rupt si este din Germania (e de buna calitate),incep sa ma gandesc ca nu este de la acest senzor,si vreau sa mi mai pun o data masina pe un tester ,dar de data astya vreau sa fie unul performant.cred ca o a ma duc la bmw,dar mi e cam frica de cost.a facut cineva test la BMW,m ar interesa si pe mine pretul-sa stiu la ce ma astept daca vreau sa o repar acolo.

210276[/snapback]

www.bmw.ro ai numerele lor dee telefon acolo :blink:

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut aceeasi problema cu senzorul asta anul trecut, si eu credeam la fel ca e debitmetrul si am fost la autofilaret unde mi l-am schimbat. Problema e ca masina nu si-a revenit, are un tremur la relanti care nu mi l pot explica. Am fost la bavaria unde surpriza mi au zis sa schimb din nou senzorul, deci e foarte ciudata treaba cu senzorul asta sau sevice-urile noastre bmw sunt d ..........., acum nush ce sa mai fac ca alte service uri d bmw nu mai stiu (le iau p toate la rand pana imi repara bine problema  :), mai nasol e ca devine costisitoare joaca asta de la un service la altul  :blink:

203714[/snapback]

 

nu ai relantiul sub 760???. poate de asta tremura. sie tot de la senzor.eu am e39 din 2002 si am doi senzori unul pe admisie si un sezor pe axul cu came pe evacuare.acum l-am schimbat pe cel de pe evacuare pt ca aveam mufa rupta si a facut scurt si la prajit .am sa schimb si mufa :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.