Jump to content

E46 - 330i - Sedan


Sir 10

Recommended Posts

Astazi intr-un exces de harnicie m-am dus in garaj sa hidratez chederele, cu un spray dedicat si servetele siliconice si sa mai scot putin batranica la soare, zis si facut toata treaba a mers frumos, pana cand m-am gandit sa cobor geamurile pt a ajunge in locurile greu accesibile...am avut norocul ca geamul de la sofer sa cedeze, inca nu am desfacut fata de usa sa vad exact care este situatia insa banuiesc ca s-a rupt ori cablul ori rolele de ghidaj deoarece mai coboara decat pana la jumatate, in fine...ideea este ce ma sfatuiti sa cumpar pt a il rezolva, kit-urile de reparatiie sau macaraua completa sh?

Multumesc!

post-64966-0-24120800-1453636019_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu am pus macara noua dar nu originala cam 190 lei am dat atunci pe ea, ma tinut vreo 3 ani asta in conditiile in care foloseam zilnic geamul fiind fumator, cand a cedat pe dreapta tot de asta am pus si inca merge bine.

Oricum diferente sunt: la cea originala clemele de prindere a geamului sunt din zamac si ceva plastic la astea non oem sunt doar din plastic,

Edited by lederp
Link to comment
Share on other sites

Nu are rost sa iei SH. Si eu am aftermarket noua, functioneaza fara probleme, nu chitaie/nu pacane/nu a cedat cand am deschis geamurile inghetate. Daca vrei iti dau PM cu locul de unde am luat eu. Tu practic schimbi doar clema care tine geamul, cablul si canalul pe care culiseaza. Motorasul ramane cel original. Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Tot caut modalitati de a ajunge la un sunet placut fara subwoofer-ul aftermarket care imi ocupa f mult spatiu...nu doresc montarea unui hk in totalitate deoarece este o operatiune care implica foarte multe lucururi demontate...in fine...ideea este ca am gasit la un pret bun (500lei) subwoofere-le, statia si difuzoarele fata/spate de HK, intrebarea mea este daca se poate/se merita sa montez difuzoarele hk in locul celor stock, sa montez subwoofere-le, sa le amplific doar pe ele cu instalatia aftermarket care este deja pe masina, stiu ca suna destul de urat insa ma intereseaza daca se poate face asa ceva si daca se ajunge la un rezultat multumitor.

Multumesc!

Edited by Sir 10
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

poti sa montezi difuzoare hk au aceleasi prinderi si mufe, dar cu subwooferele nu stiu ce sa zic pe langa statia h/k ele mai au un filtru atasat de ele.

Un harman/kardon cu mufe si instalatia electrieca intreaga e usor de montat

 

Vorbeam si cu Dacian si acelasi lucru imi spunea, ca nu este greu de montat, insa tinand cont de cunostintele mele limitate in electrica ar fi o adevarata aventura...electricienii din zona mea nu i-as lasa sa se ocpe deoarece nu am incredere iar persoane pasionate care ar face-o din suflet nici atat...

Daca schimb doar difuzoarele stock cu unele hk o sa simt vreo imbunatatire sau fiind neaplificate practic o sa fie acelasi sunet?

Multumesc pt ajutor!

Link to comment
Share on other sites

Vorbeam si cu Dacian si acelasi lucru imi spunea, ca nu este greu de montat, insa tinand cont de cunostintele mele limitate in electrica ar fi o adevarata aventura...electricienii din zona mea nu i-as lasa sa se ocpe deoarece nu am incredere iar persoane pasionate care ar face-o din suflet nici atat...

Daca schimb doar difuzoarele stock cu unele hk o sa simt vreo imbunatatire sau fiind neaplificate practic o sa fie acelasi sunet?

Multumesc pt ajutor!

Radu, daca pui difuzoare H/K pe instalatia standard se vor auzi mai slab, am facut acest experiment inainte de "transplant". Daca te intereseaza, are un amic un set din dezmembrari, e un kit de upgrade dedicat e46(difuzor, tweeter si filtru, parca), cred ca le poate da cu proba. Il intreb de pret?

post-31971-0-91620100-1456153325_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dacian, dacã ai posibilitatea si consideri ca sunt mai bune decât varianta stock chiar te-as ruga...personal m-ar interesa sa fie si plug&play pe mufe, prinderi etc...

Cumva le-ai auzit cum suna, daca da, cum suna fata de varianta standard?

Ce brand sunt?

 

Mulțumesc frumos pt apreciere...cat despre ce poate mașina, o paralela consum/putere este unul mulțumitor pt mine....

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt difuzoare plug&play pe mufe aftermarket si nici cele care vin dedicate pentru e46.

Deci va trebui sa te legi la firele de pe instalatia difuzoarelor,dezizolezi firele la cativa centrimetri sub mufa,daca vrei sa nu tai mufele.

 

Difuzoare bune dedicate pentru e46 sunt MBquart,eu asta am si sunt multumit.Va trebui sa le amplifici.

 

Am avut si difuzoare de sistem HK pe e46 cu sistem audio standard si se auzea mult mai bine decat cu cele stock.Nu aveam si amplificatorul original hk,deci erau neamplificate.2 twetere si cele 4 mid-bass.

Edited by sawa
Link to comment
Share on other sites

Sincer nu mai inteleg nimic...hk-ul pe instalatia standard se aude sau nu mai bine, se merita aceasta investitie sau este mai rentabil din punct de vedere al calitatii sa investesc in ceva aftermarket dedicat?

Am vazut si eu kit-ul dedicat MB quart...cum se aud...oare trebuiesc neaparat amplificate?

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Hk-ul pe instalatia standard se aude mai bine. Dar daca vrei sunet mai bun,mai puternic fara sa iti baraie membrana la difuzoare mergi pe aftermarket si neaparat amplificat.Difuzoarele trebuie amplificate ca sa redea sunetul la puterea pe care o au altfel se vor auzi prost.

 

Daca stai si te gandesti sistemul hk are amplificator pentru difuzoare deci si tu daca vei pune difuzoare aftermarket dedicat vor trebui amplificate!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Mersi Banco!

Aveam probleme cu pretensionerul de la centura pasager...astazi l-am schimbat, am cumparat si sacul de ski deoarece il aveam lipsa si am cumparat si butonbpentru deschiderea portbagajului din interior, acum problema este cum il montez...am gasit un diy...sa vedem saptamana aceasta cum il rezolv...

In rest masina inca se tine bine..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Cautam de ceva vreme manere imbracate in piele in conceptia mea arata mai bine, pare mai "premium" daca pot spune asta...urmeaza sa imi soseasca, revin cu alte poze cand le montez.

Sunt mai ferme la atingere si am impresia ca au ca o pernita pe fata manerului, fiind mai moi...

post-64966-0-88527200-1463912029_thumb.jpg

post-64966-0-05590000-1463912039_thumb.jpg

post-64966-0-01006500-1463912045_thumb.jpg

post-64966-0-79502600-1463912050_thumb.jpg

Edited by Sir 10
Link to comment
Share on other sites

Baiatul de unde cumpar manerele intampina dificultati in a le demonta, stiti cumva cum se desfac separat manerele si daca este posibil?

In cazul in care nu se desfac ar mai fi varianta de a cumpara fetele de usi cu totul insa eu am interiorul alcantara si textil, oare arata ca urat in combinatie cu fetele de usi piele?

Personal nu sunt de acord insa imi doresc tare mult manerele si acesta ar fi un compromis...

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Eu am combinat doua fete de usi si am vazut ce fel de cleme au(vezi topicul meu de prezentare). Acele cleme nu poti decat sa le rupi/tai cu ceva. Eu le-am taiat cu un cutit mai dur sau am mai folosit si un pistol de lipit ca sa incalzesc plasticul acela si sa il indepartez. Si ca sa le prinzi inapoi pe fetele tale de usi poti folosi surub cu saiba. Eu asa am procedat si s-au fixat foarte bine.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu e adevarat. Se pot schimba, doar ca e putina migaleala iar pe urma le prinzi cu suruburi cu saiba mare si stau perfect.

 

L-am ajutat pe @clgr sa le schimbe si a iesit foarte bine.

Important e ca la desfacere sa taie doar capul nitului de plastic sa iti ramana corpul in care bagi surubul.

Edited by Kenbobo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am inteles procedeul, va multumesc frumos pentru ajutor...insa baiatul dorese neaparat fetele mele de usi la schimb plus 300 lei, sunt in dubiu daca combinatia fete usi piele si interior textil plus alcantara arata bne, daca se incadreaza in peisaj...

Ati montat careva asa ceva, voi ce parere aveti, se merita?

Cert este ca eu imi doresc manerele acelea extrem de mult...

Manerul propriu zis merge demontat si fara partea din mijloc al panoului?

Edited by Sir 10
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.