Jump to content

E46 - 330i - Sedan


Sir 10

Recommended Posts

Am urmarit anuntul de vanzare pus de fostul posesor si mi-a placut masina doar ca eu nu cautam 3000cmc (in aceeasi perioada am cumparat si eu un E46 FL). Si pe langa asta, masina era si este superba.

Sa ai noroc de ea!

 

 

Multumesc frumos pe aprecieri, o sa incerc sa o intrein cat mai bine...Spor la ce ti-ai propus si tie in legatura cu e46-ele tau...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Am achiziționat de o sĂŁptĂŁmânĂŁ, eleron luneta, acela ĂŽngust ștanțat ACS si splittere, cele clubsport in prima faza am fost tare incantat dar acum nu ĂŽmi mai surâde atât de mult ideea, am camera stricata, acesta fiind motivul pt care nu le-am fĂŁcut poze, acum vine ĂŽntrebarea mea: Dvs ce pĂŁrere aveți, se merita sau cad in cealaltĂŁ extrema?Mulțumesc!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare! Sa te bucuri de maĂâ˘ina cât mai multi km!

 

BBSurile, sunt 18 sau de 19?

 

Ma uit si eu de ceva timp pentru a mea si sunt un pic indecis. :) oricum trebuie sa fie un set stagerred. Rotile din spate mai late ca cele din fata.

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Sa te bucuri de maĂâ˘ina cât mai multi km!

 

BBSurile, sunt 18 sau de 19?

 

Ma uit si eu de ceva timp pentru a mea si sunt un pic indecis. :) oricum trebuie sa fie un set stagerred. Rotile din spate mai late ca cele din fata.

 

Salut, jantele sunt de 18, 8.5 cu 10j, et 35 cu 40 daca cumva nu ma insel...personal recomand aceste jante in configuratia aceasta.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare mie sau i s-a schimbat navigatia ? Pe cand era AR79DOC, o avea pe cea originala presupun.Motorizarea e cea mai buna pt. e46 zic eu,nu te poti plictisi niciodata de asa ceva.

 

Intradevar, aveti dreptate, masina avea navigatie 16:9, insa s-a facut trecerea la un dynavin d99 care momentan ma incanta chiar daca nu este OEM, cat despre motorizare, iti sustin afirmatia, se misca bine din punctul meu de vedere.

Edited by Sir 10
Link to comment
Share on other sites

Salut, jantele sunt de 18, 8.5 cu 10j, et 35 cu 40 daca cumva nu ma insel...personal recomand aceste jante in configuratia aceasta.

 

Foarte frumos! Mie mi s-a spus ca cele de 10j cu cauciucuri 255/35 or sa atingi aripile, asa ca a trebuit sa ma orientez spre bbs ch replica. 8j cu 9j. A trebuit sa modifici aripile din spate?

Link to comment
Share on other sites

O mare influenta o au si et-urile jantelor, suspensia...personal mie nu imi ating si jantele sunt in configuratia de 8.5/10 et 35/40(aici sper sa nu ma insel, mereu le incurc) si anvelope 225/40/18 si 255/35/18, in tandem cu suspensia M-tech garantez ca nu o sa iti atinga nici cu 4 persoane in masina si cu portabagajul plin...am testat acest lucru cand am plecat la mare.
Link to comment
Share on other sites

Am comandat astazi plasticul de la stergatoare...urmeaza sa il montez maine.Tot astazi am pus spre rusinea mea pt prima oara tester-ul pe masina, spre bucuria mea, cel care a facut lucrul acesta mi-a confirmat faptul ca are kilometrii orginiali, dar si 2 sonde lambda duse, mai exact primele 2 de sus...l-am intrebat ce reactii apar atunci cand acestea nu mai fcuntioneaza, mi-a confirmat faptul ca are un consum mult mai ridicat si masina la accelerari bruste tinde sa dea in nas...cu toate acestea eu nu m-am intalnit cu astfel de probleme, adica, consuma cat consuma un 3.0i si trage liniar in toata plaja de turatie...dvs ce parere aveti, cum pot identifica exact daca functioneaza sau nu, la ce ar trebuii sa fiu atent in mersul acesteia pt a identifica problema??
Link to comment
Share on other sites

Stii ce sunt curios,toata lumea spune ca a verificat km cu testerul si ca sunt reali sau nu,etc, oare cat de reala este aceasta citire ? Pun aceasta intrebare nu neaparat pentru tine,ci asa in general ca tot a venit vorba de km,poate imi explica cineva ;)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Masina foloseste mai multe module in care sunt stocate diferite date, printre care si numarul de kilometri parcursi, iar testerul permite citirea acestor date.De obicei e bine sa verifici mai multe module, in caz de dat inapoi, nu multi se baga in celelalte module, si doar in cele ale ceasurilor de bord.

 

 

Sir - Superba masina!La intrebarea su sondele ti-am raspuns dincolo :thumbsup: .

Edited by Alynex
Link to comment
Share on other sites

Stii ce sunt curios,toata lumea spune ca a verificat km cu testerul si ca sunt reali sau nu,etc, oare cat de reala este aceasta citire ? Pun aceasta intrebare nu neaparat pentru tine,ci asa in general ca tot a venit vorba de km,poate imi explica cineva ;)

Un ”profesionist” în operația de ”dat” km înapoi va modifica datele despre km reali în toate modulele implicate, dar foarte greu va putea masca dezlipirea și apoi replantarea circuitelor integrate în care sunt stocate datele privind km. Eu consider că și inspecția vizuală a acestor module poate furniza informații dacă s-au dat sau nu km înapoi.

Edited by Rcc-67
Link to comment
Share on other sites

Nu detin informatii de electronica sau ce este ea pt a intra in cotradictoriu cu cineva, pot doar afirma faptul ca pentru mine nu a avut o foarte mare relevanta nr km nici macar la cumparare, motiv pentru care nu am pus-o pe tester am preferat decat sa o testez eu pentru a vedea cum se comporta din punct de vedere mecanic, optic, etc.

 

Da Alynex, multumesc!

Edited by Sir 10
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa masina. Am parcat ieri langa ea pe bulevard in ploiesti (e46 touring). Am admirat-o interior/exterior. Sa ai grija de ea, bafta!

 

Chiar m-am uitat insistent la e46-ele tau, stiam eu ca il cunosc de undeva...:thumbsup:

Exterior sincer era cam murdara, nu stiu daca ai avut ce sa admiri de ea...totusi iti multumesc pt vorbele frumoase...

Foarte curat si ingrijit si e46-ele tau, spor in continuare cu ce ti-ai propus.

Pacat ca nu ne-am intalnit sa schimbam si cateva cuvinte, chiar mi-ar fi facut placere...

Edited by Sir 10
Link to comment
Share on other sites

Ca tot a fost astazi vremea frumoasa, m-am ocupat de un detailing atat la interiorul masinii cat si la motor, imi cer scuze pt calitate dar chiar nu sunt in stare sa fac o serie de foto care sa ateste exact rezultatul, insa totusi atasez o serie poate reusiti sa intelegeti ceva.

Am schimbat si plasticul de la stergatoare deoarece era crapat.

Maine ma apuc de exterior...

post-64966-0-75741900-1400503883_thumb.jpg

post-64966-0-05669400-1400503896_thumb.jpg

post-64966-0-16502600-1400503909_thumb.jpg

post-64966-0-44155900-1400503920_thumb.jpg

post-64966-0-25311100-1400503932_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.