Jump to content

E46 - 330i - Sedan


Sir 10

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Revin cu unele nelamurari in ceea ce priveste sondele lambda, dupa stergerea erorii aceasta a revenit dupa aproximativ 150km, in consecinta urmeaza schimbarea...nelamurirea mea este daca trebuiesc schimbate ambele sonde de dupa catalizator sau doar aceea stricata? Intreb acest lucru nu in ideea de a face vreo economie cumparand doar una ci cum este mai bine si daca are rost inlocuirea...

Inca o chestie care nu o inteleg, la o verificare prealabila inainte de a efectua comanda vad ca unele au lungimea de 765 mm acesasta costand 260lei si unele de 990mm aceasta costand 275lei, care sunt diferentele dintre ele si ce ar trebuii achizitionat? Ambele sunt bosch ca si brand, recomandati altceva?

La ce trebuie sa mai fiu atent?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Va salut!

 

Masina inca este in posesia mea, nu am e gand sa o vand momentan, ma pregatesc sa o scot de la hibernat si necesita unele shimburi, am nevoie de unele pareri din partea dvs.

 

Ambreiajul a ajuns catre sfarsitul vietii, la modul ca in momentul schimbarii bruste dintr-o treapta inferioara in una superioara(Ex: tr.3 -- tr.4) se tureaza putin in gol pana agata, acum intrebarea mea este urmatoarea, credeti ca necesita s schimbarea volantei odata cu intreg chitul de ambreiaj, asa am mai auzit unele pareri, tin sa mentionez ca aceasta nu a facut nici o figura.

M-am gandit sa merg pe LUK ca si brand, aveti alta recomandare?

 

Un bec a inceput sa imi palpaie, banuiesc ca si acesta este pe drumul sau, original vine D2S 4300K nu, ce firma sunt, Osram sau Philips?

Ce imi recomandati?

 

Bateria si ea s-a dus, aici sunt cam nelamurit, am pe masina o baterie oem bmw de 70A insa in urma unor verificari consider ca este cam micam dvs ce parere aveti, ce recomandati, eu m-am gandit la o Varta Silver de 80A, oare este o alergere corecta?

 

Urmeaza sa schimb si uleiul intrucat implineste 1 an si nu mai mult de 4000km parcursi, am mers tot pe Liqui Moly Sinthoil 5w40 fiind multumit.

 

Multumesc pentru ajutorul acordat!

Link to comment
Share on other sites

1.Doar ambreiaj-ul zic eu.Mergi pe LUK.

2.Mult marketing pt cele doua marci.Ambele sunt in top,oricare alegi va fi ok.

3.80A ar fi un upgrate de care nu stiu sigur daca ai nevoie.Depinde cati consumatori ai gen (statie audio sau subwoofer).

Daca cea originala este de 70A ramane la alegerea ta daca vrei sa platesti in plus pt cea de 80A.

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

Inca o intrebare, becul imi palpaie la modul ca se manifesta precum blitul, intervale scurte, poate fi balastul de vina sau este becul cu siguranta?

Inca o intrebare, daca becurile oem sunt de 4300 iar eu cumpar de 4100 exista compatibilitate intre acesta si balast sau nu se potrivesc?

D2S este modelul becului?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Balastul trebuie sĂŁ fie de vinĂŁ. Știu cĂŁ dacĂŁ becul se duce ĂŽși schimbĂŁ culoarea ĂŽn mov parcĂŁ. Poți ĂŽncerca sĂŁ schimbi balasturile ĂŽntre ele dacĂŁ ai posibilitatea.

 

DacĂŁ este același bec se potrivesc, doar va fi puțin mai galben(temp. kelvin mai joasĂŁ).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Doar intretinere normala momentan . Am schimbat telescoape faĂža , bratele fata, flanse fata spate , revizii anuale chiar si la 6k km (doar ca trecuse anul)

Probabil o sa ma apuc de interior la inceput ..am scaune sport piele cu textil...trebuie reconditionat scaunul soferului, am montat volan M5 e 39... pachet led interior si nr inmatriculare , angel ...chestii minore si ieftine..a si jantele sunt luate de mine

 

Deja am luat toate filtrele pt revizie (doar Mann am folosit in cei 6 ani de cand e la mine), dar am o mare dileme cu uleiul , pana acum am folosit numai 5w30 (divinol long life) foarte multumit , nici un gram consumat de la un schimb la altul, dar totusi mi se pare cam zgomotos motorul

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare, am achizitionat o parte din cele necesare intrarii in service si anume:

- Kit ambreiaj Luk

- toate cele 4 sonde lambda Bosch

- filtre mahle

- ulei LM Synthoil

 

As vrea sa cumpar si debimetrul, dupa ce am scos mufa acestuia am constatat faptul ca masina tragea mai bine...acum intrebarea mea este ce marca sa cumpar, am vazut ca VDO Siemens este 1100lei, recomandati si altceva?

Ca si ulei cutie si diferential ce recmoandati?

Multumesc!

Edited by Sir 10
Link to comment
Share on other sites

Original cel mai indicat( merita pe termen lung).

In general BMW nu agreaza senzorii aftermarket.

 

P.S Este posibil ca VDO sa echipeze cu senzorul respectiv masina din fabrica,ĂŽn cazul ĂŁsta poti sa mergi pe marca respectivĂŁ.Pica mai ieftin fĂŁrĂŁ Âştanța BMW.

Trebuie sa te interesezi.

Link to comment
Share on other sites

Eu am merg pe Castrol 75w90 de vreo 5 ani ĂŽn 318I nu am avut probleme.

 

Debitmetrul mulți recomandĂŁ Bosch (VDO ĂŽn cazul tĂŁu dacĂŁ așa vine din fabricĂŁ, cum a spus și CĂŁlin), de alte mĂŁrci am auzit și vĂŁzut cazuri la prieteni cĂŁ nu mergea ĂŽn parametri chit ca era nou și au luat Bosch.

Link to comment
Share on other sites

Bosch nu a gasit ca ar fabrica debimetre pt model/motorizarea masinii in cauza, echiparea de fabrica fiind VDO Siemens care este si cel mai scump, in rest delphi si alte firme noname daca le pot spune astfel.

Cat despre functionarea defectuoasa, cum ca nu are merge in parametri dupa schimbarea debimetrului chiar daca este pus OEM mi se pare ciudat, ce motive sa aiba?

Am vorbit cu un amic care are si diagnoza bmw, mi a zis ca dupa schimbarea acestuia sa merg la el pt o calibrare s noului debitmetru, din spusele lui lipsa acestei operatiuni duce la mergerea defectuoasa si nu in parametrii optimi ai debimetrului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.