Jump to content

ulei bmw long life 98 in f11 520d in loc de ll4


Recommended Posts

Salut tuturor!

 

Dupa revizie am observat ca cei de la service au folosit ulei bmw super oil sae 5w-40 long file 98 in loc de long life 4 pe un motor diezel 520d f11.

Bmw recomanda pentru f10/f11 in Europa ulei tip LL4.

 

Intrebarea este ce fac acum ? Inlocuiesc cat mai repede uleiul si filtrul cu ulei tip LL4 sau este in regula si acesta pana la urmatorul schimb de ulei?

Uleiul LL98 poate avea un impact negativ asupra filtrului de particule ?

post-66484-0-15575700-1394909527_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Impact asupra DPF ar avea daca ar consuma ulei. Nu te stresa.

Normal era sa puna un ulei LL04 ...mai nou. Ala e deja depasit...mai mult pt benzinarele mai vechi.

In fine dar de ce nu ti-ai ales tu uleiul corespunzator si i-ai lasat pe ei sa puna ce vor sau ce aveau pe acolo prin service?

Edited by Andrei_VUV
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor!

 

Dupa revizie am observat ca cei de la service au folosit ulei bmw super oil sae 5w-40 long file 98 in loc de long life 4 pe un motor diezel 520d f11.

Bmw recomanda pentru f10/f11 in Europa ulei tip LL4.

 

Intrebarea este ce fac acum ? Inlocuiesc cat mai repede uleiul si filtrul cu ulei tip LL4 sau este in regula si acesta pana la urmatorul schimb de ulei?

Uleiul LL98 poate avea un impact negativ asupra filtrului de particule ?

eu, sincer ,l-as schimba cat mai repede posibil. la anumite service-uri ti-ar pune daca ar putea si de floarea soarelui.castrol ar fii indicat ,si asa s-a scris pe capacul uleiului de la motor.bineinteles ala original cu codul de bare 400....nu ala comercial de 7 euro la lt pe ebay. daca ai bunavointa sa atasezi o foto cu retro de la bidonul de ulei sa vedem codu de bare si data fabricatiei

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Schimba-l cat mai repede!

Cum sa iti dea pt masina cu filtru de particule asa ceva?

Acelasi ulei i-au pus si unui amic cu un 530 E60 2008 si dupa foarte scurt timp i-a infundat filtru de particule.

I-am dat 5W30 LL04 si dupa cateva zile si-a revenit masina.

Link to comment
Share on other sites

Impact asupra DPF ar avea daca ar consuma ulei. Nu te stresa.

Normal era sa puna un ulei LL04 ...mai nou. Ala e deja depasit...mai mult pt benzinarele mai vechi.

In fine dar de ce nu ti-ai ales tu uleiul corespunzator si i-ai lasat pe ei sa puna ce vor sau ce aveau pe acolo prin service?

 

my fault - la telefon m-au asigurat ca este ll4; platit proforma pentru revizie si dus masina in service; in realitate - ulei ca in poza, placute frana ofertate ferodo instalate trw :)

 

Au facut un super deal la diferenta de pret la ulei.

/flame on Daca vreti o recomandare pentru un service bun din Constanta ... /flame off

Link to comment
Share on other sites

Schimba-l cat mai repede!

Cum sa iti dea pt masina cu filtru de particule asa ceva?

Acelasi ulei i-au pus si unui amic cu un 530 E60 2008 si dupa foarte scurt timp i-a infundat filtru de particule.

I-am dat 5W30 LL04 si dupa cateva zile si-a revenit masina.

 

Va multumesc pentru informatii!

Deoarece nu am inteles clar relatia dintre continutul scazut de sulf din combustibil,caracteristici ulei ll-98 vs ll-4,

impact asupra componentelor, voi schimba uleiul maine.

 

Stiu ca e putin offtopic insa la ce interval de km se recomanda inlocuirea uleiului pentru f10 (15k sau mai mult)?

 

Am gasit acest articol in care mai nou BMW recomanda pentru masinile din 2014 service la 15k si nu la 30k.

 

2014 CBS interval

Edited by boni
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru informatii!

Deoarece nu am inteles clar relatia dintre continutul scazut de sulf din combustibil,caracteristici ulei ll-98 vs ll-4,

impact asupra componentelor, voi schimba uleiul maine.

 

Stiu ca e putin offtopic insa la ce interval de km se recomanda inlocuirea uleiului pentru f10 (15k sau mai mult)?

 

Am gasit acest articol in care mai nou BMW recomanda pentru masinile din 2014 service la 15k si nu la 30k.

 

2014 CBS interval

poate 12k max , la 10 k e cel mai sigur , nu e chiar o cheltuiala mare .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.