Jump to content

probleme caseta directie BMW e60 2009


Recommended Posts

proaspat posesor de E60 am o bataie pe fata la denivelari se simte o cloncaneala, am fost la service, au verificat absolut tot ce tine de articulatie si totul e ok, doar ca pe partea stg are un joc caseta si face un zgomot destul de pronuntat.

Am vazut ca avem pe forum aici un coleg Dorubnic care zice ca a rezolvat problema batailor in caseta, intrebarea este si-a reconditionat cineva la el caseta la E60, merita facuta reparatia, dispare bataia? intreb deoarece as dori sa stiu daca se merita ca sa duc masina sa o demontez sa ii trimit caseta prin curier sa nu mai am probleme, ms

 

 

Salutari ! Problema asemanatoare am si eu la al meu E60 LCI, in viraje nu aud nimic, raspunde ok volanul din punctul meu de vedere dar cand merg pe un drum denivelat bate..troncaneala din asta..s`a verficat intreaga mecanica si se spune ca ar fi ok inclusiv bucsele de la bara stabilizatoare care tocmai le`am schimbat dar nimic nou ! Are idee ce ar putea fi ? Sa fie de la caseta de directie ? cum ar trebui sa se manifeste sau cum as putea sa o verific sa`mi dau seama ?! Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Eu n-am pus mana pe nicio masina la care sa nu bata caseta la miscarea volanului cu motorul oprit (orice marca).

Asta nu inseamna implicit ca bate si in mers.

 

Adevarat !

 

Si eu posesor de E60 LCI cu probleme la caseta. Am schimbat tot ce inseamna bucsi, telescoape fata, bataia e tot acolo (dreapta fata) ba chiar mai nou a inceput se se auda usor si din stanga. Ciudat ca in volan nu se simte nimic, iar mecanicii (am fost inclusiv pe linie ITP) se jura ca nu-i caseta. In concluzie cei care aveti batai de genul nu va hazardati sa schimbati bucsi, brate etc, aveti rabdare pana cand bataia se accentueaza si poate fi depistat cu precizie vinovatul. Personal am chetuit can 500 de euro aiurea si masina tot bate. Problema e cum procedam cu mecanicii care fac diagnoze in 10 minute si ne pun la cheltuieli nejustificate, cum am patit eu .

Edited by GiluL
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

caseta are un reglaj care ii permite sa o strangi sau sa o slabesti deoarece ea in timp capata uzura si e normal sa aiba bataie da-mi adresa ta de mail si iti trimit o poza cu surubul care il poti strange e f posibil sa scapi f ieftin.am patit si eu avea bataie 245000km si am stans putin si acum e in parametri

Salut,

 

Am si eu o bataie la caseta de directie. Imi trimiti si mie poza cu surubul care trebuie strans? ... nu stiu din ce motiv nu pot trimite pm ... de aia am postat aici.

 

Multumesc

 

Sent from my MotoG3 using Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

va salut

e o eroare la un E90 N47 2.0diesel

 

D507 PT-CAN KOMUNIKATIONFEHLER FC41 ,cu semnul volan galben si semn exclamarii , eroarea s a sters

e problema pe can sau cu caseta ,multumesc

 

si am descoperit asta :

https://myvirtualcarworkshop.blogspot.ro/2014/02/e89-replace-eps-fault-code-d507.html?showComment=1525342234155#c1564015346061702547

Edited by Viorel BR
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.