Jump to content

autodeschidere portbagaj bmw e 46 sedan


virgils10

Recommended Posts

Eu am gasit exact arcurile din filmuletele de pe youtube... nu sunt scumpe (3 lire + TVA / buc.) doar ca e destul de scumpa expeditia (13 lire + TVA) in comparatie cu pretul.

 

...inca ceva: expeditia e pana la mine, de la mine la voi e alta istorie (nu mare dar este)

 

Daca s-ar aduna 10 oameni ar ajunge (3 + 3 + 1.3) x 20% = 8.76 + o alta expeditie ...in final undeva in jurul sumei de 60 lei pentru 2 arcuri

Edited by ASs
Link to comment
Share on other sites

Eu am gasit exact arcurile din filmuletele de pe youtube... nu sunt scumpe (3 lire + TVA / buc.) doar ca e destul de scumpa expeditia (13 lire + TVA) in comparatie cu pretul.

 

...inca ceva: expeditia e pana la mine, de la mine la voi e alta istorie (nu mare dar este)

 

Daca s-ar aduna 10 oameni ar ajunge (3 + 3 + 1.3) x 20% = 8.76 + o alta expeditie ...in final undeva in jurul sumei de 60 lei pentru 2 arcuri

 

Poti conta pe mine. Suntem 2 deja. Mai avem nevoie de 8. Voluntari?

Link to comment
Share on other sites

Eu am gasit exact arcurile din filmuletele de pe youtube... nu sunt scumpe (3 lire + TVA / buc.) doar ca e destul de scumpa expeditia (13 lire + TVA) in comparatie cu pretul.

 

...inca ceva: expeditia e pana la mine, de la mine la voi e alta istorie (nu mare dar este)

 

Daca s-ar aduna 10 oameni ar ajunge (3 + 3 + 1.3) x 20% = 8.76 + o alta expeditie ...in final undeva in jurul sumei de 60 lei pentru 2 arcuri

poti pune un link cu arcurile respective? sunt plug & play... doar le montezi pe telescopul portbagajului ?

Link to comment
Share on other sites

poti pune un link cu arcurile respective? sunt plug & play... doar le montezi pe telescopul portbagajului ?

Arcurile alea sunt arcuri de compresie si sunt pe culori in funcție de duritate

Eu personal as opta ptr culoarea albastra adicĂŁ duritate medie

Fara telescoape de portbagaj ff bune nu se va reuși nimic

Dimensiunea arcurilor din clipurile pe you tube este de 25 mm lungime si diametrul 20 mm

Se gĂŁsesc si la noi pe la prețul de 10 lei buc

De asemenea in locul tampoanelor de cauciuc se pot monta tampoane de Audi A6 cara au un resort incorporat

Eu personal am ĂŽncercat cu niște arcuri de supape plus tampoane de A6 fara nici un efect si din acest motiv sunt cam sceptic in ceea ce privește reusita( or fi telescoapele duse deși m-a ĂŽndoiesc)

Daca reușiți dați de știre pe forum

O sa rãmânem datori

Link to comment
Share on other sites

Arcurile alea sunt arcuri de compresie si sunt pe culori in funcție de duritate

Eu personal as opta ptr culoarea albastra adicĂŁ duritate medie

Fara telescoape de portbagaj ff bune nu se va reuși nimic

Dimensiunea arcurilor din clipurile pe you tube este de 25 mm lungime si diametrul 20 mm

Se gĂŁsesc si la noi pe la prețul de 10 lei buc

De asemenea in locul tampoanelor de cauciuc se pot monta tampoane de Audi A6 cara au un resort incorporat

Eu personal am ĂŽncercat cu niște arcuri de supape plus tampoane de A6 fara nici un efect si din acest motiv sunt cam sceptic in ceea ce privește reusita( or fi telescoapele duse deși m-a ĂŽndoiesc)

Daca reușiți dați de știre pe forum

O sa rãmânem datori

 

La o lungime a arcului de 25mm si eu ma indoiesc ca va functiona. Este nevoie de un arc de compresie cu o lungime medie de 60mm dar am vazut pe unele masini (E39) un ansamblu format din 2 arcuri ce aveau o lungime mult mai mare. Referitor la culoarea arcului, am vazut ca arcurile verzi sunt utilizate si nu cele albastre (ansamblul din doua arcuri de pe E39 mentionat mai sus era format din verde+rosu).

Link to comment
Share on other sites

La o lungime a arcului de 25mm si eu ma indoiesc ca va functiona. Este nevoie de un arc de compresie cu o lungime medie de 60mm dar am vazut pe unele masini (E39) un ansamblu format din 2 arcuri ce aveau o lungime mult mai mare. Referitor la culoarea arcului, am vazut ca arcurile verzi sunt utilizate si nu cele albastre (ansamblul din doua arcuri de pe E39 mentionat mai sus era format din verde+rosu).

este un filmuleț pe you tube in care da Specificațiile astea iar ca si furnizor spune de beringboys iar arcurilor le cheamĂŁ DIE spring rubrica undeva in dreapta jos

Da am vãzut ca sunt verzi dar in cazul meu m-am gândit la o putere/compresie mai mare

Oricum atunci când se Inchide telescopul nu mai rĂŁmâne decât cca 1,5 cm țija liberĂŁ așa ca arcul comprimat nu trebuie sa aibĂŁ mai mult sau nu mai poți Inchide portbagajul lovind telescopul in arc

Link to comment
Share on other sites

este un filmuleț pe you tube in care da Specificațiile astea iar ca si furnizor spune de beringboys iar arcurilor le cheamĂŁ DIE spring rubrica undeva in dreapta jos

Da am vãzut ca sunt verzi dar in cazul meu m-am gândit la o putere/compresie mai mare

Oricum atunci când se Inchide telescopul nu mai rĂŁmâne decât cca 1,5 cm țija liberĂŁ așa ca arcul comprimat nu trebuie sa aibĂŁ mai mult sau nu mai poți Inchide portbagajul lovind telescopul in arc

 

Pai asta e si ideea. Telescopul (corpul lui - suprafata exterioara in care intra tija) trebuie sa "loveasca" arcul si sa-l comprime. In acest fel portbagajul vine inchis un pic fortat. In momenul actionarii butonului de deschidere al portbagajului arcul se destinde si, ajutat de compresia existenta deja in telescop, imprima usii portbagajului miscarea de urcare echivalenta cu miscarea imprimata de mana cand ridicam manual. Compresia generata de telescop + compresia generata de arc trebuie sa fie suficent de puternica incat sa anuleze greutatea usii portbagajului. Cu cat telescopul e mai slab calitativ sau uzat cu atat va fi nevoie de un arc mai puternic (dar in acest caz nu sunt sigur ca forta generata prin destinderea arcului va suplini lipsa de compresie a telescopului). Teoretic (conform legilor fizicii) este posibil dar lungimea precum si grosimea spirelor arcului sunt limitate de spatiul redus in care poate fi amplasat. Este nevoie de telescoape bune, eventual se pot folosi telescoape de capota chiar daca sunt de pe un alt model de masina (dar cu lungime corespunzatoare) pt ca acestea au o compresie mult mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Aici am fost cu seria 1(in 2013), am incercat foarte multe arculete dar mi-am dat seama ca amortizoarele mele de la portbagaj erau duse :angry2:

 

Am incercat o pereche de arculete ceva mai lungi si a mers, dar ma chinuiam sa inchid portbagajul...asa ca am cedat.

 

Cine are amortizoare fff bune sa incerce acolo eu am stat cel putin o ora si am incercat diferite arculete de compresiune

 

https://onedrive.liv...&app=Word&wdo=2

Edited by valy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Telescoapele de portbagaj de e 46 sunt de 320 N forța si cred ca sunt insuficient de tari PTR a arunca in sus portbagajul

Trebuie telescoape mai tari si am vĂŁzut ca telescoapele de e39 cele de la capota au 680 N si au aceeași prindere mai rĂŁmâne sa le si masor sa vad dacĂŁ au aceeași mĂŁrime (ele așa par la prima vedere)

Din ce disc de ambreiaj ai luat arcurile eu am folosit unele dintr-o _chiulasa_ dar sunt cam largi si nu m-a prea Încânta

Poți mĂŁsura ce lungime au

De asemenea la Audi A6 dropsurile de cauciuc de pe portbagaj au un sistem de bolt cu arc ce poate ajuta la aruncarea portbagajului

AșteptĂŁm toți mai multe detalii de la cei care le au

O zi buna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.