Jump to content

Sfaturi achizitie BMW E90 benzina


HLG

Recommended Posts

In primul rand, salut tuturor.

In al doilea rand, intentionez sa cumpar un E90 benzina, si as avea ceva intrebari, daca ma puteti ajuta cu raspunsuri.

Masina o sa fie folosita in Bucuresti si fac sub 15000 km/an, de aceea m-am decis sa iau benzina.

Am vazut ca sunt 2 motoare pe benzina, 318i si 320i , care ar fi mai usor de intretinut, mai economic?

De asemenea, cam cat ar costa o revizie in medie?

M-am uitat pe forum la diverse topicuri, dar marea majoritate sunt despre modelele pe motorina.

Link to comment
Share on other sites

is 4 motoare nu 2, de fapt la baza e unul singur cu aceiasi cilindree 1995cmc cu urmatoarele variante de putere 129, 143, 150, 170cp...cati bani ai si din ce an te intereseaza sa fie masina? consumul o sa fie peste 12% in bucuresti, varianta 1 si 3 consuma mai mult ffind modelul fabricat pana in 2007
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, am vrut sa ma refer de fapt la puterea celor 2, de 143 cai si 170 cai, m-am exprimat gresit.

Bugetul este undeva pe la 7500 euro, iar ca an as vrea 06-07.

Am gasit cateva anunturi, dar as vrea sa ma mai documentez inainte sa cumpar.

Link to comment
Share on other sites

318i 143 cai este incepand cu 2008,si sigur nu o sa iti ajunga bani pt una in mintile ei

si 320i 170 cai incepand cu 2009, pt asta nici atat

la 7500 un 318i de 136 cp fara prea multe dotari cred eu

Edited by cabron
Link to comment
Share on other sites

La 7500 nu gasesti decat E90 318 i si 320 i an 2005-2006, si fara optionale.

Mai bine cauta un 318 i E46 an 2004-2005 cu dotari si nu se compara.

Plus ca un 318 E46 are 143 cp iar un E90 2005-2006 are 122 cp.

Sau mai bine as cauta un 320d E46 ,150 cp-6 trepte si o sa fi foarte multumit de putere si consum.

Bafta !

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca e90 320i fabricat din 2005 pana prin 2007 are cilindreea de 2171cmc si 6 cilindri, fiind acelasi motor pus si pe e60 520i tot cam pana prin 2007. Dupa care a urmat cel de 1995cmc in 4 cil si tot 170cp.

Ti-as recomanda varianta mai noua daca e sa te indrepti spre 320i. Motorul de 2.2 e ok, sunet sportiv....dar la consum te cam rupe in special in oras. Eu puneam de 1mil benzina inainte cand era si mai ieftina (sub 5 lei litrul) si abia daca faceam 50km in oras cu un sfert de rezervor la fostul 520i 2.2.

 

Edit: se pare ca am gresit, pare a fi cel de 150cp din 2005 de 1995cmc. Dar s-a pus si cel de 2171 , am vazut cateva anunturi pe mobile. Si pe coupe.

Edited by Andrei_VUV
  • Like 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca e90 320i fabricat din 2005 pana prin 2007 are cilindreea de 2171cmc si 6 cilindri, fiind acelasi motor pus si pe e60 520i tot cam pana prin 2007. Dupa care a urmat cel de 1995cmc in 4 cil si tot 170cp.

Ti-as recomanda varianta mai noua daca e sa te indrepti spre 320i. Motorul de 2.2 e ok, sunet sportiv....dar la consum te cam rupe in special in oras. Eu puneam de 1mil benzina inainte cand era si mai ieftina (sub 5 lei litrul) si abia daca faceam 50km in oras cu un sfert de rezervor la fostul 520i 2.2.

 

Edit: se pare ca am gresit, pare a fi cel de 150cp din 2005 de 1995cmc. Dar s-a pus si cel de 2171 , am vazut cateva anunturi pe mobile. Si pe coupe.

 

 

da o naibii de masina, inseamna ca aveai consum 35% :download:

Link to comment
Share on other sites

E90 320i si 150 cp este o masina buna si cu un motor fiabil am testat mult piata inainte sa o cumpar ,consumul este undeva de <9 in Constanta din experienta vorbind.Cu 7500 cumperi una fara optiuni dar dupa i-ti va parea rau.In cazul tau eu as proceda in felul urmator;cu cat mai multe optiuni si ne inmatriculata sa platesc eu taxa,si a doua obtiune e sa aiba macar xenon din fabrica restul le pui tu in timp....restul discutiei cu motorina vs benzina este apa de ploaie..
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru sfaturi.

Am decis ca nu gasesc un BMW decent in suma alocata, asa ca m-am reorientat catre o alta masina.

Am vazut Astra J care arata foarte bine, urmeaza sa fac cateva test drive-uri cu 1.4 turbo si 1.6 turbo.

Ce parere aveti de masina?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu puneam de 1mil benzina inainte cand era si mai ieftina (sub 5 lei litrul) si abia daca faceam 50km in oras cu un sfert de rezervor la fostul 520i 2.2.

 

Daca un 520i ti a consumat 35% inseamna ca ai avut unul vai de steaua lui care nu a fost dus niciodata la un service sau o diagnoza. Sperii oamenii aiurea cu consumurile astea aiuristice si total pe langa realitate.

Link to comment
Share on other sites

<= e bine asa,pe probate daca cumperi benzina.

 

 

pai 10,7% da producatorul...am testat si eu 320i ca si eu vroiam benzina dar pana la urma mi am luat diesel, mie mi se parea identic la performante cu 318i fl e46, in proportie de 98% cred ca e acelasi motor :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La 7500 eu zic ca-ti gasesti una destul de bunisoara. Eu am dat 8.000 acuma un an jum. si sunt multumit de ea.

Ca probleme, incoveniente si consum poti sa te astepti la :

1) Consum ulei - cauza: simeringuri supape

2) Probleme inchidere centralizata ( mi s-a intamplat)

3) Rigida - fata de e46, e 36, daca mai ai si runflat...dezastru

4) 13,5% consum bucuresti ; 7-7,5 exterior ( consumul meu )

5) Probleme senzor pasager airbaig; ( mi s-a intamplat)

6) Probleme caldura partea dreapta ( mi s-a intamplat)

7) Viteza 1-a, 2-a poate agata cate odata

8) Stergatoarele se simt in pedala de frana atunci cand functioneaza; (

9) Butoanele pentru geamuri sunt pozitionate putin cam in fata ( deschizi geamul pe spate de multe ori)

10) Nu are loc de roata de rezerva

11) Claxonul suna cam ca dracu si poate pica ( mi s-a intamplat mie )

12) Zornait de la lant.

13) Tacanit de la tacheti

14) Ulei, filtre, manopera - 600 de lei.

15) Vopseaua de pe ea ( daca e originala) e cam de slaba calitate, se zgaraie f usor.

 

Ce ti-am detaliat mai sus sunt probleme de la 10 masini sau mai mult, nu inseamna ca ti se pot intampla si tie toate.Probabil ca mai sunt, dar nu am auzit de ele, unele de mai sus chiar mi s-au intamplat si mie. Ca si plusuri..... e' BMW

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ce zicea gazoby mai sus e cam adevarat, eu am e90 benzinar: airbag pasager defect e de la cantarul din scaun problema; stergatoarele fac urat; zornaie lantul; inchderea e de la siguranta 57 care se schimba in 5 min. Atat, in rest masina merge incredibil de bine , ajunge la 160 in 10 sec, e usoara , de oras. Eu stau in Timisoara si nu imi ia mai mult de 9-9,5 in oras , in afara maxim 7.
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Eu am luat anul trecut E90 320i 170cp din 2008, am facut undeva la 11000km cu el pana acum si pot sa zic ca sunt destul de multumit, consum 12-13% in oras (Timisoara), singurele probleme au fost bujiile si bobinele si probabil un semering ceva(o sa verific).In rest masina merge foarte bine.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6500 +1000 inmatricularea. Intradevar nu prea multe obtiunihttp://img.tapatalk.com/d/14/05/14/ydy5e9ez.jpg

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

 

320i presupun, am impresia ca aceiasi masina care era lavanzare si acum 6 luni...daca are interior sport crem, asta fiind singura optiune, AC manual?

 

0-160 in 10 secunde:))))))))

 

poate 0-100 in 10 secunde

Edited by darius_x
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.