Jump to content

runflat sau chit reparatie in portbagaj


BeB

Recommended Posts

salut! as dori sa ascult si parerile voastre referitor la anvelopele runflat...

 

anvelope runflat sau roata de rezerva ??? sau ar fi indeajuns un kit de reparatie pentru anvelopele normale???

 

pt roata de rezerva mai e si problema spatiului :(

 

 

mutumiri celor care ajuta cu parerea!

 

 

 

scz pentru greseala din titlu!!!

Edited by BeB
Link to comment
Share on other sites

salut! as dori sa ascult si parerile voastre referitor la anvelopele runflat...

 

anvelope runflat sau roata de rezerva ??? sau ar fi indeajuns un kit de reparatie pentru anvelopele normale???

 

pt roata de rezerva mai e si problema spatiului :(

 

 

mutumiri celor care ajuta cu parerea!

 

Toate sunt bune in mai multe situatii, dar pe rezerva te poti baza ...

eu unul nu ma inteleg cu runflat

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cat de benefic ar fi un kit anti-panĂŁ??? ca as dori sa renunt la runflat dar si fara roata de rezerva(atunci cand sunt prin oras).

sunt kituri pana pe forum , am luat si eu , nu tin solutia dupa mine doar compresorul , o iau la drum lung totusi , pt oras mai poti lua un spray pana , mie mi-a rezolvat problema . La anvelope 18 nu prea fac fata , dar la cele 17 fara probleme , dar ca sa mergi pana la o vulcanizare e f ok .

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/113676-vand-kit-compresor-solutie-roti/page__p__1630824__fromsearch__1#entry1630824

Link to comment
Share on other sites

eu am de vara pe 18 normale si de iarna pe 16 runflat

pot sa-ti spun ca cele de vara pe 18 sunt mai confortabile decat cele de iarna runflat pe 16

eu nu le suport, plus ca am senzatia ca atunci cand pun runflat-urile sufera masina la gropi, pe drumurile noastre distrugi masina cu ruflat-uri

sa nu mai vorbim de zgomot, atunci cand am pus cauciurile de vara normale s-a facut liniste in masina

cu runflat-uri zici ca am toti rulmentii pe duca

Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca un kit reparatie este mai bun decat runflat

 

cu runflat poti avea surpriza sa te trezesti cu jantele strambe sau galme in cauciuc cand ajungi la vulcanizare

 

roata de rezerva este cea mai buna, fara batai de cap, fara costuri suplimentare, pleci la drum fara griji thumbsup.png in lipsa ei as alege kitu

Link to comment
Share on other sites

Eu am runflat, kit pana (solutie + compresor ) si roata de rezerva :)

 

In curand cred ca trec la anvelope normale pt vara. Pt iarna ma bate gandul la runflat doar pt a nu sta in frig sa faci pana/schimbi roata.

 

Am avut ocazia sa testez solutia si chiar a functionat fara probleme (cu anvelope normale) :D

Link to comment
Share on other sites

Runflat+roata slim de rezerva am ales eu la e60 cind l-am luat,foarte rezistente runflaturile,daca e urit afara,noapte ,si nu ai nici un chef sa te murdaresti doar "keep driving" daca ai pana.

Dezavantaje:scumpe,confort redus,uzura prematura articulatii,zgomotoase,dupa un timp se pot deforma si chiar daca mai au "carne" e posibil sa bata ,sa vibreze.

Link to comment
Share on other sites

frate de cand nu mai am bmw am asa o usurare ca stiu ca am rezerva! am patit de nenumarate ori sa am pana cu runflat si sa nu mai pot misca masina 1m, gaura rupta in calea de rulare de la o teava noaptea, la fel rupt cca 5cm lateral tot noaptea pe viscol, de-astea sa-ti bati copiii. am ajuns sa cumpar rezerve si de cate ori ieseam din buc o aruncam in portbagaj, la m o puneam inauntru in spatele spatarului una slim de seria 5 (se potrivea).

in concluzie nimic nu tine loc de rezerva. altfel la mers nu am observant sa fie mai rigide cele runflat, poate din cauza ca de frica gropilor circul cu presiunea putin mai mare.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.