Jump to content

De baut?


Spintecatoru'

Recommended Posts

Eu bag numai de la Mol,si mai mult decat atat,de la o singura benzinarie.Pana acum calitatea este OK.

Ca o paranteza vis-a-vis de Shell...acum cativa ani am avut belele cu un rezervor spart la un Cielo.Cand l-au demontat baietii la service au gasit si f. multa apa in el.Benzina bagam pe vremea aceea doar de la Shell.De asemenea un prieten a facut plinul cu apa la statia de la Otopeni :) :) .Rezultatul...cei care au bagat la acea pompa au ramas cu masinile in drum care pe unde au apucat.Cei de la statie au motivat ca au avut infiltratii in tancul de carburant al pompei respective :blink:

Link to comment
Share on other sites

:blink: :) :) Numai de la Shell...

Am avut belele cu Petrom - aveam Octavia si am ramas la 23:00 in camp spre Constanta ca aveam apa in benzina

 

Belele cu Agip - Am avut un 320 rosu cu stegulete tot pisica (B-76-CIC) din nou probleme cu apa in benzina

 

De la Shell nu am avut probleme... pana acum cel putin...

Link to comment
Share on other sites

Cam greu de tras o concluzie unitara cred :blink:

 

Personal, cand aveam motorina la inceput am bagat destul de constant de la Shell - era cel mai aproape cum stateam atunci si era mai simplu. Cand am schimbat filtrul - mai repede decat de obicei, era plin de apa. Asa ca de atunci, si pe baza multor alte plangeri legate de calitatea Shell, nu mai calc pe la ei decat sa imi iau cartele de reincarcare :)

Acum cu benzina, iar am inceput cu cel mai apropiat, OMV. Bag de ceva timp si nu am avut probleme. Cu motorul sau filtrele ma refer, ca este cateodata o coada de parca e pe vremea dinainte de '89 cand erau cozi pana la orizont la benzina (exagerat vorbind desigur). Azi de exemplu erau cate o masina la alimentare si inca vreo 5-6 asteptau sa intre.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Interesant, deci unii fug de Shell, altii fug la Shell.

1311[/snapback]

 

iti zic eu de ce: nu conteaza atat firma, cat cel care are locatia in cesiune. shell, petrom , lukoil...nu stiu de ce dar au variatii foart mari de calitate in functie de locatie.

de cand pun benzina de la mol, parca merge mai bine motorasul. omv nu este in drum, dar il foloseam pe vremea daciei, si era mare diferenta fata de shell: nu mai aveam apa in filtrul de benzina...

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca este un subiect foarte delicat. De la ce benzinarie dati de baut la monstrul vostru? Sper sa putem stabili o concluzie pe tema asta, mai ales ca motoarele BMW sunt destul de sensibile la acest subiect.

 

Eu de obicei de la Mol, dar cum sunt mai rare, OMV. Fug de Shell ca de naiba. In rest, habar nu am...

921[/snapback]

omv cu sell romania sunt unu si acelas,2 benzinari sell sau transformat in omv.

Link to comment
Share on other sites

Petrom, OMV, Lukoil, Rompetrol in ordinea descrescatoare a frecventei. Sunt atent sa incarc numai de la anumite firme, dar si pompele sa arate bine, ca sunt multe pompe/rezervoare vechi de zeci de ani care probabil sunt pline de rugina si ocazional apa:P. Shell e exclus oricand.

 

P.S. Am auzit ca Shell s-a vandut sau se vinde asa ca trebuie sa fiu cu ochii in 4. Vor trece cativa ani pana sa bag benzina de la statiile alea.

Edited by TiL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.