Jump to content

Masina mea cea albĂŁ


Rcc-67

Recommended Posts

Am condus azi masina. E pur si simplu superba. Sunetul motorului imi place la nebunie, iar de mers sa nu mai zic. Nu ma puteam abtine sa nu zambesc continuu :frantics:

 

Chiar si cu jantele pe 19, trage grav masina iar cutia schimba f bine. Felicitari inca o data, masina arata si merge intr-un mare fel :goodjob:

 

PS: Abia astept sa fac si eu consola cu PlastiDip. A iesit foarte OEM-isch, zici ca e noua.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

@kenbobo Mulțumesc frumos pentru cuvintele frumoase, dar eu vreau și sĂŁ ĂŽți mulțumesc pentru sprijinul acordat pe durata swap-ului.

SĂŁ știi cĂŁ ĂŽn afarĂŁ de Tudor ești singurul care ai condus-o.

Consum Dej - Cluj-Napoca 6.0l/100km (nu am trecut de 120 km/h), consum raportat de BC.

Nu ĂŽmi venea sĂŁ cred, era mai mic decât am reușit eu vreodatĂŁ cu motorul de 2L ĂŽn condiții apropiate, ca relief și stil de conducere.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Felicitari ai facut o treaba de nota 10 :frantics:

 

Eu nu aveam curajul sa ma apuc de asa ceva.

 

P.S. de pe net ai cumparat spray ul PlastiDip?

Da de pe net am cumpĂŁrat spray-ul. DupĂŁ mica mea experiențĂŁ consider cĂŁ secretul constĂŁ ĂŽn a da multe straturi subțiri de vopsea și a aștepta sĂŁ se usuce bine. Ăntre aplicare sĂŁ aștepți cca. 15 - 20 min.

Vis-a-vis de swap crede-mĂŁ cĂŁ nu este mare inginerie trebuie doar sĂŁ conștientizezi cĂŁ te poți confrunta cu tot felul de mici probleme.

Kenbobo știe cĂŁ am cĂŁutat 2 sĂŁptĂŁmâni un fir care determina cutia de viteze sĂŁ stea ĂŽn modul de protecție.

MultĂŁ rĂŁbdare și foarte foarte multĂŁ pasiune.

P.S. Soția mea a zis pe parcursul swap-ului cĂŁ din douĂŁ mașini funcționale, la momentele acelea de cumpĂŁnĂŁ, nu mai aveam nici una, dar mi-am pus ambiția sĂŁ-i demonstrez cĂŁ greșește. ĂncĂŁ mai am temeri legate de mașinĂŁ, dar cred cĂŁ ĂŽn vreo 2000 km ĂŽmi vor trece. :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Sa o folosesti cu sanatate fara evenimente :thumbsup:

 

Am fost si sunt impresionat de mireasa ta :goodjob:

Mulțumesc frumos pentru cuvintele frumoase.

Meritele: 85% mie și 15% lui kenbobo.

:goodjob: KENBOBO :goodjob:

Edited by Rcc-67
Link to comment
Share on other sites

@kenbobo Mulțumesc frumos pentru cuvintele frumoase, dar eu vreau și sĂŁ ĂŽți mulțumesc pentru sprijinul acordat pe durata swap-ului.

SĂŁ știi cĂŁ ĂŽn afarĂŁ de Tudor ești singurul care ai condus-o

 

Nici eu daca as avea o asa masina nu as da-o nimanui sa o conduca. Chiar ma mir si imi face placere ca m-ai lasat si pe mine. E o senzatie sa o conduci :goodjob:

 

Desigur si lui Kenbobo felicitari :goodjob:

 

Pentru el mai multe in topicul lui :thumbsup:

 

 

Mulțumesc frumos pentru cuvintele frumoase.

Meritele: 85% mie și 15% lui kenbobo.

:goodjob: KENBOBO :goodjob:

 

 

Eh...ma bucur ca am putut cat de cat sa te ajut si eu. Oricand ai nevoie de ceva si crezi ca te pot ajuta, nu ezita sa ma intrebi :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ieri am observat cĂŁ dacĂŁ deschid ușa din dreapta ĂŽn bord se aprinde martorul ușii din stânga, cea ce e și normal din moment ce am schimbat, ĂŽn urma transplantului de motor, GM-ul și ceasurile de bord originale cu cele de pe mașina de Anglia. Ăntrebarea mea e cum fac cĂŁ sĂŁ corectez aceastĂŁ neconcordanțĂŁ?
Link to comment
Share on other sites

O să mă uit azi dacă nu cumva în modulul de GM nu ”intră” câte un fir pentru fiecare martor de ușă deschisă.

Eu am crezut că tu ai rezolvat :rolleyes:

 

Nu :hmm: :hmm: :hmm:

 

Iar ceasurile nu vreau sa le schimb.

 

 

Edited by valy
Link to comment
Share on other sites

Am cumpĂŁrat toate garniturile de la galeria de admisie, galerie de evacuare, releu bujii, așa cĂŁ motorul e iarĂŁși desfĂŁcut. Când termin o sĂŁ pun niște poze. Am vrut sĂŁ lucrez ieri dar a ĂŽnceput ploaia la noi la Tg.Mureș. DacĂŁ mĂŁ ajutĂŁ cel de sus cred cĂŁ pe miercuri termin.

Nu gĂŁsesc nici unde un difuzor spate, din carbon, pentru bara mea (m-tech 2) care sĂŁ fie copie dupĂŁ cel de M3. Nu știe nimeni? Fac cinste cui mĂŁ ajutĂŁ!

P.S. Am anulat catalizatorul (l-am ĂŽnlocuit cu un straight pipe) ocazie cu care am schimbat și racordul flexibil.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am cumpĂŁrat toate garniturile de la galeria de admisie, galerie de evacuare, releu bujii, așa cĂŁ motorul e iarĂŁși desfĂŁcut. Când termin o sĂŁ pun niște poze. Am vrut sĂŁ lucrez ieri dar a ĂŽnceput ploaia la noi la Tg.Mureș. DacĂŁ mĂŁ ajutĂŁ cel de sus cred cĂŁ pe miercuri termin.

Nu gĂŁsesc nici unde un difuzor spate, din carbon, pentru bara mea (m-tech 2) care sĂŁ fie copie dupĂŁ cel de M3. Nu știe nimeni? Fac cinste cui mĂŁ ajutĂŁ!

P.S. Am anulat catalizatorul (l-am ĂŽnlocuit cu un straight pipe) ocazie cu care am schimbat și racordul flexibil.

da ce iti veni sa schimbi toate garniturile??? cum e cu catu scos? ceva diferente? mai blanos>? hahaha

Link to comment
Share on other sites

Ipoteza mea, cum cĂŁ acele garnituri erau plastifiate (ĂŽntĂŁrite) s-a dovedit realĂŁ așa cĂŁ odatĂŁ cu schimbarea releului de bujii le-am schimbat și pe astea.

N-am observat nici o diferențĂŁ vis-a-vis de catalizator. Pe viitor am de gând sĂŁ schimb tot eșapamentul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gata cu gazele ĂŽn habitaclu.

Ieri am schimat, nu eu ci prietenii mei, galeria de evacuare. Cea veche era fisuratĂŁ ĂŽn zona unde se prinde turbo-ul.

Azi ĂŽi mai fac o spĂŁlare la motor, montez capacul motor, bara de rigidizare și apoi o pozĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ma insel am vazut la arvision.ro ca aveau ceva difuzoare m3 care se potrivesc pe m-tehnic 2.

Am incercat sa iti trimit link-ul direct dar nu le merge site-ul, poti sa mai incerci.

Problema mea este cĂŁ eu vreau musai din fibrĂŁ de carbon. Am vorbit cu cei de la Arvision, dar ei nu au din carbon.

Link to comment
Share on other sites

Nu-mi puneam problema cĂŁ s-ar crĂŁpa și nici cĂŁ bĂŁieții de la Arvision nu ar face treabĂŁ de calitate, eu vreau ca difuzorul sĂŁ fie tot din carbon la fel ca și capota, portbagajul și oglinzile. E singurul motiv. Am ĂŽncercat de asemenea sĂŁ gĂŁsesc pe cineva care sĂŁ ”ĂŽmbrace” cu fibrĂŁ de carbon un difuzor ca cel de la Arvision și nu am gĂŁsit. Mai caut ĂŽn speranța cĂŁ voi gĂŁsii.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.