Jump to content

Cauciucuri + Jante 18


Recommended Posts

Oameni buni!

Mi-am luat jante pe 18 ca tot omu'! :blink:

Gume 225/40 /18 - Good year.

Am facut un drum de Arad si inapoi..am taiat 3 cauciucuri(incredibil..dar adevarat).

2 au galme ..unu' taiat.

Problema mea este:

Ce dimensiune de cauciucuri pot sa pun pe jantele astea ca sa pot circula ..si sa maresc distanta de la sol la janta?

Eu ma ganeam la 245/45/18. Se potrivesc?

 

 

Masina E 46/2003/320D

 

Respect

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni!

Mi-am luat jante pe 18 ca tot omu'!  :blink:

Gume 225/40 /18 - Good year.

Am facut un drum de Arad si inapoi..am taiat 3 cauciucuri(incredibil..dar adevarat).

2 au galme ..unu' taiat.

Problema mea este:

Ce dimensiune de cauciucuri pot sa pun pe jantele astea ca sa pot circula ..si sa maresc distanta de la sol la janta?

Eu ma ganeam la 245/45/18. Se potrivesc?

Masina E 46/2003/320D

 

Respect

205253[/snapback]

daca montezi 245/40/18 deja o sa fie si mai lat si mai inalt

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni!

Mi-am luat jante pe 18 ca tot omu'!  :blink:

Am facut un drum de Arad si inapoi..am taiat 3 cauciucuri(incredibil..dar adevarat).

2 au galme ..unu' taiat.

205253[/snapback]

Si nu-i fain? Tara noastra... rromania :) Stiu exact ce zici, am facut si eu citeva gilme...

 

Gume 225/40 /18

...

ma ganeam la 245/45/18. Se potrivesc?

205253[/snapback]

Atentie, in primul caz talonul este de 40% din 225, iar in al doilea 45% din 245. Mi se pare cam mare diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Transeul...e transeu.

Nu vreau sa mai strang din buci si sa ma ia transpiratiile(cunoasteti fenomenul - ca un val de caldura pe sira spinarii) de fiecare data cand trec peste o denivelare.

 

Cu 245/45/18 - arata ca un "jeep" masina?

Atinge la aripa? - asta e problema mea cea mai mare.

Am vazut un Audi TT nou cu jante pe 18 si avea talonu' la cauciuc mult mai mare fata de mine acum, nu am putut vedea dimensiune cauciucului.

DIferenta dintre 245/45/18 (110mm) 225/40/18( 900 mm) este de 2 cm.

 

Respect

Link to comment
Share on other sites

Transeul...e transeu.

Nu vreau sa mai strang din buci si sa ma ia transpiratiile(cunoasteti fenomenul - ca un val de caldura pe sira spinarii) de fiecare data cand trec peste o denivelare.

 

Cu 245/45/18 - arata ca un "jeep" masina?

Atinge la aripa? - asta e problema mea cea mai mare.

Am vazut un Audi TT nou cu jante pe 18 si avea talonu' la cauciuc mult mai mare fata de mine acum, nu am putut vedea dimensiune cauciucului.

DIferenta dintre 245/45/18 (110mm) 225/40/18( 900 mm) este de 2 cm.

 

Respect

205402[/snapback]

 

 

eu am 225/40/R18 KUMHO , inca n-au patit nimic si am prins si gropi ..... si viteza ...

vezi la http://www.carbibles.com/tyre_bible.html iti poti caulcula diferentele rotii in functie de jante/cauciucuri si la http://www.reifendirekt.de au cam tot felul de cauciucuri si la preturi destul de OK , e si varianta romaneasca a site-ului http://www.cauciucuridirect.ro insa nu au atatea cauciucuri.

PS. am bagat 2.5 presiune in ele ....1 janta are o indoitura mica :blink:

Edited by eth0tty1
Link to comment
Share on other sites

no offence man, 245/45-18 are o inaltime totala de 677.7 mm iar un 225/40-18 de 637.2mm, you do the maths! (compara 2*45%*245+18*2.54 cu 2*40%225+18*2.54), problema mare e sa nu iti atinga aripa, (si totusi nu cred sa se intample asta decat daca ai vreo suspensie super sport, roata se va apropia de aripa cu doar 2.25 cm, probleme ai putea sa ai doar daca iei gropi sau denivelari mari in viteza mare sau in franare puternica din acest punct de vedere) in rest nimic prea greu de depasit. Poate doar eroarea in vitezometru, cand tie iti va indica 100kmh de fapt vor fi 107kmh, dar asta nu face decat sa anuleze "marja de eroare" cu care vine masina din fabrica. Nu sunt trecute la anvelope admise ori pentru ca masina nu vine echipata cu asa ceva din fabrica. Baga presiune 2.3-2.4. Numai bine.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

no offence man, 245/45-18 are o inaltime totala de 677.7 mm iar un 225/40-18 de 637.2mm, you do the maths! (compara 2*45%*245+18*2.54 cu 2*40%225+18*2.54), problema mare e sa nu iti atinga aripa, (si totusi nu cred sa se intample asta decat daca ai vreo suspensie super sport, roata se va apropia de aripa cu doar 2.25 cm, probleme ai putea sa ai doar daca iei gropi sau denivelari mari in viteza mare sau in franare puternica din acest punct de vedere) in rest nimic prea greu de depasit. Poate doar eroarea in vitezometru, cand tie iti va indica 100kmh de fapt vor fi 107kmh, dar asta nu face decat sa anuleze "marja de eroare" cu care vine masina din fabrica. Nu sunt trecute la anvelope admise ori pentru ca masina nu vine echipata cu asa ceva din fabrica. Baga presiune 2.3-2.4. Numai bi

AM SI EU O PROBLEMA LEGAT DE JANTE SI DIMENSIUNE GUME PE FATA LA UN E 46

225.40.18 pus pe o janta de 8.5 o sa am balonu mai mic decat daca as pune pe o janta de 8J.intrebare-daca pun 235.40.18 pe 8.5j nu este mai bine?

 

AM SI EU O PROBLEMA LEGAT DE JANTE SI DIMENSIUNE GUME PE FATA LA UN E 46

225.40.18 pus pe o janta de 8.5 o sa am balonu mai mic decat daca as pune pe o janta de 8J.intrebare-daca pun 235.40.18 pe 8.5j nu este mai bine?

 

CINE ARE MONTAT 235.40.18 PE O JANTA DE 8.5 PE FATA LA E 46 ROG SA ATASEZE.MENTIONEZ CA PE SPATE AM 255.35.18 TOT PE 8.5J

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut, scuze ca ma bag peste voi, am niste jante de e46 style 72, 8jx18 si 8.5jx18. vroiam sa va intreb daca pot pune 235/40/18 fata si 245/40/18 spatele. masina e un 320d din 2000 si ET la jante cred ca este 47. mersi.

eu am rezolvat problema

poti pune linistit 235.40.18 fata sta f bine.eu am 235.40.18 et 43 pe janta de 8.5.intre guma si jamba e loc de 2 cm.pe spate e ok 245.40 tinand cont ca e de 8.5 janta.eu am 255.35.18 spate

Link to comment
Share on other sites

ok, mersi pentru raspuns. cauciucurile le aveam deja de la un prieten insa nu stiam daca sunt bune sau nu. o sa le pun azi, sa vedem cum pica pe masina.

 

 

cel mai bine e sa faci proba ca sa iti dai seama.sa virezi maxim si sa te uiti la dist intre jamba si cauciuc.in rest drum bun.

Link to comment
Share on other sites

daca ai probleme cu gropile inseamna ca stilul de mers este de vine...nu esti singurul care merge cu roti de 18 pe 3-ar...probabil esti singurul care are acum 245/45...ai aruncat niste bani pe geam...mai bine treci ma 17 inch sau 16 si ai scapat de problema.
Link to comment
Share on other sites

Transeul...e transeu.

Nu vreau sa mai strang din buci si sa ma ia transpiratiile(cunoasteti fenomenul - ca un val de caldura pe sira spinarii) de fiecare data cand trec peste o denivelare.

 

Cu 245/45/18 - arata ca un "jeep" masina?

Atinge la aripa? - asta e problema mea cea mai mare.

Am vazut un Audi TT nou cu jante pe 18 si avea talonu' la cauciuc mult mai mare fata de mine acum, nu am putut vedea dimensiune cauciucului.

DIferenta dintre 245/45/18 (110mm) 225/40/18( 900 mm) este de 2 cm.

 

Respect

sunt prea mari...am eu un cauciuc acasa, l-am pus de proba...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
Imi cer scuze ca sunt off topic dar am o intrebare si nu sunt la calculator...iar de pe tel nu gasesc sa fac post nou...deci, am un E39 din 2003 si am cauciucuri 235/40/18....am achizitionat un set de jante dar, cele de pe fata au j 8 si et 15....iar celelate 2 de pe spate au j 8,5 si et 20....se pot pune cauciucurile pe care le am daca au j-uri si et-uri diferite? Exista vreo problema pe viitor sau trebuie sa pun mai inguste pe fata sau mai late pe spate? Nu stiu ce style sunt jantele dar sunt luate de pe un m5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.