Jump to content

martor airbag si centura e90


Recommended Posts

Va salut! mi s a aprins martorii airbag si centura din senin, avertizorul sonor pentru centura precum si senzorul prezenta pasager functioneaza normal, doar ca stau cei 2 martori aprinsi in bord...pe tester apare ceva eroare "voltage rezistor sau battery voltage" nu mai stiu exact, se poate reseta dar dupa un timp apare iar...ceva idei?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
si la mine la fel se aprinde martorul de la airbag si centura dar e din cauza la plasa din scaun.... cand nu se aseaza nimeni 2 3 zile dispare.... cand se aseaza apare iar... Edited by zanatycu
Link to comment
Share on other sites

si la mine la fel se aprinde martorul de la airbag si centura dar e din cauza la plasa din scaun.... cand nu se aseaza nimeni 2 3 zile dispare.... cand se aseaza apare iar...

 

 

Si la mine face la fel... Daca merg singur nu apare nici o eroare, daca se urca cineva in dreapta apare eroarea :))

Edited by Flaviu1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:popcorn:

 

 

Si pana la urma ce trebuie facut? Trebuie schimbata plasa aceea din scaun,ca mi s-a aprins si mie azi din senin,dupa ce am luat pe cineva de vreo 90kg in dreapta si s-a miscat dintr-o data pe scaun

 

 

depinde de unde se trage problema, la mine nu e de senzor pasager....la mine e de la ceva mufa de pe baterie, imi apre supply voltage pe tester...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ok,Darius am inteles trebuie pusa pe tester....

 

Au fost facute doua diagnoze la masina una la bmw alta la BOSCH CAR SERVICE un service mai de incredere,la ambele le-au dat eroare la inelul acela central,piesa din poza de mai jos.

 

http://s26.postimg.org/np2btew6t/image_10635_big.jpg

 

 

Tin sa precizez ca inelul a fost schimbat ,dupa ce ulterior i-am facut retrofitul la pilot automat,partea si mai nasoala este ca nu-mi mai functioneaza nici clacsonulsweat.gif.Miercuri ma intalnesc cu un mecanic de la reprezentanta bmw unde a fost dusa masina sa vada ce se poate face....o sa va tin la curent

Link to comment
Share on other sites

salut, am un e90 din 2010 si am o problema la martorul de la centura locului din dreapta, adica daca am pasager pe scaun nu imi apare ca trebuie sa isi puna centura dar in timpul mersului imi apare imi dispare cate o data si suna de la ce ar putea sa fie? si toate aceste fara sa fie centura prinsa. multumesc Edited by onylui
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salut, am un e90 din 2010 si am o problema la martorul de la centura locului din dreapta, adica daca am pasager pe scaun nu imi apare ca trebuie sa isi puna centura dar in timpul mersului imi apare imi dispare cate o data si suna de la ce ar putea sa fie? si toate aceste fara sa fie centura prinsa. multumesc

 

Cam aceeasi problema o am si eu acum de vreo cateva zile,cand am pasager in dreapta se aprinde martoru de centura chiar daca are centura pusa,se aprinde se stinge ......nu stiu ce sa zic ma dispera mai ales ca si sunaCry.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
salutare, am si eu o problema cu martorul de la airbag si de la centura---- imi stau mereu aprinse. Cand am cumparat masina fotul proprietar mi-a spus ca a schimbat pretensiometrul de la centura dar ca nu a sters eroarea. Am fost la service si in urma diagnozei au aparut pe tester o sumedenie de erori dintre care la SRS au fost cam toate legate de partea pasagerului. 93AB, 93BB, 93C1, 93AA, 93AD. S-a incercat stergerea lor dar 93AB passanger airbag stage 1 ramane activa. Astia de la service au spus ca a fost ceva si la baterie si din cauza asta au aparut atatea erori si le dau dreptate pt ca in momentul cand am vrut sa scot masina bateria era moarta. Intre timp am incarcat bateria am incercat si cu alt tester dar eroarea nu am reusit sa o scot. Edited by Ionut_mara
Link to comment
Share on other sites

salutare, am si eu o problema cu martorul de la airbag si de la centura---- imi stau mereu aprinse. Cand am cumparat masina fotul proprietar mi-a spus ca a schimbat pretensiometrul de la centura dar ca nu a sters eroarea. Am fost la service si in urma diagnozei au aparut pe tester o sumedenie de erori dintre care la SRS au fost cam toate legate de partea pasagerului. 93AB, 93BB, 93C1, 93AA, 93AD. S-a incercat stergerea lor dar 93AB passanger airbag stage 1 ramane activa. Astia de la service au spus ca a fost ceva si la baterie si din cauza asta au aparut atatea erori si le dau dreptate pt ca in momentul cand am vrut sa scot masina bateria era moarta. Intre timp am incarcat bateria am incercat si cu alt tester dar eroarea nu am reusit sa o scot.

 

Salut,vezi ca intr-una din postarile mele am atasat o poza cu inelul acela central unde se afla maneta de semnalizare,cea pentru stergatoare si pilot automat.

 

Aceeasi problema am avut si eu,rezolvandu-se prin schimbarea circuitelor 1 si 2 de la air-bag din interiorul inelului.thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

Salut,vezi ca intr-una din postarile mele am atasat o poza cu inelul acela central unde se afla maneta de semnalizare,cea pentru stergatoare si pilot automat.

 

Aceeasi problema am avut si eu,rezolvandu-se prin schimbarea circuitelor 1 si 2 de la air-bag din interiorul inelului.thumbsup.png

 

multumesc Octavian, am citit dar nu vad ce legatura are eroarea mea legata de partea pasagerului cu senzorii din volan.

P.S mie imi functioneaza si claxonul :rolleyes:. Ai idee ce eroare ai avut exact la masina??? a fost 93AB passanger airbag stage 1 ? Mi-am comandat un emulator d'ala pt senzorul plasa sa vad daca dispare eroarea . Daca disprare atunci stiu ce sa comand in continuare

post-68981-0-83355200-1412798279_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema o am si eu de cateva zile..Am facut un detailing interior si dupa asta mi-a aparut in bord,martorul de la centura si airbag...Dupa doua zile a disparut eraorea,dar daca cineva se aseaza pe scaunul din dreapta fata se aprinde din nou,aleatoriu..Cred ca e plasa rupta,cine stie cum s-au asezat aia cu genunchiul pe scaun si au rupt-o...Aveti idee cum se schimba plasa asta? Trebuie sa dau tapiseria jos de pe scaun, ptr inlocuirea ei?
Link to comment
Share on other sites

Se demonteaza scaunul si apoi tapiseria.plasa este intre burete si incalzirea in scaune,daca exista.ai nevoie de banda dublu adeziva sa lipesti plasa de burete.e migaloasa treaba, dar nu imposibila.eu am scaune sport si am pus de scaune normale.diferenta este ca a mea era mai mare.dar merg ambele modele de senzor
Link to comment
Share on other sites

multumesc Octavian, am citit dar nu vad ce legatura are eroarea mea legata de partea pasagerului cu senzorii din volan.

P.S mie imi functioneaza si claxonul :rolleyes:. Ai idee ce eroare ai avut exact la masina??? a fost 93AB passanger airbag stage 1 ? Mi-am comandat un emulator d'ala pt senzorul plasa sa vad daca dispare eroarea . Daca disprare atunci stiu ce sa comand in continuare

 

Da,daca iti functioneaza clacsonul nu stiu ce sa zic,mie nu imi functiona,nu stiu cum se numea erorile,tot ce mi-au spus cei de la bmw a fost ca am 2 circuite arse in inelul acela,norocul meu a fost ca

 

schimbasem inelul dupa ce ulterior am facut retrofitul la tempomat,schimband circuitele din inelul original al masini si punandu-le in cel care il am acumpardon.gif.

Link to comment
Share on other sites

alex stiu ce implica folosirea emulatorului si il voi folosi numai pana la achizitionarea piesei care este defecta. Sper totusi sa fie ceva electric pt ca fostul proprietar a zis ca avea eroare doar la pretensiometrul centurii. Ma gandesc ca eroarea asta a aparut dupa ce a montat scaunul la loc. Vedem ce rez cand vine emulatorul ala.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Aceiasi problema aveam si eu... Aveam eroarea 93b2 zk10 security battery clampe. Am miscat de mufele de pe modulul care e pe baterie si am sters eroarea. Momentan nu a mai aparut eroarea. Probabil nu facea contact bine

 

 

si la mine tot asta a fost problema, am curatat bornele si momentan stau stinsi martorii

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.