Jump to content

cum verific daca masina este furata ssau nu?


Azeea

Recommended Posts

vreau sa cumpar o caroserie si trebuie sa aflu daca are probleme sau nu. avand in vedere ca are act vamal, nu ar trebui sa fie probleme dar nu strica sa verific inca odata.

este vreun site in germania care sa-mi spuna statusul unui auto pe baza seriei de caroserie?

Link to comment
Share on other sites

vreau sa cumpar o caroserie si trebuie sa aflu daca are probleme sau nu. avand in vedere ca are act vamal, nu ar trebui sa fie probleme dar nu strica sa verific inca odata.

este vreun site in germania care sa-mi spuna statusul unui auto pe baza seriei de caroserie?

205255[/snapback]

 

daca are act vamal, nu inseamna ca nu e furata.

stiu eu un caz: un prieten a are un scuter din italia, numai cu talonul mic, fara brief sau targa cum ii zice in italia. a rugat pr cineva din germania (un handler) sa-i faca factura de germania, ca sa-i poata face tranzit vamal (era anul trecut). dupa factura si talonul mic, i-a facut tranzit vamal, a platit vama, i-a facut carte de ident, l-a impus la primarie, totul fara spaga/pile...

cand a ajuns la pol sa depuna dosarul la inmatriculat, i-au spus ca e furat

deci potate sa aibe tranzit, asta nu inseamna nici ca-i cumparat, nici ca-i furat....

Link to comment
Share on other sites

Poti foarte bine sa mergi la politie la Biroul de furturi auto si cei de acolo iti vor spune daca e sau nu.Cel putin eu asa fac,si imi spun de cand a intrat in tara,cine a adus-o, nr de proprietari si adresele lor.

205926[/snapback]

 

 

multumesc pt info

Link to comment
Share on other sites

Poti foarte bine sa mergi la politie la Biroul de furturi auto si cei de acolo iti vor spune daca e sau nu.Cel putin eu asa fac,si imi spun de cand a intrat in tara,cine a adus-o, nr de proprietari si adresele lor.

205926[/snapback]

De cele mai multe ori ceea ce spui tu este egala cu zero pentru ca dureaza 2-3 ani pana cand o masina furata de afara este data spre urmarire pe plan international, ea figurand in tara unde se inmatriculeaza ca OK nefiind o baza internationala de date comuna. Sunt cazuri in care cel care cumpara masina iese cu ea din tara de 6 ori si cand iese a 7-a oara se intoarce pe jos ca se descopera ca masina este declarata furata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.