Jump to content

rotile fata freaca la viraje stranse


rosto

Recommended Posts

Sa dai detalii despre jante ET, J si cauciucuri ce dimensiuni au ?

 

Si din ce an e masina ?

 

Cu siguranta setup-ul ales nu e compatibil cu specificatiile producatorului. Daca vrei sa pastrzi jantele trebuie sa evazezi aripile.

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Sa evazezi aripile sau sa pui o suspensie mai rigida

 

Ce legatura are suspensia rigida cu frecarea rotilor in viraje ?

 

Freaca, nu pentru ca suspensia e moale, ci pentru ca ET-ul jantelelor e mult prea mic si rotile sunt scoase in afara aripilor in loc sa cada sub aripi cum e normal.

Link to comment
Share on other sites

masina este din 12/2003 este un facelift 150cp ,jantele sunt originale bmw nu stiu sigur daca sunt de pe un alt seria 3 sau nu,mar ajuta daca as monta niste distantiere sau sa schimb et?

rotile nu ies in afara aripilor ,iar acum cateva zil am schimbat si cauciucurile fata,am montat 205/45/r17 in locul celor de 225 in speranta ca nu vor mai freca! ca efect pot vira mai mult dar inca imi atinge cand virez maxim!

P.S multumiri celor care au raspuns! Un salut tuturor!

 

et 40(cred..)8j 205/45/r17

 

fata

Link to comment
Share on other sites

Uita-te ce scrie pe interiorul jantelor, nu are voie sa iti atinga cu ET 40 si nici cu 225, asta e una din dimensiunle recomandate de BMW.

 

Spune ce model de jante sunt ?

 

Eu pe masina mea am 225/45R17 ET 35 Fata si 245/40R17 ET 35 Spate si nu am nici o problema, suspensia e stock si masina nu a suferit nici un fel de modificare la aripi.

 

http://i1006.photobucket.com/albums/af184/butzyovidiu/977762_679947542022015_1535155777_o_zpsb1521d39.jpg

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

totusi daca nu jantele sun problema atunci ce e de facut?

 

mentionez ca pe masina au fost montate jante de 16 si in carte sunt trecute doar cele de 16,ar trebuii sa fac vreo ajustare ceva pe undeva? nu ma pricep! la un service m-au sfatit sa imi pun distantiere la altul au zis ca distantierele nu ma scapa de problema nu mai stiu ce sa cred

dar vreau sa rezolv problema este foarte deranjanta..pt a lua viraje tre sa reduc vitez la maxim si sa incerc ca iau virajul cat mai in larg pt a evita frecarea la minim!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sa dai detalii despre jante ET, J si cauciucuri ce dimensiuni au ?

 

Si din ce an e masina ?

 

Cu siguranta setup-ul ales nu e compatibil cu specificatiile producatorului. Daca vrei sa pastrzi jantele trebuie sa evazezi aripile.

nu ii freaca de aripi pentru ca nu are cum, nu s-a montat corect caseta de directie.

Link to comment
Share on other sites

nu imi freaca de aripi ....freaca la interior(cauciucul atinge doar cand virez maxim, nu atinge nici la hopuri doar in viraj maxim) intre aripa si roata ramane o distanta de ce putin 10-12 cm deci exclus sa imi atinga aripa
Link to comment
Share on other sites

Cum spune si Banghe si Butzy mai sus, nu are cum sa iti frece in aripi, iar dimensiunile rotilor sunt corecte.

 

Fa niste poze la masina, cu rotile virate stanga/dreapta, sa ne dam seama, sau fa asta si vezi in ce ating.Poate ai contra aripa desprinsa sau vreun plastic desprins, in aripa nu are cum sa atinga.

 

Posibil daca a fost lovita masina sau s-a lucrat la ea si ceva nua fost pus inapiu cum trebuie sa ai ceva decalaje.

Edited by Alynex
Link to comment
Share on other sites

Eu am R19 235 pe față și tot nu freacă. Colegii au dreptate, ceva acolo este putred. Pune o poză să vedem.

Poți pune distanțier, dar nu cred că asta e rezolvarea corectă!

post-65167-0-90108700-1397382743_thumb.jpg

Edited by Rcc-67
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://static5.custojusto.pt/mi/full/3793914367-jantes-bmw-17m3.jpg

 

Astea sunt styling 65 si nu exista decat pe 18 pe original ce ai tu sunt replici. Pana nu te uiti pe ele sa vezi ce ET au degeaba ne tot dam noi cu presupusul.

 

Eu pot sa bag mana in foc ca au ET mai mic de 35 si de asta iti freaca.

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

ET mic = roata scoasa cat mai in exterior- sanse de frecare in aripa (la seria 3 insemnand orice ET

ET mare = invers

 

nu imi freaca de aripi ....freaca la interior(cauciucul atinge doar cand virez maxim, nu atinge nici la hopuri doar in viraj maxim) intre aripa si roata ramane o distanta de ce putin 10-12 cm deci exclus sa imi atinga aripa

 

Distantiere scrie pe tine daca vrei sa pastrezi jantele.

 

 

http://carphotos4.cardomain.com/images/0015/72/41/15372714_large.jpg

Edited by .Bogdan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Astea sunt styling 65 si nu exista decat pe 18 pe original ce ai tu sunt replici. Pana nu te uiti pe ele sa vezi ce ET au degeaba ne tot dam noi cu presupusul.

 

Eu pot sa bag mana in foc ca au ET mai mic de 35 si de asta iti freaca.

 

au et de 40 scrie pe ele iar cele din poza da sunt replici eu am motate pe masina acelasi model originale cu seria stantata si sunt de 17

icerc sa vada dac reusesc sa postez pozele,momentan nu ma lasa sunt mai mari de 1000Mb

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.