Jump to content

Inlocuire kit ambreiaj+volant


Recommended Posts

Salut!Ieri am schimbat tot kitul de ambreiaj+volant(marca luk).Masina este un E46 320d,150hp.Ce am observat,pedala de ambreiaj este mai moale la apasare acum dupa schimbarea intregului kit.A mai avut cineva aceasi schimbare in fermitatea pedalei dupa inlocuirea kitului de ambreiaj?De mentionat ca schimbarea treptelor de viteza se face lin fara carailei sau agatari ale treptelor de viteza.Si spuneti-mi daca trebuieste sa treaca o perioada de rodaj,chiar daca tot ansamblul ambreiaj este nou.Multumesc pentru ajutor. Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Si la mine dupa schimbare a fost si inca mai e relativ moale pedala in comparatie cu una de la o masina cu un kit de ambreiaj uzat.

Acum nu sunt obisnuit cu pedala,parca ar fi defecta.Eram obisnuit sa apas pe pedala mai serios,acum parca ar fi o masina pentru domnisoare.Multumesc pentru raspuns.

 

asta am gasit in tisthumbsup.png

Multumesc pentru ajutor!

Link to comment
Share on other sites

Am inlocuit si eu si e aceeasi treaba, pedala mult mai moale, in schimb nu mai intra atat de usor in a 1-a.

Salut!Vezi ca la schimbarea intregului kit de ambreiaj este nevoie de un dispozitiv care se monteaza pe placa de presiune si se tensioneaza soarele,apoi se strange definitiv placa de presiune.In acest fel s-a facut la mine,(am fost de fata deoarece operatiunea am facut-o la service la un verisor)si te rog sa ma crezi,intra in toate treptele de viteza foarte usor,fara sa agate vreo treapta de viteza.

Link to comment
Share on other sites

Cat te-au costat piesele deoarece si eu trebuie sa inlocuiesc ambreiajul si volanta.

SAlut!Am cumparat intreg kitul de ambreiaj+ volant marca luk la pretul de 1700 lei.Manopera a fost gratis(Verisorul este proprietar de service auto)in general manopera este intre 250-300 lei.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Am gasit piesele cu 1600 (800+800) si manopera cu 200, dar fara smecheria aia cu tensionarea soarelui.

Da,1600 e Oky pretul.Despre faza cu tensionatul am aflat ca nu poti da garantie la volant daca soarele nu este intai tensionat,ca sa se lipeasca cat mai bine de placa de presiune inainte de a fi fixata definitiv.Fixarea fara acest dispozitiv se face practic strangand cate un surub pe rand in asa fel incat sa nu se incline,sa se alinieze gresit pe placa.

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut.

 

Am o curiozitate, cum anume ati schimbat ambreiajul ? Deoarece ma asteapta si pe mine cat de curand, si dupa ce am fost la doi mecanici diferiti mi-au zis ca ar fi indicat sa scoata motorul, deoarece cardanul odata desfacut, nu se mai aseza la loc perfect niciodata. Nu pricep foarte bine la mecanica, dar imi suna un pic cam ciudat.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Am o curiozitate, cum anume ati schimbat ambreiajul ? Deoarece ma asteapta si pe mine cat de curand, si dupa ce am fost la doi mecanici diferiti mi-au zis ca ar fi indicat sa scoata motorul, deoarece cardanul odata desfacut, nu se mai aseza la loc perfect niciodata. Nu pricep foarte bine la mecanica, dar imi suna un pic cam ciudat.

 

LMAO.gifLMAO.gif

 

se da semn cu marker pe cupla de la cutie si pe cardan si de altfel nu se desface in bucati ci doar se desface primul intermediar, in rest il lasi asa , e loc destul

prosti mecanici ai gasit, renunta la serviciile lor

 

lol, curvele se anunta intre ele, asa ca nu e decat o tactica presupun

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Am o curiozitate, cum anume ati schimbat ambreiajul ? Deoarece ma asteapta si pe mine cat de curand, si dupa ce am fost la doi mecanici diferiti mi-au zis ca ar fi indicat sa scoata motorul, deoarece cardanul odata desfacut, nu se mai aseza la loc perfect niciodata. Nu pricep foarte bine la mecanica, dar imi suna un pic cam ciudat.

Adica cum???Cauta mecanici adevarati,asti vor sa traga banul de pe tine cu manopera umflata.Acum ma intreb,oare ei vorbesc serios, asa schimba ei ambreiajul la masinile cu tractiune spate???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.