Jump to content

E92 320i


Merlin21

Recommended Posts

A venit vremea sa imi prezint si eu masina nou achizitionata.

 

Totul a plecat acum un an si ceva de la ideea de a-mi schimba masina. Stiam exact ce vroiam, un coupe adevarat (nu un hatch cu 2 usi) motor benzina, manuala. Trebuie sa recunosc ca BMW pt mine nu a fost niciodata prima mea optiune, abia spre final, m-am hotarat sa caut numai asa ceva.

 

Cautarea a durat mult, vreo 4-5 luni, dar in final pot spune ca a meritat.

Motorul nu este exact ce imi doream eu, dupa mine combinatia ideala era 325i, dar problemele pe care le-am citit pe aici si pe alte forumuri din afara m-am facut sa ma razgandesc.

 

Masina este achizitionata de noua din Romania, de la MHS, are intretinere cu evidenta (pe la Motor AG Pitesti si MHS Craiova) iar pentru mine asta a fost foarte important. Km 170.000 reali.

 

Ca dotari este ok:

trapa

piele dakota beige (scaune incalzite)

bixenon

logic 7

high-beam assistant

pachetul de lumini

senzori parcare/ploaie/lumini

oglinzi retractabile si antiorbire

si altele.

Ii lipseste navigatia si asta va fi probabil urmatorul retrofit. (desi o sa dureze pana adun toate piesele.)

 

Masina o am de doua saptamani si sunt foarte incantat pana acum.

 

Ce urmeaza sa ii fac:

schimb de ulei si filtre saptamana asta

sa o inmatriculez (inca imi astept numerele de pe fosta)

casco neaparat

doua seturi de presuri originale

un detailing interior complet

un cauciuc nou pe fata (apropo cumpar un Goodyear eagle f1 asymetric 225/45/r17, dot minim 2013)

 

 

Din pacate in perioada asta sunt foarte ocupat, nici nu am apucat sa merg foarte mult cu ea (600km) si nici macar poze nu am apucat sa ii fac.

O sa pun cateva ale vanzatorului.

 

http://s2.postimg.org/hdqkdi0qd/image.jpg

http://s1.postimg.org/4eedj2xtn/image.jpg

http://s29.postimg.org/in14sdepf/image.jpg

http://s29.postimg.org/k4r6ho8tv/image.jpg

Edited by Merlin21
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru achizitie, multi km fara probleme, navigatia nu este totul, e frumos s-o ai dar sunt si alte dotari care conteaza mai mult.

 

PS: frumoase jante

 

LE: imi place foarte mult si culoarea!

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

O sa fie ceva batai de cap, de accord, dar si eu consider ca merita.

Problema o sa fie cu plansa de bord si cu trimurile.

Culmea este ca cu o saptamana inainte sa o iau, gasisem o plansa de bord pt ea (adica negru/crem) cu navigatie, si cand am luat masina, nu mai era plansa.

 

Motorul stiu ca este cel mai mic, dar imi place ca este foarte silentios si consumul este foarte bun. (am 7.5 pe bord cu 40% oras si 60% ext). In rest nu stiu ce poate cu adevarat, pana nu ii fac revizia, o las mai incet.

 

Apropo de scaune, as cam avea posibilitatea sa trec la niste scaune sport in culoarea asta. Cam cat merita sa fie diferenta de bani (cu ale mele la schimb)?

 

@cataxxl saptamana viitoare ma hotarasc la ce set de presuri vreau sa iau prima oara si te anunt.

 

 

P.S. cateva urme de uzura exista ca la orice masina ce a stat 6 ani in Romania, dar incet incet o sa le fac pe toate.

Edited by Merlin21
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos! Daca ai sub 100kg, scaunele sport sunt un mare plus. Daca nu, o sa ti se para extrem de incomode. Prietena mea are la E93 scaune sport si nu am reusit sa le aranjez a.i. sa stau comod in ele (103kg eu :rolleyes: ), dupa un drum de 2 ore eram varza la spate. Cand aveam E46 coupe si vreo 10kg mai putin, desi aveam suspensie sport, stateam mult mai comod in scaun.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos! Daca ai sub 100kg, scaunele sport sunt un mare plus. Daca nu, o sa ti se para extrem de incomode. Prietena mea are la E93 scaune sport si nu am reusit sa le aranjez a.i. sa stau comod in ele (103kg eu :rolleyes: ), dupa un drum de 2 ore eram varza la spate. Cand aveam E46 coupe si vreo 10kg mai putin, desi aveam suspensie sport, stateam mult mai comod in scaun.

 

am sub 100 bine.

am mers cu scaune sport pe e90, e46 si f10. de fapt singurul bmw cu care am mers si nu avea scaune sport este asta. clar sunt mai comode si arata si mai bine. cam cat sa dau diferenta de la astea la unele sport tot incalzite?

p.s. astea sport nu au ceva perne de aer?

 

@andrei, masina are nevoie de un detailling interior. urmeaza in curand.

Edited by Merlin21
Link to comment
Share on other sites

foarte frumoasa masina si destul de bine dotata, acum mereu se va gasi ceva de retrofit la orice masina, asa ca iti doresc bafta :thumbsup: . Culoarea face toti banii si o scoate din anonimat, niste jante ceva mai mari si va arata si mai bine chiar si fara M-pack.

 

Cat despre navigatie, daca tot faci retrofitul asta cel putin sa o pui pe cea care iti permite sa ai internet si ce gadget-uri mai sunt pe ultimele E92 fabricate, altfel nu are rost, userul neo-anderson te poate ajuta cu detalii specifice in privinta asta.

 

Scaunele sport sunt mai degraba prioritare fata de navigatie, astea pe care le ai sunt caah la un mers sportiv :) .

Edited by mik15
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu neo chiar inainte sa iau masina. Navigatia va fi CIC profesional.

Cat despre jante, deocamdata raman astea. Cand ma plictisesc de ele, poate trec pe 18. Deja am o oferta de schimb.

 

Sunt cam multe pareri pro scaune sport. Inseamna ca o sa schimb prioritatea.

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu neo chiar inainte sa iau masina. Navigatia va fi CIC profesional.

Cat despre jante, deocamdata raman astea. Cand ma plictisesc de ele, poate trec pe 18. Deja am o oferta de schimb.

 

Sunt cam multe pareri pro scaune sport. Inseamna ca o sa schimb prioritatea.

 

In legatura cu jantele iti zic sincer, nu se merita cu jante de 18 in Bucuresti, simti orice denivelare, sina de tramvai si alte chestii.

Am avut pe 18 acum am pe 16 si este o diferenta de confort considerabila.

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

f frumoasa culoarea si potrivita pt un coupe. Merita sa investesti in ea m-as orienta spre scaune sport si packet M cu jante 18 . Trimurile sunt din alt peisaj si alea ar trebui sa plece :) .Sa o stapanesti sanatos :thumbsup: Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pt jurnal, prima intrare in service 171.000 schimbat garnitura baie de ulei, filtre(Mann) si ulei (5w30 Castrol) si un tampon de elevator care era lipsa.

Nu pot spune ca se simte vreo diferenta.

 

Consumul mediu 50-50% oras/afara este de 8(pe bord) viteza medie ~30km/h.

Ma asteptam sa ia mai mult, deci ma declar foarte multumit.

Urmeaza sa verific si la pompa.

 

Urmeaza: pompa stropitoare de far, presuri si detailing interior.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

a mai trecut o luna si ceva, incepem sa ne obisnuim unu cu altul.

masina merge ok, e ce imi trebuia pana la urma.

 

sa mai pun si o poza

http://s16.postimg.org/wm3rn22hd/Image_1414.jpg

http://s3.postimg.org/vbe6no2fz/Image_1415.jpg

 

Si o intrebare acum, masina vine cu high-beam assistant 5AC, cum functioneaza?

Sau cum imi dau seama daca are vreo problema?

Cand imping maneta, nu se aprinde faza lunga din prima, ci din a doua impingere. Dar nici nu l-am vazut sa functioneze.

Nu am reusit sa gasesc nici un manual sau o indicatie.

Trebuie sa se aprinda ceva in bord?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.