Jump to content

E92 320i


Merlin21

Recommended Posts

Multumesc.

M-am lamurit acum.

O sa il incerc diseara in parcare.

Deci teoretic daca functioneaza se aprinde in bord semnul cu A si faruri. Chiar daca este pe faza scurta.

 

Si o alta intrebare, exista vre-un sistem de deschidere automata a portbagajului pana sus?

Ca la seria 5 spre exemplu. Retrofit?

 

Eu nu am reusit sa gasesc in catalogul de optiuni asa ceva.

Edited by Merlin21
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

103 parca e cam mult...

 

Asa am zis si eu intial pana am descoperit asta:

112 °C = Economy

105 °C = Normal

95 °C = High

80 °C = High und Regelung durch den Kennfeldthermostat

 

Nu stiu cum e la tine, dar din ce am observat majoritatea motoarele pe benzina bmw 2sau 3l(n43, n52/53) depasesc 100grade.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

nu am evaluat niciodata consumul doar in astfel de conditii

la un mers semi-sportiv adica schimbat pe la 4000-5000, (accelerari, urmate de frane la semafor) undeva pe la 8-9-10 seara, pe splai de la timpuri noi pana la crangasi (destul de aglomerat) prins in jur de 10-11 semafoare, intre 10 si 11 consum.

la un mers normal, (cu schimbat la 2700-3000) cam 8,5

 

consumul este unul din punctele ei bune.

 

 

nimeni nu are vreo idee cu becurile? difera fata de farurile cu halogen (acolo sunt plasate altfel)

iar in carte, ce sa vezi, ma sfatuiesc sa merg in reprezentanta.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu as recomanda o astfel de masina, pentru o uzura predominant in oras, nu e foarte practica in oras(usi mari, joasa, etc..)

as merge pe ceva mai mic, mai inalt, automat, etc..

pentru intervalele orare cand merg eu in oras, e ok..

 

in schimb pe la ora 5-6 cand prind de 6 ori un semafor, consumul trece linistit de 10 cu tot cu start stop.

ce-i drept acum vara e mai liber.

 

nu stiu, banuiesc ca daca te intereseaza mai mult consumul, un diesel ar fi mai potrivit..

eu nu am alergat dupa asa ceva, consumul a fost o surpriza placuta sa zic asa, eu as fi fost ok si cu un 10-11 mediu.

Link to comment
Share on other sites

Depinde si cand mergi in oras dar nici in mers bara la bara nu mi-a luat ce zici tu.

Nu o parea verosimil, dar hai sa nu intram in categoria "lasa ca stiu eu mai bine".

Nu am nici un motiv sa mint, nu vreau sa o vand, nu am actiuni la bmw, atat consuma verificat la pompa si pe BC.

 

Din ce am vorbit cu neo_andersson zicea ca ia un 9.5-10 in oras (si e si mai greu E93-ul)

Link to comment
Share on other sites

Eu cu motor de ultima generatie de 2000 cmc,mers foarte frumos,fara excese numai in Bucuresti,plecat dimineata la ora 07.00 cand este destul de lejer si intors dupa amiaza pe aglomeratie,am un consum mediu pe 1000 km ( una mie ) intre 11,6 si 12,3% deci imi este fooooarte greu sa cred ca se poate scoate consum de 10% in Bucuresti,mers si semisportiv.
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

ok, si practic tu de ce anume ma acuzi?

ca incerc sa induc lumea in eroare in legatura cu cat consuma n43-ul cu ce scop?

 

pur si simplu atat consuma masina..

asta bineinteles daca nu imi alimenteaza cineva pe ascuns masina.

 

si chiar pare atat de greu de inteles o diferenta de 1.5l in plus (compara cu 10-11 cat am zis eu in conditii de mers semisportiv si la ora respectiva, nu la orele la care mergi tu) fata de a ta, avand in vedere ca ai cutie automata, tractiune integrala, greutate mai mare, jante pe 19 fata de 17 si motor mai puternic?

 

eu nu mai continui aceasta discutie despre cat imi consuma masina.. aparent toata lumea stie mai bine ca mine.

 

asa ca, fie ca tine, ai dreptate, m-am mintit singur, si pe restul, probabil masina cosnuma dublu

Edited by Merlin21
  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.