Jump to content

Autostrada Bucuresti - Pitesti


MaQ

Recommended Posts

Sa va zic ce mi s-a intamplat aseara:

Am venit ca de obicei de la Valcea inspre Bucuresti. Am intrat linistit pe autostrada pe la 6 si ceva seara, am mers fara nici un fel de probleme; autostrada un pic aglomerata, dar nimic deosebit. Am setat tempomatul la 130km/h, ascultam si eu ca tot omul niste muzica faina; intre timp ajung pe la km 37 al autostrazii, cand mi se pare ca vad ceva in fata mea (eu fiind pe banda a doua). Deja se inserase binisor, asa ca mergeam cu faza scurta. Cand mi s-a parut ca se distinge o forma in fata masinii, am dat pentru o secunda faza lunga, sa vad mai bine despre ce e vorba. Era nici mai mult nici mai putin decat un om, stand in picioare in mijlocul benzii a doua, pe intuneric. Banuiesc ca era beat, pentru ca in timpul scurt pe care l-am avut la dispozitie mi s-a parut ca are un mers mai impleticit. Am avut noroc ca banda 1 era libera, pentru ca depasisem pe cineva un pic mai devreme si distanta pana la cel pe care il depasisem era destul de mare. Am putut sa iau de volan dreapta, evitand astfel pe cretinul ala din mijlocul drumului. Pur si simplu nu imi venea sa cred ca se poate intampla asa ceva. Am pus imediat mana pe telefon si am sunat la 112, dar se pare ca se cunostea deja problema si un echipaj al politiei era in drum spre locul respectiv. Nu stiu daca cei care veneau in spatele meu au reusit sa il evite si ei.

Link to comment
Share on other sites

Mare bafta ai avut ca ai dat faza mare altfel...belea.

Sunt tot felul de betivi mai ales in prima parte a autostrazii ca sunt satele alea pe margine...si dupa mitilicul de la carciuma li se face chef de plimbare....

Am un prieten care s-a rasturnat din cauza unui betiv d-asta, l-a sters doar cu oglinda doar i-a rupt un picior,dar la 110 la ora sa tragi maxim de volan...a zburat direct pe camp. Si culmea desi era perfect nevinovat , politia il scotea la culpa comuna... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Naspa, multi nebuni sinucigasi. prb este ca daca dai peste ei .. tragi de innebunesti prin tribunale !

 

Eu era sa aplatizez pe unul ce adormise pe marginea singurei benzi pe sens spre C-ta (nu autostrada).

 

Am oprit, m-am asigurat ca este OK si l-am rostogolit in sant; era trist de beat !

Link to comment
Share on other sites

autostrada bucuresti-constanta. pe banda pe care se iese de pe autostrada,venea rebel spre mine un VW T3 condus de un cioban... nu stiu ce-a facut dupa ce a intrat pe autostrada pe contra sens, eu aveam viteza si m-am blocat, pana sa reactionez eram departe.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
mie mi s-a intamplat acum vreo 10 ani pe drumul de la Pitesti la Rm. Valcea, noaptea, in mijlocul soselei o cruce din lemn ca acelea de la inmormantari, era fixata cu ceva si pusa in picioare, este cel mai ciudat si bizar lucru care mi se putea intampla, aveam cam 140 km/h dar crucea fiind chiar in mijlocul soselei am trecut pe langa ea.......
Link to comment
Share on other sites

Eu am patit-o acum 6 ani...doar ce luasem masina (E28-n.a.) de 2 zile, si a trebuit sa ma duc pana la Bucuresti...la ora 8:00 trebuia sa fiu acolo....deci, plec pe la vreo 3 dimineata, nu era autostrada pe atunci, mergeam linistit (cca 70km/h-inca nu stiam ce poate un BMW), pe undeva inainte de Lehliu-gara, cu vreo 10km, dupa o curba, dau peste un morcov (borna kilometrica rosie) pusa in picioare pe sensul meu de mers...eram in coloana trei masini (coloana facuta ad-hoc, nu ma cunosteam cu ceilalti)...eu, primul, o dacie 1300 si un vw passat, model 1990...eu am franat, si am eliberat frana la impact, am auzit cum piatra s-a rostogolit pe sub mine, dacia a luat-o cu roata din dreapta, si vw cu baia motorului...

Am tras toti trei pe margine, eu m-am uitat sub masina, am vazut ca nu curge nimic, motorul merge rotund in continuare..am plecat...ceilalti...au ramas acolo...dacia cu roata facuta varza si vw cu baia de ulei sparta....

In Buc, dupa ce am rezolvat treaba, am urcat masina pe o rampa si m-am uitat sub ea....bolovanul ala atinsese traversa din fata, de sub motor, busonul de golire ulei motor, , sub masina nu era nimic pana la roata de rezerva care avea oala indoita...ajuns in Cta, oricum trebuia sa-i fac schimbul de ulei, am dat baia jos (era din tabla, nu din aluminiu cum au altele :blink: ), am lipit la cineva shtutzul ala, am spalat-o...am asamblat-o. am dat roata de rezerva jos si cu un lemn am indreptat si lovitura de acolo...si cu asta s-a terminat aventura mea...nu am avut parte de betzivi si nici nu doresc nimanui...

Am un prieten care a dat acum 3 sapt peste un betziv, in afara localitatii, masina (ford fiesta nou de 3 luni) a avut usoare avarii la far si stalpul din stanga fata...betzivul cand s-a trezit la spital...a cerut celor de acolo ceva sa bea...sa se dreaga :) nici nu stia ce s-a intamplat cu el :)

Concluzia...prea multe carciumi....vb cantecului....cine-a pus carciuma-n drum/ala n-a fost om nebun....nebun e cine intra in carciuma :) si-si lasa toti banii acolo de se imbata de nu mai stie cum il cheama...

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Eu am trecut pe langa convoiul acesta la jumatatea autostrazii, ei fiind pe contrasens. Inteleg ca accidentul s-a petrecut la capatul dinspre Ploiesti. Cand am trecut eu pe langa convoi, avea in fata si o masina de politie.

211900[/snapback]

DacĂŁ tot erau pe autostradĂŁ, mai bine aveau maÂşinĂŁ de poliĂžie ĂŽn spate.

Link to comment
Share on other sites

citeam ca se mergea in coloana cu 15 km/h. trebuie sa fii inconstient sa mergi pe autostrada cu viteza asta, semnalizata sau nu coloana. parca era limita minima afisata la intrare pe autostrada. daca ai ceva de transportat care nu se poate decit asa incet, mergi pe DN, nu? deci... inconstientii si prostii mor primii.

 

LE. In plus, stim cu totii cum sint semnalizate la noi chestiile rutiere, cam... deloc. eu sint convins ca nici pt. DN nu era suficienta semnalizarea aia, daramite pentru autostrada. de doua zile am venit din Germania, si acolo am vazut chestii semnalizate super bine (dar nici acolo nu se mergea cu 15 km/h pe autostrada!!!). inca nu m-am reacomodat cu debandada din tara.

Edited by Thebe
Link to comment
Share on other sites

citeam ca se mergea in coloana cu 15 km/h. trebuie sa fii inconstient sa mergi pe autostrada cu viteza asta, semnalizata sau nu coloana. parca era limita minima afisata la intrare pe autostrada. daca ai ceva de transportat care nu se poate decit asa incet, mergi pe DN, nu? deci... inconstientii si prostii mor primii.

212632[/snapback]

 

Asta m-a intrigat ºi pe mine. Zice Romulus mai sus cã i-a Întâlnit la mijlocul autostrãzii, mi se pare uºor de crezut cã au avut ocazia sã iasã pe DN7 dar cã au ales drumul mai drept ºi mai scurt. Spre moarte, din pãcate. :blink:

 

PS dacĂŁ e ok sĂŁ mergi cu 15 km/h pe autostradĂŁ, cu cĂŁruĂža de ce nu e voie?

Link to comment
Share on other sites

Eu daca ma busham in convoiu ala creca mai omoram vreo doi da cu mana mea.Cum dracu pe autostrada faci convoi.

 

Scrie clar ca pe autostrada nu ai voie sa tractezi si asa mai departe.Viteza minima park 50 km\ora.Asta la tractoare sau ce dracu poa sa circule asa incet.

 

Si orcum TIRistu ala nu cred ca avea cum sa evite...chiar daca era atent sau se uita la televizor...clar...noapte si convoi pe autostrada...nebunie curata.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ceva asemanator am patit si eu cand vedeam acum cateva saptamani cand veneam de la caransebes spre timisoara. era tot seara si am vazut ceva pe mijlocul drumului am franat pana la 40 si am dat faza lunga si atunci am vazut o femeie,era imbracata in negru si mergea pe linia intrerupta din mijlocul drumului, nu era beata ca mergea perfect drept .am ocolit-o si am facut semn cu avarile la tirul din spatele meu care a acolit-o la randul lui. am pus mana pe tel si am sunat la 112. ce pot sa spun decat ca: e multa lume nebuna in tara asta.daca dadeam in ea la 110 ce faceam sau daca o evitam in ultimul moment si luam vreo doi pomi. va doresc sa NU aveti asemenea experiente niciodata
Link to comment
Share on other sites

Autostrada sau nu, trebuie sa mergi astfel incat sa poti opri daca ai ceva in fata. Nu era un betiv intins pe carosabil ci o masina si in mod normal ar fi trebuit sa o vada - pozitii, ochi de pisica, trebuie sa fi avut ceva semnalizare. Si daca e noapte si nu vezi cum trebuie mergi mai incet. Pui faza lunga etc.
Link to comment
Share on other sites

Sugerez sa cascam ochii si, daca nu putem, sa reducem viteza.

 

Ma intreb cu cat mergea tirul de nu a avut timp sa franeze suficient cat sa nu faca praf o masina care era totusi in miscare si nu venea pe contrasens.

 

Nu spun ca oamenii din acel convoi nu au vina lor + cine le-a dat voie sa mearga pe autostrada + politia care in loc sa mearga in spate mergea in fata convoiului din cate am inteles.

 

Dar pe autostrada se pot intampla multe care sa faca o masina sa mearga cu viteza redusa si asta nu inseamna ca acei soferi trebuie sa nu mai ajunga acasa... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Sugerez sa cascam ochii si, daca nu putem, sa reducem viteza.

 

Ma intreb cu cat mergea tirul de nu a avut timp sa franeze suficient cat sa nu faca praf o masina care era totusi in miscare si nu venea pe contrasens.

 

Nu spun ca oamenii din acel convoi nu au vina lor + cine le-a dat voie sa mearga pe autostrada + politia care in loc sa mearga in spate mergea in fata convoiului din cate am inteles.

 

Dar pe autostrada se pot intampla multe care sa faca o masina sa mearga cu viteza redusa si asta nu inseamna ca acei soferi trebuie sa nu mai ajunga acasa... :blink:

218173[/snapback]

 

Daca te referi la accidentul cu skoda octavia , era noapte , acul s-a blocat la 150 , intrase in curba cu viteza MULT MULT prea mare si pe contrasens , a taiat banda ....... vina cui este ? A soferului de tir ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.