Jump to content

Autostrada Bucuresti - Pitesti


MaQ

Recommended Posts

Ma intreb cu cat mergea tirul de nu a avut timp sa franeze suficient cat sa nu faca praf o masina care era totusi in miscare si nu venea pe contrasens.

218173[/snapback]

Daca mergea sub limita de viteza deja este foarte, foarte grav. Nu stiu cit ai circulat tu prin Europa, dar daca ai fost, ai vazut ce presemnalizari au aia in caz ca e "stau" (coada de masini, care sta pe loc sau merge incet catre foarte incet) pe autostrada. Si chiar si asa, multa lume nu se poate opri la timp. Tu vrei sa ne spui ca pe o autostrada vai de capu' ei, fara nici o semnalizare sau presemnalizare la accidente si lucrari, fara... nimic... e OK ca cineva sa mearga sub viteza minima?!? Ba chiar si in Germania, cind e ceva, pun aia cite un semn care zice ocolire sau restringere de banda... ai vazut vreodata pe ce e pus? Au niste camioane, care in spate au un bloc imens de beton, pe ala e pus semnu'. Nu se risca aia din ambulanta sa se dea jos pina banda pe care au treaba nu e protejata (chiar si impotriva alora care nu vad semnu' sau nu se pot opri la timp). Nu ca la noi, doua semne, pe jumatate ruginite si cu banda reflectorizanta pe jumate decojita, puse aiurea cu 100 de metri inainte de un eveniment pe autostrada care ocupa o banda intreaga. Inconstienta curata. Offf... cit mai avem pina o sa ne civilizam (civilizatie = posibilitatea de a merge in limitele legale macar, fara sa iti pui viata in periocol - ca pe A1 si A2 asta nu e valabila). Si e de muncit si la educatia si mentalitatea omenilor, daca nu cumva la asta cel mai mult.

 

Dar pe autostrada se pot intampla multe care sa faca o masina sa mearga cu viteza redusa si asta nu inseamna ca acei soferi trebuie sa nu mai ajunga acasa... :blink:

218173[/snapback]

Cu asta nu sint de acord. Deloc. NU exista nici o situatie si nici un fel de scuza, dar absolut niciuna ca ceva sa mearga sub limita de viteza minima pe o autostrada. Mai cititi va rog inca o data. NICIUNA! Evident, in afara de miserupismul rominesc de genul lasa ba ca merge s'asa. Si cine face asta nu doar ca o sa moara violent si prematur ci o sa si ucida niste nevinovati.

 

Mihai, nu vorbim despre DN ci despre autostrada. Pe DN poate fi valabil ce zici tu, trebuie sa ajunga cumva acasa si aia carora nu le mai merge utilaju' mai repede de 15 km/h*. Dar pe autostrada nu e OK cu las-o ba ca mai merge asa pina acasa, ci te opresti pe banda de urgenta (unde speri sa nu vina "depasind" ceva destept care se lauda pe aici pe forum si sa te spulbere), pui mina pe telefon si ceri asistenta. Ca asa e pe autostrada.

 

* Si chiar si asa, continui sa mergi spre casa pe DN cu 15 km/h doar si doar daca toate sistemele de iluminare iti merg, toate chestiile esentiale (directie, frina) iti merg, pui avariile si mergi cit mai pe dreapta ca doar constientizezi ca pe unde tu te tirasti prin afara localitatii, poate totusi veni lumea cu 110 km/h legal, etc. Cel putin asa mi se pare mie normal (adica si asta cu sa te tirasti cu 15 km/h pina acasa pe DN mi se pare la limita, cel mai bine ceri asistenta).

Link to comment
Share on other sites

Stiu cum sunt semnalizate lucrarile in afara dar aici discutam de altceva. Daca ai o problema la motor si incerci sa iesi de pe autostrada mergand cat de repede poti, cu semnalizarile aprinse etc... ar trebui sa poti ajunge in siguranta la acea iesire.

 

Am vazut zilele trecute la stiri ca s-au lovit nu stiu cate masini, ziua in amiaza mare pe Bucuresti-Pitesti din cauza unui accident. Cei care franau si reuseau sa opreasca erau loviti in spate de alti soferi care nu reuseau. Si totusi nu au fost morti sau raniti in urma acestor tamponari. Acei soferi au fost neglijenti (viteza prea mare, nu au pastrat distanta minima etc) dar au oprit fara sa provoace altceva decat daune usoare. La asa ceva ma refer.

 

Mi se pare incredibil ca un TIR a facut praf o masina care mergea pe aceeasi directie cu el. Dar daca ma gandesc cum merg tirurile la noi nu ar trebui sa ma mir. Isi asuma riscul ca poate e ceva in fata dar stau linistiti pe principiul ca ei sunt cu tirul...

Link to comment
Share on other sites

Stiu cum sunt semnalizate lucrarile in afara dar aici discutam de altceva.

219026[/snapback]

Ba nu discutam deloc de altceva. Discutam ca asa ar trebui sa fie semnalizate si la noi, si chiar daca ar fi asa nu ar fi OK sa te tirasti pe autostrada, daca nu poti merge cu viteza minima legala. Despre asta vorbim.

 

Daca ai o problema la motor si incerci sa iesi de pe autostrada mergand cat de repede poti, cu semnalizarile aprinse etc... ar trebui sa poti ajunge in siguranta la acea iesire.

219026[/snapback]

Exact cu asta nu sint eu de acord. Pe autostrada NU ai ce cauta mergind cu avariile aprinse, asta incerc eu sa spun. Nici macar pe banda de urgenta decit in cazuri extreme. Iar ca ti se strica ceva la masina si nu mai poti merge cu ea nu e un caz extrem. E ceva normal, care se rezolva cerind asistenta.

 

Mi se pare incredibil ca un TIR a facut praf o masina care mergea pe aceeasi directie cu el. Dar daca ma gandesc cum merg tirurile la noi nu ar trebui sa ma mir. Isi asuma riscul ca poate e ceva in fata dar stau linistiti pe principiul ca ei sunt cu tirul...

219026[/snapback]

Mie mi se pare incredibil ca aia cu convoiul, presupunind ca erau in stare sa mearga cu limita de viteza minima cind au intrat pe autostrada, si presupunind ca li s-a stricat ceva pe parcurs, deci ziceam... mi se pare incredibil ca nu au iesit cu prima ocazie si au continuat sa mearga pe autostrada. Desi, probabil, asa au intrat de la inceput, cu viteza aia. Nu aveau ce cauta acolo.

 

Si pe urma, daca tu nu ai mers pe autostrada cu viteze muuuult prea mari pentru cit vedeai in fata (ce-i drept, nu la noi)... afla ca majotatea dintre noi au mers. Pentru ca erai in SIGURANTA. Intelegi asta? Legea zicea ca NU o sa mearga nimeni pe autostrada cu 15 km/h, deci nu o sa intilnesti pe autostrada in Germania asa ceva. Sau daca totusi vezi avarii undeva in fata, inseamna ca acolo ceva... STA. STATIONEAZA. Nu se tiraste cu 15 km/h. Adica legile-s simple si se aplica. Nu si la noi din pacate :blink:

Link to comment
Share on other sites

Legea spune ca pe trecerea de pietoni pot traversa in siguranta. Ca la semafor daca am verde pot sa trec linistit. Ca soferii nu au voie sa conduca daca au baut. Ca nu se fac depasiri in curbe. Ca nu au voie carute pe autostrada...

 

Afara am mers si eu pe autostrada, noaptea, cu viteza mare. Dar in Romania nu am avut niciodata curajul (inconstienta?) asta. Pentru ca ma astept oricand sa intru cu masina intr-o groapa cat masina de mare, fix pe mijlocul autostrazii. Sau sa descopar lucrari semnalizate cu o creanga pe care sta prinsa o hartie. Sau o caruta pe contrasens. E chestie de 'bun simt' sa te gandesti la asta cand conduci in Romania .

Link to comment
Share on other sites

Discutam ca asa ar trebui sa fie semnalizate si la noi, si chiar daca ar fi asa nu ar fi OK sa te tirasti pe autostrada, daca nu poti merge cu viteza minima legala. Despre asta vorbim.

219056[/snapback]

 

ªi cam cât ar fi viteza aia minimã legalã?

Link to comment
Share on other sites

... E chestie de 'bun simt' sa te gandesti la asta cand conduci in Romania .

219164[/snapback]

Cred ca e mai degraba legat de gradul de inconstienta...

ªi cam cât ar fi viteza aia minimã legalã?

Este semnalizata...

Link to comment
Share on other sites

Este semnalizata...

219749[/snapback]

 

Eventual "ar putea fi semnalizatĂŁ cu un astfel de indicator". Dar este? ÂŞi dacĂŁ da, unde exact?

 

(Eu n-am vãzut un astfel de semn pe autostrada de care vorbim. Am cãutat atât În ordonanÞã cât ºi În regulamentul de aplicare ºi n-am gãsit nici o referire la vreo vitezã minimã pe autostradã. Mi-o fi scãpat?)

Link to comment
Share on other sites

Legea spune ca pe trecerea de pietoni pot traversa in siguranta. Ca la semafor daca am verde pot sa trec linistit. Ca soferii nu au voie sa conduca daca au baut. Ca nu se fac depasiri in curbe. Ca nu au voie carute pe autostrada...

 

Afara am mers si eu pe autostrada, noaptea, cu viteza mare. Dar in Romania nu am avut niciodata curajul (inconstienta?) asta. Pentru ca ma astept oricand sa intru cu masina intr-o groapa cat masina de mare, fix pe mijlocul autostrazii. Sau sa descopar lucrari semnalizate cu o creanga pe care sta prinsa o hartie. Sau o caruta pe contrasens. E chestie de 'bun simt' sa te gandesti la asta cand conduci in Romania .

219164[/snapback]

Mihai, sint de acord cu ce spui. Insa, daca nu constientizam ca asa ar trebui sa fie, daca tu (si majoritatea care voteaza, sa zic asa) esti de acord si nu condami/blamezi ca aia au mers cu convoiul ala cu 15 km/h pe autostrada din comoditate+lene+prostie nici nu o sa ajungem vreodata sa se schimbe ceva? Eu atit ziceam doar, ca NU E NORMAL ce au facut aia. Atit.

Link to comment
Share on other sites

mai . legea interzice sa mearga pe autostrada vehiculele cu o viteza constructiva mai mica de 50 km/h parca. :blink: un aro are o viteza constructiva de aprox 100km/h. deci era legal :). Parerea mea ca ori statea pe loc ori se deplasa cu 15km/h tot aia e. tot asa nu iti dai seama in timp util ca ala stationeaza. plus ca e elementul surpriza. cine se asteapta sa gaseasca o masina in stationare pe banda de mers pe autostrada /
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Dupa ce ca avem doar vreo 300 km de autostrada, nici nu stim sa mergem pe ea. Ne punem ca gogosile pe banda a 2-a si acolo ramanem.

Propun sa luam exemplul celor de afara care folosesc banda a 2-a doar pentru a depasi, revenind imediat ce traficul le permite in prima banda.

Link to comment
Share on other sites

Si sa nu mai stea Sandel cu noul lui Logan cu stopurile de ceata aprinse (zi, noapte, nu conteaza, doar cand este ceata nu cred ca le aprind) pe banda a doua chiar daca dai semnal de depasire/flash-uri/din picior pe frana :)? :blink: Neaaaaaaaaaaaah :)
Link to comment
Share on other sites

mi s-a mutat inima in partea dreapta saptamana trecuta pe drumul ce intra in turda dinspre alba iulia

mergeam cu vreo 100 la ora si era intuneric... drumul nu era luminat si aveam faza scurta ca mai era ceva lume.

Dintr-o data m-am trezit in fata cu un CAL ! ditamai calul statea pe mijlocul drumului si pe contrasens venea o dacie. Noroc cu niste gropi de pe drumul ala ca am incetit sa le pot ocoli si am pus frana la timp si am reusit sa opresc la 1m de calut.

nu stiu ce s-ar intampla la un impact cu un cal de 500 kg dar ma bucur ca nu mi-am satisfacut curiozitatea.

Edited by Roland
Link to comment
Share on other sites

mi s-a mutat inima in partea dreapta saptamana trecuta pe drumul ce intra in turda dinspre alba iulia

mergeam cu vreo 100 la ora si era intuneric... drumul nu era luminat si aveam faza scurta ca mai era ceva lume.

Dintr-o data m-am trezit in fata cu un CAL ! ditamai calul statea pe mijlocul drumului si pe contrasens venea o dacie. Noroc cu niste gropi de pe drumul ala ca am incetit sa le pot ocoli si am pus frana la timp si am reusit sa opresc la 1m de calut.

nu stiu ce s-ar intampla la un impact cu un cal de 500 kg dar ma bucur ca nu mi-am satisfacut curiozitatea.

236675[/snapback]

 

Traiasca fauna soselelor din Romania!!!

Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema am patit-o si eu pe autostrada soarelui in drum spre buc dinspre cta,noaptea pe banda 2, o femeie cu un palton bleumarin mergea cred la "piata" pe banda a doua a autostrazii.am avut norocul sa distin in intuneric o umbra si am condus mai atent in fata.eram singur pe strada.depasisem un tir cu ceva vreme inurma.daca eram in depasirea tirului cand am trecut pe langa ea o spulberam.....asa am avut norocul sa o vad si sa o evit in timp util.....uhhh a fost urat rau.. :blink:
Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema am patit-o si eu pe autostrada soarelui in drum spre buc dinspre cta,noaptea pe banda 2, o femeie cu un palton bleumarin mergea cred la "piata" pe banda a doua a autostrazii.am avut norocul sa distin in intuneric o umbra si am condus mai atent in fata.eram singur pe strada.depasisem un tir cu ceva vreme inurma.daca eram in depasirea tirului cand am trecut pe langa ea o spulberam.....asa am avut norocul sa o vad si sa o evit in timp util.....uhhh a fost urat rau.. :blink:

238503[/snapback]

stiu pe un tip care si-a luat permisu de curand .conduce super bine dar are o mica problema:vede oameni pe autostrada :) cred ca e foarte incordat si dasta...era odata un caine pe marginea autostrazii si facea :

-bah ala e om

-ce-ai mah?nu e om nu vezi ca e caine ce-ai?

-bah eu iti zic ca e om

-nu e mah

-bah daca ala e om trag pe dreapta sa-mi bag p**** de nu

-vezi mah de drum ca nu e om :) :) :) :)

daca pateam asa ceva cu el in masina cred ca toata viata lui era traumatizat :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.