Jump to content

Noul Bmw in familie


P.I.M.P.

Recommended Posts

Salutare,

Am decis sa prezint noul Bmw 116d venit in familie de ceva timp, fabricatie 05/2013. Masina nu o conduc eu decat ocazional, dar pot sa zic ca imi place f mult, mai ales consumul :). Fiind in leasing, modificarile vor fi minime, dar deocamdata mai dureaza pana sa te plictisesti de ea (are vreo 12000km in prezent).

Dintre dotari, din cele mai importante pe care le stiu, ar fi: incalzire in scaune, volan piele cu comenzi, xenon, senzori parcare, senzori ploaie, senzori lumini, 3 setari ale ECU (nu stiu exact daca suspensia e implicata in setarile astea): sport, comfort, eco pro.

 

E varianta Urban Line, din pacate am fi vrut cutia automata, dar am ramas la cea manuala in 6, pentru ca sarea f mult pretul. Deasemenea clima este manuala, dar nu am vazut un impediment mare in asta.

Start/stopul l-am gasit totusi destul de evervant, se opreste tot timpul cand stationezi 5 secunde sa inainteze cel din fata, l-am oprit dar setarea nu ramane dupa ce revii la masina.

 

In rest, fata de masina pe care o conduc zilnic, pot sa zic ca idriveul are setari nelimitate, ceea ce la alte marci poti face doar din laptop, banuiesc ca e ceva normal, dar eu fiind obisnuit cu simplitatea... Las pozele sa vorbeasca mai departe :)

 

Cred ca trebuie sa redimensionez pozele, nu ma lasa sa mai adaug.

IMG_20140419_134325_1.jpg

IMG_20140419_134412.jpg

IMG_20140419_134558_1.jpg

IMG_20140419_113401.jpg

Edited by P.I.M.P.
  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Multumesc!

Niste poze cu sora mai mare (ca varsta), tot clasa compacta. Apropo de jucarie, cealalta e mai jucausa, dar din pacate se vede clar diferenta in favoarea Bmw-ului. Chiar daca e diesel, parca tot BMW-ul imi place mai mult cum urca in ture.

IMG_20140419_163821.jpg

IMG_20140419_163833_1.jpg

IMG_20140419_164114.jpg

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sa te bucuri de ea cat mai mult timp,imi place foarte mult noua serie 1,mi se pare masina ideala de oras insa banuiesc ca se descurca excelent si extraurban. Culoarea este foarte frumoasa,motorizarea super economica nu mai ramane decat sa bagati km :drinks:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Va multumesc.

 

Arata bine AC-ul, prima data nici n-am stiut ca e manual. Problema e ca a fost pre-configurata si nu stiam ce a negociat frate-meu. Acum stiu de exemplu ca nici suspensiile nu sunt adaptive cand dai pe Sport, cred ca modifica doar raspunsul acceleratiei (poate si al directiei).

Revin cu poze.

Link to comment
Share on other sites

Da, vezi bine, e twin power turbo. Ti-am raspuns eu pt ca am si eu una identica (116d) dar modelul Sport si cutie automata cu 8 trepte. Este o bijuterie (in special in conditiile de trafic din Bucuresti), o prefer in defavoarea 520d.
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Bun, sa mai stergem praful pe aici :))

 

Cu masina nu se intampla nimic, in afara ca cresc km. A primit o baita facuta de mana pasionata a proprietarului, si nu la spalatorie, inclusiv interior:

 

http://s28.postimg.org/506455x49/IMG_20150907_WA0002.jpg

http://s16.postimg.org/vgfq1zyy9/IMG_20150907_WA0001.jpg

http://s22.postimg.org/l1p9eb5yl/IMG_20150907_WA0000.jpg

http://s16.postimg.org/hy4ovcecx/IMG_20150907_WA0003.jpg

 

 

Totusi, nu inteleg cum de consuma doar atat (mers doua persoane, bagaj mediu, autostrada 90%, Eco Pro, cu clima, pusa pe limitare 120 kmh:

 

http://s28.postimg.org/8su7yn209/IMG_20150907_WA0004.jpg

 

 

Cu e39 520d nu prea scot sub 7, hai sa zic ca in aceleasi conditii scoteam 6.5% (2 persoane etc.). Intrebarea ar fi, am vazut ca Eco Pro te face sa schimbi sa mergi mereu la 1500rpm maxim, pot sa merg si cu 520d-ul la fel? Mie mi se pare ca e prea subturata daca merg sub 2000rpm, desi tot aud ca nu are nimic, n-ar fi nicio problema. Adica sa merg cu a 5-a intre 80-100kmh.

Link to comment
Share on other sites

Bine, ma :) Consuma infim pe langa orice altceva am avut/am, la asta ma refer.

 

Am un prieten care are un Passat DSG, in momentul cand cursa acceleratiei e la jumate, s-a stabilizat viteza, cutia schimba intr-a 6-a si turatia cade pe la 1200rpm. De asta intrebam daca pot sa conduc in acelasi regim si o masina de generatie mai veche.

 

PS: Deci ideea care e, masinile noi euro5 merg subturat (controlate de ECU), desi au DPF si multe ce s-ar putea strica, si eu incerc sa aflu daca pot merge la fel si cu un motor euro3 de exemplu. Pt ca mi-e mai frica sa se strice aia veche decat asta.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.