Jump to content

Vand separator ulei/epurator/oil catch can


Recommended Posts

mie mi se pare de tot rasul ca sa nu vorbesc urat, separator de ulei am vazut si eu la motoare dar era cu totul altfel conceput, o serpentina oricum nu este important sistemul cat restul de piese, separatorul de ulei trebuie sa separe uleiul si sa-l recupereze in baia de ulei, cine sta sa dreneze butelia aia
Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare de tot rasul ca sa nu vorbesc urat, separator de ulei am vazut si eu la motoare dar era cu totul altfel conceput, o serpentina oricum nu este important sistemul cat restul de piese, separatorul de ulei trebuie sa separe uleiul si sa-l recupereze in baia de ulei, cine sta sa dreneze butelia aia

Cu tot respectul, inseamna ca nu cunosti conceptul,ideea si scopul.

Google poate fi un bun prieten la nevoie.

Sper ca nu te.am jicnit, doar i.mi exprim parerea.

Numai bine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cath-canul este construit cu simt de raspundere. Ca idee eu am cumparat mai demult unul de pe ebay si inauntru era complet gol! (200 ron cu transport inclus).

Ca o mica observatie: partea prin care merg gazele spre motor ar trebui montata putin mai sus, in acest fel s-ar mari intervalul la care trebuie golit. Atentie mare iarna ca se strange foarte multa apa (de la condens).

Edited by cristimm
Link to comment
Share on other sites

Cath-canul este construit cu simt de raspundere. Ca idee eu am cumparat mai demult unul de pe ebay si inauntru era complet gol! (200 ron cu transport inclus).

Ca o mica observatie: partea prin care merg gazele spre motor ar trebui montata putin mai sus, in acest fel s-ar mari intervalul la care trebuie golit. Atentie mare iarna ca se strange foarte multa apa (de la condens).

Multumesc .

Asta stiu, ca multe catch can.uri de pe ebay sunt goale, aproape inutile, dar putin mai ieftine, si multi nu stiu asta.

sunt tutoriale pe net cum sa le faci mai eficiente, ceva de genul cum l.am facut eu.

Vizavi de iesire, da, pot sa o pun tot sus, nu.i problema, cu toate ca la ce inaltime e fata de 'fund', incap 400ml fara probleme.

eu zic ca nu se strang atat nici in 10mii km, dar.., am sa vad.

Daca o sa vrea cineva, si specifica sa aiba iesirea tot sus, asa am sa.l fac.

O zi buna ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut!Mai convins,o sa-mi fac si eu un separator de ulei,fotografiile poste de tine imi sunt de un real ajutor.Multumesc!

Ma bucur sa aud asta.

Eu am ales un model , dar mai sunt si altele pe net, oricum in principiu sunt cam identice d.p.d.v. tehnic.

Fac acelasi lucru.

insa, nu uita , nu trebuie sa folosesti nimic din fier, pt ca iarna se aduna si mult condens.

deci numai nefieroase(aluminiu,cupru,alama....etc.)

Spor la treaba !

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

in poza a treia se vede incercuit cu rosu furtulul care face legatura dintre epuratorul de pe masina si tubulatura de admisie.

se inlatura acel furtunas, iar in orificiile ramase se conecteaza furtunele care vin din 'sifonul' meu .., ma.

Iar pt dureri de cap exista Nuro....

:)[/quote

Salut!Am facut si eu conectarea furtunelor in orificiiile incercuite de tine,dar nu merge ,nu merge,filtrul epurator l-am facut conform specificatiilor,dar nu merge.De ce?Ti-am dat un PM sa-mi dai niste sfaturi dar vad ca nu prea ai obiceiul sa raspunzi la PM....

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.