Jump to content

Scurtcircuit portbagaj BMW E60 - diagnosticare si rezolvare


Recommended Posts

Atentie maxima celor cu E60. Vazand pe topicul lui @Bala aceeasi problema si patind-o si eu recent, imi dau seama ca e o problema destul de generala (cel putin asa mi-a zis si mecanicul care mi-a rezolvat problema).

 

Simptome: cand deschideam portbagajul, intr-o pozitie intermediara, se auzea un bazait al motorasului din capota portbagajului si scadea intensitatea la jumate a lampilor de iluminare a portbagajului si numarului (ca si cum intrau in scurt). Mentionez ca nu am avut nicio eroare in bord, nicio atentionare de oricefel.

 

Cauza: 2 fire de curent (unul gros care era un +) si inca unul mai subtire, din manunchiul de fire ce intra in capota portbagaj prin balamaua din dreapta, erau intrerupte si la miscarea portbagajului (la deschiderea lui) faceau scurt. La mine nu am simtit miros de ars sau fum.

 

Rezolvarea: am fugit de indata la un mecanic de incredere care a diagnosticat rapid problema (am inteles ca e o problema frecventa la E60). A scos capitonajul din dreapta portbagajului (de la baterie) si a desfacut capitonajul capotei portbagaj in dreapta (l-a cracanat un pic) cat sa eliberam un pic manunchiul de fire care e prins in niste bride, astfel incat sa il tragem un pic mai in jos pe balamaua din dreapta si astfel am evidentiat firele intrerupte pe care ulterior le-a lipit cu extensii. Apoi a asigurat manunchiul de cabluri intr-o alta pozitie si l-a lubrifiat in zona in care intra in balama ca sa culiseze mai usor la miscarile de inchidere si deschidere ale portbagajului.

 

Spre norocul meu, problema a fost depistata rapid si nu s-a ajuns la probleme mult mai grave, ca arderea vreo unui modul sau mai rau la incendiu...

 

Va recomand sa verificati continuitatea firelor din manunchiul care intra in balamaua din dreapta a portbagajului pentru a preveni un scurtcircuit. Firele se intrerup exact la nivelul de patrundere a manunchiului de fire in balamaua capotei portbagajului.

 

post-60351-0-31710200-1399281027_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

La mine au verificat cei de la BMW Proleasing Ploiesti. Aparea pe o lista de rechemare in service exact pt problema respectiva. Dar a fost ok. Poate nu toate au defectul asta de fabrica pe electrica.

Si inca un defect pe care le au toate in schimb, verificati mufa de la becul de pozitie din stop la ambele. E vorba de becul de pozitie si ceata care functioneaza in PWM. Se topeste mufa la unul din stopuri, de obicei la stopul de pe dreapta. Problema mi-a rezolvat-o Cosmin si ulterior am inlocuit si becurile respective cu unele cu leduri care nu mai fac probleme. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare a fi "defect de fabrica" a unui lot sa zicem asa. Pur si simplu e un defect de "proiectare" a unghiului in care intra firele in balama si cursa lunga pe care o face balamaua portbagajului la deschidere astfel incat se ajunge la situatia in care indoi un cablu de 1000 de ori pana se rupe... Plus deschidere in viteza a portbagajului ajuta la producerea acestui defect.

 

Am auzit si de problema topirii mufei la stop si ca a fost rezolvata prin adaugarea unui fir de "masa". Cu inlocuirea becului de pozitie cu leduri nu mi se pare o solutie pentru ca astfel scade mult luminozitatea...dar asta e alta problema.

Edited by X M I
Link to comment
Share on other sites

Nu scade lumina. Poate putin pe functia ceata, dar cat de des o folosesti?

Beneficiile sunt mult mai multe. Pe tensiune mica (pozitie) lumina e si mai intensa decat cea a becurilor.

 

Referitor la cablul ala din balama... am trecut si eu pe-acolo. La mine era totul ok.

Problema asta se putea evita prin folosirea in zona aia a unor cabluri cu izolatie de cauciuc si conductor litat mult mai flexibil. Dar na... nu e timp sa se gandeasca la toate.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Se puteau gandi la toate pt aceiasi problema e si la E39.

 

Apoi, puteau din manunchiul mare sa puna un conector spre portbagaj. Nu sa tai fire si sa daugi altele. Iar sa schimbi toata cablaraia... mai bine nu.

 

Bine, problema nu e ca se intrerup firele. Problema e ca se ajunge la fire topite. Una e nu arda un bec si alta e ca firul becului sa ia foc.

Link to comment
Share on other sites

Si eu m-am mirat ca s-a ajuns la fire intrerupte si scurtcircuit fara nicio semnalizare in bord sau macar o siguranta arsa care sa taie alimentarea acolo si sa nu se ajunga la fire topite/arse...
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 year later...

Zilele trecute am avut si eu exact aceeasi problema ("Simptome: cand deschideam portbagajul, intr-o pozitie intermediara, se auzea un bazait al motorasului din capota portbagajului si scadea intensitatea la jumate a lampilor de iluminare a portbagajului si numarului (ca si cum intrau in scurt). Mentionez ca nu am avut nicio eroare in bord, nicio atentionare de oricefel. "

 

Numai ca problema s-a agravat aseara, cand portbagajul (E60, LCI, 2009) nu s-a mai deschis deloc cu telecomanda, doar cu cheia (din telecomanda)..

Dupa vreo 2-3 deschideri cu cheia, portbagajul a refuzat sa se mai inchida (cred ca s-a blocat broasca..). Momentan l-am legat cu o sfoara..

Mentionez ca in continuare, uneori se aude un bazait, motorasul din portbagaj..

Aveti vreun sfat de reparare?

Multumesc.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ăn mĂŁnunchiul ĂŁla de cabluri din balamaua portbagajului se gĂŁsesc și cablurile de la broascĂŁ care dacĂŁ intra ĂŽn scurt o pot bloca și scade și intensitatea luminii, asa ca nu mai sta pe gânduri... Edited by X M I
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Fara suparare mai fratilor dar cand aud de chestii gen "specifice bmw",chestii des intalnite la bmw,etc mi se ridica parul in/pe cap(ala care nu-l mai am).Lasand gluma primul lucru pe care o sa-l fac e sa-mi verific stingatorul de foc si sa-mi mai cumpar unul mai mare ca nu se stie.E plina de surprize/senzatii tari aceasta masina.:)))
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.