Jump to content

zgomot volan e60


valtheval

Recommended Posts

Am avut masina in service pentru mai multe probleme printre care si asta cu volanul. Cand am plecat de acolo mergea ca uns, nici nu am ajuns bine acasa si a inceput din nou acel zgomot :( Daca si restul problemelor au fost rezolvate la fel...
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Salut tuturor deschid acest topic cu gandul ca ii poate ajuta pe unii colegi de suferinta la minunatul Bmw seria 5 e60 .

cautand despre un zgomot la volan caseta directive -colane directive am gasit o gramada de posture despre un asa zis fasait in volan la viraj unii il descriau ca un frecat de geci de fas altii de plastic pe plastic etc oricum din gresala am gasit rezolvarea la problemele lor eu avand alceva dar m-am gandit ca le va fi de folos.

 

acel zgomot fasait frecat de plastic se aude la bucsa care vine pe parte de ax cardanic al coloanei de directive la mine in poza aceasta bucsa are culore verde si are rol de a etansa axul volan de exteriorul caroseriei.

eu am dat cu o vasilina din spray in interiorul acelei bucsi nu stiu daca am facut bine nu stiu cat va rezista in timp dar acel fasait provine sigur 100% de acolo sper ca v-a fost de folos .post-50632-0-20999900-1399477473_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor deschid acest topic cu gandul ca ii poate ajuta pe unii colegi de suferinta la minunatul Bmw seria 5 e60 .

cautand despre un zgomot la volan caseta directive -colane directive am gasit o gramada de posture despre un asa zis fasait in volan la viraj unii il descriau ca un frecat de geci de fas altii de plastic pe plastic etc oricum din gresala am gasit rezolvarea la problemele lor eu avand alceva dar m-am gandit ca le va fi de folos.

 

acel zgomot fasait frecat de plastic se aude la bucsa care vine pe parte de ax cardanic al coloanei de directive la mine in poza aceasta bucsa are culore verde si are rol de a etansa axul volan de exteriorul caroseriei.

eu am dat cu o vasilina din spray in interiorul acelei bucsi nu stiu daca am facut bine nu stiu cat va rezista in timp dar acel fasait provine sigur 100% de acolo sper ca v-a fost de folos .post-50632-0-20999900-1399477473_thumb.jpg

 

Unde trebuie gresata? In zona unde sunt striatiile alea?

Eu am desfacut tot bordul din interior si am gresat peste tot si rulmentul ala si bucsa aia dar tot face.

Pe unde ai scos axul afara ?Pe jos pe la caseta sau pe sus?

mersi.

Edited by 99buz
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Ma poate ajuta cineva care a avut aceeasi problema? Am un f10 care are optiunea integral active steearing si am o problema legata de un zgomot in coloana de directie ce se aude arunci cand auto ruleaza la o viteza de 10-20 km/ h sau atunci cand este stationata.Zgomotul se simte si in volan, este mai exact o bataie!
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.