Jump to content

Sistem audio e46


Recommended Posts

Sunt proaspat proprietar de BMW si anume un E 46 break din 2000. Sunt foarte multumit de masina din aproape toate punctele de vedere mai putin un aspect care pentru mine este foarte important si anume, muzica. De multe ori calitatea muzicii a fost un criteriu dupa care selectez o masina si tocmai de aceea nu am avut BMW- uri pana acum, desi am condus mai multe modele. Am in dotare un sistem audio standard cu cd player BMW buisness si as vrea sa stiu daca se poate face un upgrade la sistemul audio dar fara a pierde aspectul original. E logic sa ma apuc sa schimb boxele dar va fi vreo diferenta daca nu schimb cd playerul? Iar cd playerul nu vreau sa il schimb in niciun caz cu un aftermarket pentru ca arata ca ........, dar poate este o alternativa tot originala mai buna decat ce am eu. Astept sfaturi utile din experientele si cunostintele voastre.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

navi 2din, tableta, eu am 1din+amplificare.... acceptabil, singurul minus este displayul ala care deja nu se mai rabateaza asa cum trebuie, deci o varianta viabila este navi 2din cu toate optiunile inclusiv internet

cauta pe forum sunt cateva topicuri thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

daca vrei super calitate fa-i retrofit la Harman Kardon .....te coste undeva la 500 de euro

Si cam ce este inclus in acest pachet? Ajunge doar boxe si cd sau mai sunt ceva amplifuri? Se poate conecta pur si simplu?

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Te referi la navi aftermarket? Am vazut ca sunt de vanzare navigatii facute dupa original care au tot felul de dotari. A avut cineva contact cu ele?cum sunt?

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sunt bune. SI eu am de exemplu navigatie aftermarket 2Din dedicata. Reda de pe stick, card, aux, bluetooth. Are hadsfree bluetooth, tv tunner, gps cu iGo Primo 2.4 cu ultimele harti, internet, radio, camera marsarier dedicata + aspect oem.

 

 

Exemplu:

 

http://www.youtube.com/watch?v=mgjKGXog4BM

 

Eu am varianta cu WIndows CE 6.0 dar este si cu Android 4+ care iti ofera posibilitatea de a instala orice aplicatii ca si pe o tableta.

 

 

Cam asa arata montate:

 

http://img.photobucket.com/albums/v180/jeffbechtel/e46/IMG_0915.jpg

 

 

Legat de sistemul audio, eu am avut Harman Kardon original iar acum am trecut la altceva si pot sa spun ca este mult peste.

 

 

Mai bine cumperi 2 seturi de difuzoare Focal 165 A1 sau Hertz DSK 165.3 ,le montezi pe inele din MDF, insonorizezi bine usile fata + portbagaj + bancheta, un amplificator dedicat pt ele + subwoofer si setari corespunzatoare.

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

- 2 subwoofere

- statie HK

- buton HK

- 2 grile spate difuzoare cu HK

- 4 tweetere

sa ma corecteze colegii daca am omis ceva-este intre 300-500 de euro

am un prieten care a avut acest sistem audio si am ramas surprins de calitatea muzicii la volum foarte mare

eu iti recomand sa cauti acest sistem in dezmembrari...n-ai sa regreti banii pe care o sa ii dai pe el

Edited by CATALIN9215
Link to comment
Share on other sites

@kenbobo parca a avut hk si a zis ca mai bine se aude cu ultimul retrofit, si eu am navi 1din, 2 crunch 80rms fata, 2 crunch 100rms spate, amplificare crunch si tun de bass 350rms mac, si sunt sigur ca se aude peste hk

 

plus la ca 500e iti iei navi 2din 350e-400e parca si ceva sunet rolleyes.gif

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

- 2 subwoofere

- statie HK

- buton HK

- 2 grile spate difuzoare cu HK

- 4 tweetere

sa ma corecteze colegii daca am omis ceva-este intre 300-500 de euro

am un prieten care a avut acest sistem audio si am ramas surprins de calitatea muzicii la volum foarte mare

eu iti recomand sa cauti acest sistem in dezmembrari...n-ai sa regreti banii pe care o sa ii dai pe el

Chestia este ca eu ma ocup de dezmembrari si in 3 ani nu m-am intalnit niciodata cu acest sistem. De aceea cred ca nu o sa imi fie usor sa il gasesc. Iarasi mai este o problema, masina mea fiind combi nu cred ca se potriveste de pe berlina. Eu boxele din spate le am in portbagaj si nu in usa.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Sunt bune. SI eu am de exemplu navigatie aftermarket 2Din dedicata. Reda de pe stick, card, aux, bluetooth. Are hadsfree bluetooth, tv tunner, gps cu iGo Primo 2.4 cu ultimele harti, internet, radio, camera marsarier dedicata + aspect oem.

 

 

Exemplu:

 

https://www.youtube....h?v=mgjKGXog4BM

 

Eu am varianta cu WIndows CE 6.0 dar este si cu Android 4+ care iti ofera posibilitatea de a instala orice aplicatii ca si pe o tableta.

 

 

Cam asa arata montate:

 

 

 

 

Legat de sistemul audio, eu am avut Harman Kardon original iar acum am trecut la altceva si pot sa spun ca este mult peste.

 

 

Mai bine cumperi 2 seturi de difuzoare Focal 165 A1 sau Hertz DSK 165.3 ,le montezi pe inele din MDF, insonorizezi bine usile fata + portbagaj + bancheta, un amplificator dedicat pt ele + subwoofer si setari corespunzatoare.

Daca imi pun navi 2 din trebuie sa schimb si unitatea de clima sau se potriveste cea veche mutata mai jos?

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Și eu am făcut retrofit la HK de la sistemul stereo cu 6 difuzoare și certific că saltul nu este chiar așa de spectaculos, de aceea și eu iau în calcul trecerea la AVIN-2, momentan cea mai performantă soluție multimedia pentru E46.

 

- 2 subwoofere

- statie HK

- buton HK

- 2 grile spate difuzoare cu HK

- 4 tweetere

sa ma corecteze colegii daca am omis ceva-este intre 300-500 de euro

am un prieten care a avut acest sistem audio si am ramas surprins de calitatea muzicii la volum foarte mare

eu iti recomand sa cauti acest sistem in dezmembrari...n-ai sa regreti banii pe care o sa ii dai pe el

Vreau puțin să te corectez puțin, sistemul HK conține: 2 subwoofere, 4 difuzoare medii-joase (cele mari din ușile față respectiv poliță spate), 4 difuzoare medii-înalte (cele mici din ușile față respectiv ușile spate) și 2 tweetere (cele din stâlpii ușilor față) amplificator principal, amplificator subwoofere, buton spatializare.

Edited by Rcc-67
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Si eu vreau un upgrade de sunet la al meu e46, insa nu vreau sa schimb sub nicio forma cd-playerul original.

Eu am montat un car kit parrot mki9200, de care sunt multumit, mai ales ca acum am iesire aux, ipod/iphone si usb + posibilitate de a reda muzica prin bluetooth. Navigatie nu-mi trebuie, asa ca nu vreau un sistem dynavin.

 

Am cerut oferte prin mai multe parti, iar asta mi se pare interesanta:

 

Buna ziua,

 

In urma instalarilor de sisteme audio facute pe modelul dumneavoastra de masina va recomandam urmatoarea solutie:

 

Difuzoare portiere fata componente:

In Phase XTC 5CX, pret: 340 lei

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-auto/In-Phase/XTC-5cx/

Inele adaptoare fata, pret: 60 lei

http://www.be-loud.ro/produse/Integrare-OEM/BMW/Inele-Serie-3-E46-49-029/

 

Difuzoare spate coaxiale:

In Phase XTC 17.2, pret: 225 lei

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-auto/In-Phase/XTC-17.2/

Inele adaptoare, pret: 65 lei

http://www.be-loud.ro/produse/Integrare-OEM/BMW/Inele-Serie-3-E46-702168/

 

Amplificator 4 canale:

In Phase IPA 1041, pret: 645 lei

http://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoare-auto/In-Phase/IPA1041/

 

Pachet de bass pentru completare:

Mac Audio Power Box BP Bass Pack, pret: 750 lei

http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere-auto/mac-Audio/MPE/Power-Box-BP-Bass-Pack/

 

Accesorii necesare la instalare:

-kit cabluri amplificator 20mm2, jw41, pret: 120 lei

-cablu rca 5 m dublu ecranat, pret: 65 lei

-cablu bifilar de 2x1.5mm pentru difuzoare: 20m, pret: 100 lei

-condensator JW1D, pret: 170 lei

-6 papuci, pret: 30 lei

- 2 x adaptoare de nivel hi-lo, pret: 120 lei

 

Manopera instalare:

-cablat difuzoare fata + spate: 70 lei

-montat difuoare sistem: 70 lei

-montat difuzoare coaxiale: 35 lei

-montat pachet bass: 105 lei

-montat a doua statie: 70 lei

-tras RCA: 35 lei

-condensator: 35 lei

-2 x adaptoare de nivel: 70 lei

Total plata: 3180 lei

 

Varianta fara sa amplificam difuzoarele ar ajunge la 1750 lei

 

Astept pareri, multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Salut! Am un e46 cu Navi mare si modul in portbagaj, si imi merg doar boxele stânga fata si m-am hotĂŁrât ca decât sa achiziționez un modul nou, mai bine iau o navigație cu Android. Din câte stiu nu va mai fi nevoie de modul, nu? Daca da, cum pot lega boxele la Navigația din fata? Exista ceva adaptor? Mulțumesc mult
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.