Jump to content

probleme cu frana de mana..


bmi_blue90

Recommended Posts

:blink: E a doua oara cand mi se intampla asta in ultimele zile,eliberez frana de mana ,dau sa plec de pe loc si nimic...ramane blocata,o trag de cateva ori si dupa aia se deblocheaza!Iar in mers se aude un zgomot ca si cum freaca o placuta pe disc,cand calc frana usor se aude mai tare!Problema asta cu zgomotul o am de mai mult timp dar acum vreo 3 luni am schimbat discurile si placutele (fata,spate) si zgomotul disparuse! Aveti idee ce ar putea fi?

 

Masina e un e46 coupe!

Edited by bmi_blue90
Link to comment
Share on other sites

Azi a inceput sa se auda si mai tare in mers iar daca trageam frana de mana putin si ii dadeam drumul facea zgomot si mai rau!Am fost si am lasat masina direct la service,astept raspuns dupa ce demonteaza sa imi spuna care e problema!Va tin la curent poate pe viitor mai ajuta pe cineva!Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Am fost sa o iau de la atelier, au zis ca au curatat si gresat piesele alea si ca nu e nevoie sa le schimb ca sunt bune,cu toate ca eu as fi vrut sa le schimb ca sa stiu una si buna! Total.. 80 de euro (in germania) acum sa vad si cat o tine! Edited by bmi_blue90
Link to comment
Share on other sites

Manopera,curatat, gresat etc.Piesele erau cam 120 pentru amandoua rotile, si le-am zis ca nu e problema daca trebuie schimbate! Dar ei m-au sunat dupa aia sa ma duc sa iau masina si cica nu au trebuit schimbate, ca sunt bune... Edited by bmi_blue90
Link to comment
Share on other sites

Mda...deci se pare ca imi atinge usor si o placuta ceva...daca calc frana putin nu se mai aude!Iar daca in mers tin frana calcata usor ca sa nu se mai auda zgomotul de la placute si trag putin frana de mana si o eliberez iar incepe sa faca zgomot(nu ca inainte,dar putin tot se aude) dupa ce franez normal isi revine si se aude doar zgomotul ala de la placute dupa ce eliberez frana! Discurile si placutele sunt schimbate prin ianuarie(ate power disc si placute ate)! Au vreo 7.000 de km ,e posibil ca zgomotul sa se auda ca nu s-au uzat destul placutele? mi se pare ca se aude in spate! multumesc Edited by bmi_blue90
Link to comment
Share on other sites

Mda...deci se pare ca imi atinge usor si o placuta ceva...daca calc frana putin nu se mai aude!Iar daca in mers tin frana calcata usor ca sa nu se mai auda zgomotul de la placute si trag putin frana de mana si o eliberez iar incepe sa faca zgomot(nu ca inainte,dar putin tot se aude) dupa ce franez normal isi revine si se aude doar zgomotul ala de la placute dupa ce eliberez frana! Discurile si placutele sunt schimbate prin ianuarie(ate power disc si placute ate)! Au vreo 7.000 de km ,e posibil ca zgomotul sa se auda ca nu s-au uzat destul placutele? mi se pare ca se aude in spate! multumesc

 

cunosc sunetul, l-am auzit si eu odata cand am tras frana de mana la vreo 30 km/h

Si sper sa nu mai fac gresala ..

Link to comment
Share on other sites

cunosc sunetul, l-am auzit si eu odata cand am tras frana de mana la vreo 30 km/h

Si sper sa nu mai fac gresala ..

Eu am tras putin de proba frana de mana in mers sa vad daca face zgomot dupa aia!Dar vad ca de ce nu suport de aia nu scap...sunete,scartaieturi,de la frana de mana de la placute,etc.!

Edited by bmi_blue90
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.