Jump to content

becuri numar de inmatriculare spate


CATALIN9215

Recommended Posts

LED-urile sunt alimentate de module in comutatie care reglaza in permanenta curentul la o valoare constanta. NU este OK sa pui ceva alimentat in curent in locul unui circuit alimentat in tensiune.

 

Orice varf de tensiune poate duce in cel mai fericit caz a arderea led-urilor. Poti sa arzi mufe, conectori sau cablaj daca nu ai nicio protectie.

 

Ca merge un an, doi ma rog insa inlocuirea asta asa directa fara nicio protectie este o carpeala.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu stiu sa fi patit cineva sa-si arda modulul de lumini sau leduri din cauza ca le-a montat in locul becurilor.

Si nu se pune problema de spike-uri. Nimeni nu monteaza LED-uri fara protectie. Toate au acea rezistenta serie ce limiteaza curentul prin ele.

Si e oarecum impropriu sa spui ca montezi consumatori de curent in locul celor de tensiune. Stii si tu ca orice cadere de tensiune pe un consumator va genera automat si un curent prin acel circuit. Valabil si invers.

Curentul prin leduri e oricum prea mic pentru a distruge vreo mufa. :)

Problema de care spui apare la stopurile de E60 LCI pentru ca sunt alimentate becuri prin PWM la 2-3W.

 

Daca ai instalatia varza si prin absurd ai ceva impulsuri vagaboande prin ea, acestea iti pot distruge cu usurinta orice LED ai pe masina. Nu doar cele aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai sanatos e sa dezactivezi error checking-ul din modulul de lumini si pui LED-uri simple, fara rezistente & shit.

 

Eu nu stiu sa fi patit cineva sa-si arda modulul de lumini sau leduri din cauza ca le-a montat in locul becurilor.

Si nu se pune problema de spike-uri. Nimeni nu monteaza LED-uri fara protectie. Toate au acea rezistenta serie ce limiteaza curentul prin ele.

 

Pai ori pui rezistente , ori nu pui? :)

 

Toate consuma curent, evident. Insa cand alimentezi un LED ai grija la curentul lui, cand alimentezi un bec, ai grija de tensiunea pe bec.

 

Circuitele profi, facute ca la carte sunt in comutatie cu feedback in curent pentru LED-uri. Asta pentru ca elimini varfurile de tensiune, variatiiile din instalatie cat si compensezi comportamentul diferit al LED-urilor la diverse temperaturi.

 

Cum am zis: ca merge si altfel e una insa nu e cea mai buna varianta. Ar trebui pus un circuit complet, care mentine curentul prin LED-uri constant.

 

Un LED se poate arde in 2 moduri: fie circuit deschis si gata fie moare in scurtcircuit. Daca moare asa, atunci si celalalte aflate in serie vor muri repede, terminandu-si functionarea si cu elemente topite/arse.

 

Crede-ma ca stiu ce zic. Sunt multi producatori de masini care trec in perioada asta la LED-uri. E mult mai greu sa faci un circuit in comutatie pt un LED fata de un driver ON/OFF insa nu asiguri o robustete decenta fara un circuit complex. Cu atat mai mult daca nu pui rezistenta in serie cu LED-urile.

 

P.S. Faptul ca se arde la E60 mufa de la stopuri nu are legatrua cu PWM-ul. Este un contact prost care se duce de la E46 in coace. E doar prost, atat.

Link to comment
Share on other sites

Pai ori pui rezistente , ori nu pui? :)

Pun rezistenele serie cu led-ul. :)

Ca despre asta vorbim (pentru limitarea curentului prin LED).

Insa prostia ce apare la led-urile "canbus" e rezistenta de putere, paralel pe led. Aia dauneaza in timp ledului, prin efectul termic.

 

De acord ca e cel ma bine sa ai drivere pentru leduri. Dar la curent mic si performante scazute (cum e o lumina ambientala sau la numar) si limitarea curentului prin rezistenta serie e o varianta decenta.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Eu mi am montat un set de lumini LED de interior OEM care cuprind toate becurile din masina inclusiv becurile de la numar

nu au dat nici o eroare , lumina puternica si sper cxa si viata lunga

 

http://carparts.alesteda.ro/index.php?id_product=78&controller=product

 

eu am E46 dar vad ca au si pentru E 90, de fapt este un coleg al nostru

 

http://carparts.alesteda.ro/index.php?id_product=79&controller=product

 

eu sunt foarte multumit :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu mi am montat un set de lumini LED de interior OEM care cuprind toate becurile din masina inclusiv becurile de la numar

nu au dat nici o eroare , lumina puternica si sper cxa si viata lunga

 

http://carparts.alesteda.ro/index.php?id_product=78&controller=product

 

eu am E46 dar vad ca au si pentru E 90, de fapt este un coleg al nostru

 

http://carparts.alesteda.ro/index.php?id_product=79&controller=product

 

eu sunt foarte multumit :thumbsup:

 

Salut,ai comandat de pe sit-ul asta? Eu am incercat si imi zice ca nu exista curier pt. adresa specificata.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Eu mi-am cumparat independent leduri can bus 5w5 si c5w la pret de 5 RON bucata si le-am montat in interior. Asa am iesit mult mai ieftin si arata foarte bine. Fara eroare. Intradevar la pozitie sau numar spate ledurile dau eroare, dar in interior nu.
Link to comment
Share on other sites

Eu am comandat de pe China mai multe variante, singura mea nemultumire e ca majoritatea led-urilor au o lumina destul de albastra spre mov.

 

Acum mi-am comandat ceva cu led cree si radiator sper sa fie o lumina mai alba la interior. Nu imi place lumina galbena de la becul original e prea slaba dar nici albastra (neon) nu mi se pare o lumina odihnitoare.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca le-ai montat in interior, de ce ai mai luat canbus?

 

Am luat cantitate mai mare pentru ca am prins oferta si erau la acelasi pret cu cele normale. Am dat cateva si prietenilor mei. La numar am cumparat lampi after market can bus cu led pentru e90 si merg perfect fara eroare.

Edited by Radu I
Link to comment
Share on other sites

Am mai spus si in alte topicuri. Astea canbus au viata scurta datorita caldurii.

E de preferat sa montezi fara canbus si sa anulezi eroarea din soft.

Si eu am pus becuri led fara canbus si am anulat eroarea. Le am de aproape 3 ani pe masina si merg fara probleme si se vad f bine in comparatie cu ce avea stock.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am pus becuri led fara canbus si am anulat eroarea. Le am de aproape 3 ani pe masina si merg fara probleme si se vad f bine in comparatie cu ce avea stock.

daca montati ce v-am aratat eu mai sus nu e nevoie sa mai anulezi eroarea din soft pentru ca nu iti va da eroare .. eu am asa ceva pe masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.