Jump to content

e46 vs. e90


mojorisin

Recommended Posts

Daca vrei o masina second, te gandesti automat sa iti iei generatia precedenta. Este aceasta decizia corecta in cazul seriei 3 ? Este e90 mai bun "peste tot" decat e46 ?

Sa discutam direct pe modele, este e46 318i un best buy ? pret mic, 143 de cai, masina usoara.

Este e90 e320d bmw-ul absolut ? relativ ieftin, puternic si fiabil si cu un consum mic pe deasupra ?

Sunt modele pe benzina de la e90 sub cele de la e46 (cel putin cele de de la 318 si 320) ?

Este cutia automata in 6 trepte mult mai buna decat cea in 5, cel putin din perspectiva consumului ?

A scazut calitatea de fabricatie la e90 ? (in aceeasi masura in care unii considera ca e36 era mai solid construit decat e46 ?)

Are e46 o caroserie mai eleganta decat excentricul e90 ?

Link to comment
Share on other sites

E46 FL imi place mai mult decat E90 NFL, la interior in schimb E90 e peste E46.

Stau si ma gandesc, oare cum i-ar sta unui E46 FL cu interior de E90? (piele, navigatie si tot tacamul)

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Am avut ambele modele.... E46 am avut aprox 4 ani si am facut cu el 120000 km iar cu E 90-ul aprox la fel, as putea spune ca e46 este( a fost) mai fiabil si aici ma refer strict la banii investiti in masina dar E 90-ul ( la care am schimbat destule.....ambreiaj,volanta,alternator, relee,etc) este o masina mult mai confortabila,are tehnologie mai noua, optiunile sunt altele, in fine, as alege oricand ,, noul" in detrimentul vechiului, adica E90 in loc de E46!
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

am avut e46 FL 318i si acum am e90 320d deci sunt indreptatit sa fac o comparatie!

 

 

Puncte minus e90 fata de e46:

 

-nu ai unde sa i dai a 6a, numai pe autostrada;

-prea putine spatii de depozitare la interior, daca ai iDRIVE si nu ai optiunea pachet depozitare,te ai ars;

-nu ai roata rezerva si nici posibilitatea sa o depozitezi;

-nu poti schimba stergatoarele fara sa nu risti sa ti zgarii vopseaua;

-nu ai indicator de temperatura apa,trebuie sa intri in meniu secret;

-nu prea gasesti e90-uri la dezmembrari;

-pretul pieselor mult mai mari;

-suspensia foarte rigida.

 

In rest, e90-ul e superior la toate capitolele fata de e46 318i: aspect, consum, putere etc

Link to comment
Share on other sites

Eu vad doar 1 varianta in care iti iei E46 in loc de E90 ( considerand ca ai de ales intre aceleasi motorizari ) :

 

Nu ai bani suficienti de E90 dotat si nu iti plac masinile "chele". Deci preferi o masina mai veche dar mai dotata.

Mai sunt si iubitori de masini vechi, cu timeless design, dar sunt prea putini ca sa ne apucam sa dezbatem subiectul.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

am avut e46 FL 318i si acum am e90 320d deci sunt indreptatit sa fac o comparatie!

 

 

Puncte minus e90 fata de e46:

 

-nu ai unde sa i dai a 6a, numai pe autostrada;

-prea putine spatii de depozitare la interior, daca ai iDRIVE si nu ai optiunea pachet depozitare,te ai ars;

-nu ai roata rezerva si nici posibilitatea sa o depozitezi;

-nu poti schimba stergatoarele fara sa nu risti sa ti zgarii vopseaua;

-nu ai indicator de temperatura apa,trebuie sa intri in meniu secret;

-nu prea gasesti e90-uri la dezmembrari;

-pretul pieselor mult mai mari;

-suspensia foarte rigida.

 

In rest, e90-ul e superior la toate capitolele fata de e46 318i: aspect, consum, putere etc

 

Am in vedere un E90 si nu-mi place ce-am citit. Aiurea.

Link to comment
Share on other sites

am ambele modele,e46 318i nfl si 318i e90 LCI ce pot sa spun din punctul meu de vedere :

1. e90 e mult mai stabil dar si suspensia mai rigida mai ales cu runflat,eu am renuntat la anvelopele cu runflat si suspensia e mult mai buna.

2. la frane e 90 e peste

3. minus pt e 90 ca nu are loc de roata si se simte vibratia de la stergatoare in pedala de frana(mie mi se pare enervant ca nu au schimbat panoul)

4. consum un pic mai mic la e90,undeva la 0,5-1litru

5. la e 46 e mai elastic motorul,pot sa merg cu a 5 si cu 1000 rot/min, nu vibreaza caroseria,pe cand la e 90 au prea multi senzori si sistemul cu motor pas cu pas pentru axe,zici ca nu se inteleg cateodata nu poti face acelasi lucru,trebue sa o tii un pic mai turata.

6. xenon e90 superior,luminile sunt foarte bune.

7.credeam ca e loc mai mare in e90 dar mi se pare un pic mai mic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu am avut e46...dar pot sa zic ca am facut cu al unui prieten in jurul a 2000 de km si cam stiu ce poate

am condus un e46 320d si am ramas placut surprins de consum de cuplu si raportul calitate pret.

e90 este cu mult peste,cum a zis si un coleg mai sus consuma mai putin,mi se pare mai stabila,si are un aspect mai elegant(parerea mea).E46 e mai fiabil,e90 e mai greu de intretinut fata de e46.In legatura cu suspensia mie unul mi se pare mai confortabila la e90

Link to comment
Share on other sites

N-are cum sa fie e46 peste e90 nici in visele unora care au e46 si nu-si permit e90-ul. Doar n-o sa involueze nemtii ca si tehnologie nu? Mai ales e vorba de BMW, totusi un prestigiu, topic anapoda oarecum.

Uneori, la fiabilitate, e discutabila treaba pentru ca orice producator are in evidenta faptul ca poate scoate profit mult mai mare din piesele vandute ulterior decat din masini, si asta e un motiv bun si ar trebui inteles, pentru care masinile mai noi sunt 'piese de consum'.

Edited by JuiCe
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca lucrurile sunt atat de lipsite de echivoc.

 

Nu cred ca am vazut e90-uri (nfl) care sa imi placa mai mult decat sedanurile sau coupe-urile de la e46 fl.

Iar inauntru or fi mai bine aranjate e90-urile, dar sa fim seriosi, nu e vreun miss litoral nici unu.

Din punctul meu de vedere ori nu imi schimb masina niciodata (adica sar direct in electrica) ori trec direct la f30. Nu vad motive sa imi iau e90, nu imi plac mai mult decat e46 si nu cred ca aportul tehnologic este atat de mare incat sa faca o diferenta majora intre el si modelul precedent.

 

Iar daca vorbim de bani, la zece mii de eur as prefera oricand un motor mare pe un e46 bine dotat decat un e90 benzinar manual.

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nush care e scopu la topicu asta dar una e clar eu am e46 este model vechi si daca ai bani nu cred ca iti iei e46 si poate nici e90 mergi direct la f30 .

Acuma nu toata lumea e fiu de patron dar eu as alege tot timpu ce e mai nou asa ca e46<e90

Edited by Valy69
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

mi se pare mai frapanta diferenta dintre e36 si e46, intre e46 si e90 nu prea, oricum e90 este normal sa fie peste fiind generatie mai noua, nu poti sa tragi o concluzie fara sa pui in balanta si echiparea, optiunile, tip caroserie....

 

  • Like 2
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Eu am o perspectiva de genu: consider ca diferenta tehnologica nu e atat de importanta intre e46 si e90 astfel incat nu as fi vaduvit de tehnologiile necesare daca mi-as lua un e46 bine motorizat si dotat la aceeasi bani cu un e90 entry level. Deci as alege e46-le mai puternic si mai dotat si nu mi-ar parea rau pt ca diferenta tehnica pe care o aduce e90 nu e asa mare, gen sa nu ai scaune incalzite pe e46 si sa te faci de ras :)

Nu e cazul sa zici, daca vrei confort trebuie sa iti iei musai e90, deja diferenta intre generatii se reduce.

Prin urmare, in cazul meu care am deja un e46 ok, nu as vedea motive reale sa fac upgrade la e90, ci direct la f30.

 

doar (decat) un gand.

  • Like 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Am avut timp de 4 ani un e46 FL 320d,acum posed un e90 nfl 320d.Cu toate ca ambele au acelasi motor,parerea mea este ca e90-ul este cu mult peste e46 cam la toate capitolele.frantics.gif

 

-motorul mai silentios la e90 decat e46

 

-suspensia mult mai buna cei drept am si sport(nu o" dezlipesti" de pe sosea)

 

-tinuta de drum mult peste cea a e46-lui(ma refer aici si la" bucsaraia" puntea fata,care la e46 se schimba destul de des)

 

-consumul mai mic la e90

 

-mai confortabila....ce sa mai pentru mine este o alta masinathumbsup.png

 

 

 

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.