Jump to content

e46 vs. e90


mojorisin

Recommended Posts

Pe acelasi ton putem sa deducem ca si intre E90 si F30 nu e diferenta mare, prin urmare nu se merita sa-ti cumperi un F30! Useless topics ori topicuri absurde cele de acest gen! Mai bine trebuie sa recunosti ca nu-ti permiti una mai noua, n-ai bani si gata nu ca nu-s diferente si bla bla-uri! Ce rost mai are sa treaca la o generatie noua, daca tot nu e nici o diferenta/imbunatatire fata de vechea!
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca are sens comparatia.

 

Poti alege e46 din doua motive:

 

1. Valoare sentimentala (asta presupune sa fi detinut in trecut acest model sau sa iti placa atat de mult doar vazandu-l pe strada)

2. Nu iti permiti costul de achizitie al unui e90 (sau nu esti dispus sa dai atata pe o masina).

 

Restul discutiilor sunt inutile. Costurile de intretinere sunt exact la fel, daca nu cumva mai mici pt e90 iar per total evident ca un model nou e peste cel anterior (nu ma refer la fiabilitate ci le siguranta, stabilitate, tehnologie).

Edited by Kenbobo
  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca are sens comparatia.

 

Poti alege e46 din doua motive:

 

1. Valoare sentimentala (asta presupune sa fi detinut in trecut acest model sau sa iti placa atat de mult doar vazandu-l pe strada)

2. Nu iti permiti costul de achizitie al unui e90 (sau nu esti dispus sa dai atata pe o masina).

 

Restul discutiilor sunt inutile. Costurile de intretinere sunt exact la fel, daca nu cumva mai mici pt e90 iar per total evident ca un model nou e peste cel anterior (nu ma refer la fiabilitate ci le siguranta, stabilitate, tehnologie).

Da cam asa e ..daca aveam bani imi luam e90 care era pe la 10000 euro acu 2 ani nu e46 care era 5000(cel putin atat am dat)

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca are sens comparatia.

 

Poti alege e46 din doua motive:

 

1. Valoare sentimentala (asta presupune sa fi detinut in trecut acest model sau sa iti placa atat de mult doar vazandu-l pe strada)

2. Nu iti permiti costul de achizitie al unui e90 (sau nu esti dispus sa dai atata pe o masina).

 

Restul discutiilor sunt inutile. Costurile de intretinere sunt exact la fel, daca nu cumva mai mici pt e90 iar per total evident ca un model nou e peste cel anterior (nu ma refer la fiabilitate ci le siguranta, stabilitate, tehnologie).

 

Uite un om cu E46 obiectiv.

 

Se tot face apel la cliseul "decat un E90 chel, mai bine un E46 dotat". Dar cine a zis ca se uita dupa E90 chel? Si pana la urma asa cum intr-un E46 chel s-au investit pasiune, munca si bani, fiind adus la un oarecare nivel, tot asa se poate face si cu un E90.

 

E90 este superior lui E46, BMW nu are cum sa regreseze.

Edited by andrei™
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ba este un topic foarte bun, care m-ar fi ajutat daca aveam ocazia sa il citesc acum 3 ani.

Mie personal nu imi place cum arata E90-ul, dar in afara de argumentul estetic nu prea are cum sa fie mai bun 46-le. Poate ala cu L6, dinainte de FL, sa se comporte mai "cool" decat modelele ulterioare, si sa nu te deranjeze prea tare la impozit, consum, taxe.

Am avut un 320i din 99 cu suspensie sport, imi vine greu sa cred ca poate fi mai stabil sau mai rigid E90-ul.

Pe de alta parte, diferenta de pret este cel putin exagerata, mai ales pentru modelele e46/2004-E90/2005. O fi el mai bun (90-ul), dar eu nu as plati pret de doua ori mai mare pentru aproape acelasi lucru..

Edited by argos
  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Ba este un topic foarte bun, care m-ar fi ajutat daca aveam ocazia sa il citesc acum 3 ani.

Mie personal nu imi place cum arata E90-ul, dar in afara de argumentul estetic nu prea are cum sa fie mai bun 46-le. Poate ala cu L6, dinainte de FL, sa se comporte mai "cool" decat modelele ulterioare, si sa nu te deranjeze prea tare la impozit, consum, taxe.

Am avut un 320i din 99 cu suspensie sport, imi vine greu sa cred ca poate fi mai stabil sau mai rigid E90-ul.

Pe de alta parte, diferenta de pret este cel putin exagerata, mai ales pentru modelele e46/2004-E90/2005. O fi el mai bun (90-ul), dar eu nu as plati pret de doua ori mai mare pentru aproape acelasi lucru..

 

 

Te incadrezi in categoria celor cu "strugurii acrii"! Ori poate esti mai retro(retro fan) si asta te face sa gandesti astfel, altfel nu prea ai cum! Una din cele doua!Te inteleg daca iti plac cele mai de generatie veche! Am si eu un var care-i innebunit dupa E39, nu-i pasionat de modelele noi cica, desi nici E39 nu are, tanjind dupa unul de f multi ani! Probabil ca daca-si va lua unul din asta pana la urma, la un moment dat incepi sa te plictisesti si iti vei dori ceva mai nou, mai multe optionale, mai modern, etc, atunci cu siguranta isi va schimba parerea oricat de "capsat" este el acum dupa E39!

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Nu as dori sa supar pe nimeni, dar topicul este prea putin gandit (este prea general), iar comenturile si mai si.

 

1. Topicul trebuia facut E90vsE46 doar din punct de vedere al raportului masina/pret (calitate/pret).

Adica satisfactia posesorilor, cum se zice pe la noi "se merita" sa iei un E90 sau "se merita" un E46.

 

2. Nu poti compara din punct de vedere al calitatii, performantelor, etc, pentru ca (si a spus cineva asta inaintea mea) este logic ca nemtii nu au scos un model mai nou care sa fie mai slab decat cel pe care il inlocuieste.

Performantele si gadgeturile clar sunt mai bune pe E90 pentru ca se dezvolta tehnologia.

E46 este conceput in 2000 (in mare) si E46FL in 2003, iar E90 este aparut in 2005.

 

3. Toate comparatiile ar trebui facute pe modele similare si neaparat prin raportarea la pret.

 

Adica:

- ce model e mai frumos nu se poate compara pentru ca este o chestie de gust;

- E90 320D are 163 CP si este clar mai puternic, mai silentios si mai economic decat orice 320D de la E46 (fie el de 136 sau 150CP).

- spatiul interior este mai mare la E90 pentru ca mereu modelul mai nou este mai mare in dimensiuni int/ext decat cel vechi (la toti producatorii).

- interiorul, desi spartan, este mai modern la E90, logic, fiind mai nou, dar este tot ceva de gust.

- E90 are o sonorizare mult mai buna (unde mai pui ca unele E46 au caseta, E90 are mp3).

- mai sunt multe alte aspecte si sunt convins ca, desi are si E46 capitole la care bate E90-ul, per total E90 este modelul mai bun. Altfel ar fi dat faliment BMW daca scoteau de-a lungul timpului modele noi din ce in ce mai proaste, nu?

 

DAR! aceste plusuri de pe E90 fac 2000-3000E? Acesta ar fi trebuit sa fie titlul topicului, parerea mea.

Un E46FL bun, cu o motorizare buna si ceva dotari este 5000-6000. Un E90 similar este 8000-9000E.

Deci un E90 costa cat un E46 si jumatate (9000E=6000E*1,5). Face cat un E46 si jumatate?

 

Comparatia ar trebui sa fie "E90/9000E" vs "E46/6000E".

Edited by Peo
Link to comment
Share on other sites

E46 este conceput in 2000 (in mare) si E46FL in 2003, iar E90 este aparut in 2005.

Prin 96-97 a fost conceput e46. Unele modele de e46 sunt fabricate inca din ultimele luni din 97. Faceliftul nu este in nici un caz o noua proiectare, diferentele fiind minime. (evident difera motoarele dar asta nu inseamna ca s-a reconceput masina).

 

comparatia e total deplasata. daca ne mintim ca raport calitate si nu stiu ce, da, asa e. poate castiga e46. dar la fel de bine decat sa dai pe un e46nfl 3000-3500euro dai pe un e36 1800 si la raport pret calitate iesi mai bine cu e36 :))

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Prin 96-97 a fost conceput e46. Unele modele de e46 sunt fabricate inca din ultimele luni din 97. Faceliftul nu este in nici un caz o noua proiectare, diferentele fiind minime.

 

Scuze. Am avut doar FL. Chiar nu stiam ca cele NFL s-au facut in paralel cu E39, care stiu ca s-a produs pana prin 2000.

 

Cat dspre masina la 1800, s-ar putea sa nu iesi mai bine, pentru ca fiind foarte veche apare rugina, nr mare km, varsta, etc.

 

Eu ma refeream strict la faptul ca sunt ambele modele actuale si foarte prezente pe strazi si intrebarea ar fi fost ce ai face cu 9000E?

Ai lua un E46 si ti-ar ramane 3000E sau E90 este atat de bun incat merita sa mai dai jumatate de E46 diferenta.

 

Mai bun, mai nou, mai modern, etc. este clar E90, dar E46 este mai fiabil, se strica mai rar (in mare parte si pentru ca nu are toti senzorii si toata tehnologia moderna de pe E90).

Pacat ca nu se mai poate face casco pt E46. Cred ca ar fi ramas multi ani masina nr1.

Parerea mea

Edited by Peo
Link to comment
Share on other sites

e90 e cu mult peste si nu doar la tehnologie ci si la suspensie si confort.

Multi compara e46FL cu e90 care si asa chel cum e as alege e90,dar comparati e46FL cu e90 LCI sa vedem atunci diferente....ca nici macar la aspect nu mai are de castigat e46.

in e90 ai stopuri cu led,navi profesional cu internet,bluetooth,memorie de 8GB pentru stocare muzica,ai start & stop(pe care multi ii enerveaza inclusiv pe mine),ai keyless,senzori parcare inclusiv fata...etc

Deci eu zic ca nu au grad de comparatie e46 e o masina ok mai ales ca e accesibila pentru multi dar e90 e mult peste

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Te incadrezi in categoria celor cu "strugurii acrii"!

 

Ray, eu am zis ca e mai bun E90-ul, doar ca mie nu imi place cum arata. Am mai afirmat ca diferenta de pret dintre un E46 din 2004 si un E90 din 2005 este exagerata pe piata. Ambele sunt pareri personale, pe care probabil mi le voi schimba in timp.

In acelasi timp, faptul ca "acri" se scrie cu un singur i in loc de doi nu este parere personala, si va ramane mult timp asa.

:)

Edited by argos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.