Jump to content

indice viteza cauciucuri


florinree

Recommended Posts

Dupa cum spune si titlul topicului, ati avut probleme in vreun fel la rar sau itp daca ati fost cu gume cu alt indice de viteza decat cel specificat in talon?

Pe un alt forum se spune ca nu poti monta un indice mai mic pentru ca esti respins, dar daca ai un indice mai mare nu sunt probleme.

Voi ce stiti?

Link to comment
Share on other sites

Mai mare evident ca nu e problema, dar cu un indice mai mic s-ar putea sa ai probleme daca inginerul e foarte strict.

 

Oricum, el se uita mai mult sa fie dimensiunile corespunzatoare.

 

Dar din ce cauza ai indice mai mic?

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Mai mare evident ca nu e problema, dar cu un indice mai mic s-ar putea sa ai probleme daca inginerul e foarte strict.

 

Oricum, el se uita mai mult sa fie dimensiunile corespunzatoare.

 

Dar din ce cauza ai indice mai mic?

 

Nu am indicele mai mic, asa era scris pe un alt forum, deci in situatia in care ai avea indicele mai mic ar fi probleme la rar.

Link to comment
Share on other sites

nu e deloc de neglijat acel indice de viteza, nu degeaba il trec fabricantii in specificatiile tehnice... este unul din factorii de care se tine cont la stabilitatea masinii pe carosabil umed (drenajul apei), la timpii si distantele de franare la viteze mari, etc...

 

de-aia s-a luat "bolovanul de la R.A.R." de tine... indiferent ce si cum ar fi vrut sa zica, daca masina ta nu a fost prevazuta sa poata circula cu ZR-uri, atunci nu te astepta ca "bolovanul" sa gandeasca/spuna altfel... :huh:

Link to comment
Share on other sites

I-am zis bolovan mai mult pentru cum vorbea, am si precizat dupa aia, iar eu m-am trezit la cheremul lui. Masina tehnic era perfecta, s-a legat de artificii.

A iesit din hala si zice: "Dom'le, nu-s ce trebe gentile astea, ce-s cu cauciucurile astea? Amu' nu-ti fac cartea" ...desi toate erau trecute pe brief.

 

Deci da, pentru initiator, te poate respinge pentru atata.

Edited by P.I.M.P.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

I-am zis bolovan mai mult pentru cum vorbea, am si precizat dupa aia, iar eu m-am trezit la cheremul lui. Masina tehnic era perfecta, s-a legat de artificii.

A iesit din hala si zice: "Dom'le, nu-s ce trebe gentile astea, ce-s cu cauciucurile astea? Amu' nu-ti fac cartea" ...desi toate erau trecute pe brief.

 

Deci da, pentru initiator, te poate respinge pentru atata.

Poate astepta o atentie.

Edited by jeezy
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu deschid si eu alt topic...ma poate respinde daca inca am gumele de iarna?Se leaga si de profil(carne)care au cam 4-5mm?

Din surse sigure iti spun ca da, te poate respinge.

 

Sent from my HTC One using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Am inteles...ca profil inteleg, insa ca sezon...nu e lege sa zica ca e ilegal sa ai gume de iarna vara, sau cel putin din cate stiu eu.

Am sa ma interesez sa vad pe aici ca intr-o luna cam asa imi expira ITP-ul, am sa revin cu detalii daca nu e ceva in ordine.

Link to comment
Share on other sites

Eu vreau sa o trec pe Romania si de aceea intreb de indicele de viteza, pe talon am 225/45/R17 91v, si pe masina am 225/45/R17 94V fata si 225/45/R17 91H pe spate, toate M+S runflat, ma gandesc sa nu imi puna piedica cand o sa ma duc omologare, si de aceea mai intreb. Careva patit din acest motiv?
Link to comment
Share on other sites

De gume nu stiu ce sa zic.

La mine nu s-au uitat decat la seria motor/caroserie.

Nu m-au intrebat nimic de folii, ca e lasata, ca am finala sport, ca am numerele lipite cu banda fara suport de numar...si asta a fost la RAR, care ar trebui, sau asa consider eu, sa fie mai exigenti decat celelalte statii ITP.

Edited by Alynex
Link to comment
Share on other sites

In italia este o lege care permite indice de viteza si de greutate diferite fata de cele din talon doar pentru cauciucurile de iarna si pentru M+S(si atunci doar daca ai lipit in bord un sticker galben cu viteza maxima suportata de cauciucurile montate - asta o lipeste mecanicul care iti pune cauciucurile). Cele de vara trebuie sa fie ca in talon!

Prin chestia asta am trecut acum 2 ani cand mi-a fost luat talonul la Padova(IT).Am ramas pieton timp de o luna(birocratia italiana) si a trebuit sa fac revizia la motorizzazione(rar-ul italian).Norocul meu e ca pe coupe aveam M+S si am scapat doar cu 50 de eur (pretul reviziei) - atunci am aflat de legea asta.Am facut rost de sticker de la mecanic si mi-am luat inapoi talonul.

Pt. a nu plati amenda de 390eur am facut recurs la judecatorul de pace si au anulat procesul verbal! Nu stiu daca merge la fel si in Romania, deci sfatul meu e sa te interesezi direct la R.A.R. daca nu vrei sa pierzi timpul si banii aiurea!

Edited by jo's
Link to comment
Share on other sites

In italia este o lege care permite indice de viteza si de greutate diferite fata de cele din talon doar pentru cauciucurile de iarna si pentru M+S(si atunci doar daca ai lipit in bord un sticker galben cu viteza maxima suportata de cauciucurile montate - asta o lipeste mecanicul care iti pune cauciucurile). Cele de vara trebuie sa fie ca in talon!

Prin chestia asta am trecut acum 2 ani cand mi-a fost luat talonul la Padova(IT).Am ramas pieton timp de o luna(birocratia italiana) si a trebuit sa fac revizia la motorizzazione(rar-ul italian).Norocul meu e ca pe coupe aveam M+S si am scapat doar cu 50 de eur (pretul reviziei) - atunci am aflat de legea asta.Am facut rost de sticker de la mecanic si mi-am luat inapoi talonul.

Pt. a nu plati amenda de 390eur am facut recurs la judecatorul de pace si au anulat procesul verbal! Nu stiu daca merge la fel si in Romania, deci sfatul meu e sa te interesezi direct la R.A.R. daca nu vrei sa pierzi timpul si banii aiurea!

+

Nu am auzit de asa ceva pana acum ,o sa ma duc la un vecin ptr ca are vulcanizareo si o sa il intreb de chestia asta. Dar cine te-a oprit ?municipala sau carabinieri? Am fost oprit si nu s-au uitat decat la serii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.